Kawalerka jest niewielkim mieszkaniem o powierzchni około 25-30 mkw., w którym znajduje się łazienka, jeden duży pokój, zwykle z wygospodarowanym aneksem kuchennym lub rzadziej oddzielnym pomieszczeniem na kuchnię. Takie mieszkanie zazwyczaj trudno urządzić, ponieważ architekt ma do dyspozycji bardzo małą przestrzeń, na której musi zmieścić wiele sprzętów, mebli i urządzeń przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i zasad ergonomii. Jak tego dokonać?
Otwarte wnętrza
„Grzechem” większości polskich kawalerek jest to, że mają one niepotrzebnie dużo ścian i drzwi, które dzielą i tak niewielką przestrzeń. Jeśli kuchnia jest osobnym, ale bardzo wąskim pomieszczeniem, najlepiej połączyć je z jedynym dużym pokojem, tworząc w ten sposób przestronną, otwartą przestrzeń. Podobnie można postąpić z korytarzem, który prowadzi od drzwi wejściowych mieszkania do pokoju i kuchni. Otwarcie go na salon i zrealizowanie koncepcji otwartego mieszkania, z jak najmniejszą liczbą drzwi jest jednym z pomysłów, któe możemy zastosować przy aranżowaniu kawalerki. Oczywiście przed przystąpieniem do usuwania ścian należy sprawdzić, które z nich mają status ścian nośnych, a które działowych.
Przestrzeń kuchenną można oddzielić od wypoczynkowej za pomocą półwyspu, który będzie spełniał jednocześnie praktyczną funkcję blatu kuchennego. Jeśli chodzi o strefę sypialną to możemy zintegrować ją z ze strefą dzienną poprzez zastosowanie łóżka, które można schować np. w szafie, a służą do tego nowoczesne systemy meblowe, albo oddzielić od części salonu w kawalerce ruchomą, elastyczną przesłoną – np. sznurkową zasłoną.
Ważne przechowywanie
W kawalerce nie ma najczęściej miejsca na wolnostojące meble lub osobną garderobę. Planując elementy wyposażenia takiego mieszkania powinniśmy patrzeć przez pryzmat możliwości wygospodarowania maksimum miejsca do przechowywania rzeczy. Takiej przestrzeni nigdy nie ma za dużo nawet w większych mieszkaniach. Szafki kuchenne muszą być przestronne i dobrze zorganizowane, aby pomieściły zastawę stołową, garnki czy sztućce oraz urządzenia AGD. Najlepiej ukryć wszystko za pełnymi drzwiami szafek, zamiast pozostawiać poszczególne elementy na blacie w kuchni. Tam może znaleźć się co najwyżej czajnik, czy ekspres do kawy.
Łóżko w kawalerce powinno mieć dolną szufladę, aby zmieścić w niej pościel czy ubrania sezonowe. Poza tym konieczna będzie duża szafa, najlepiej na wymiar, z drzwiami przesuwnymi, które oszczędzają miejsce. Na niej nie warto oszczędzać, zwłaszcza że będzie to prawdopodobnie największy mebel w naszym mieszkaniu.
Kolory i oświetlenie
Złota zasada aranżacji małych pomieszczeń mieszkalnych, do których niewątpliwie należy zaliczyć kawalerkę, brzmi, że na ścianach powinny się znaleźć wyłącznie jasne kolory. Ciemne barwy optycznie zmniejszają i skracają pomieszczenia, a do tego nie powinniśmy dopuścić. Najlepiej więc kolory zbliżone do bieli, która wygląda jednocześnie nowocześnie, czysto i daje wrażenie przestronności. Pasuje do wszystkiego i na jej bazie można tworzyć dowolne aranżacje oraz zmieniać je, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto pomyśleć także o zastosowaniu większej ilości luster, które także optycznie powiększą nam wnętrze
Oświetlenie powinno sprawiać wrażenie otwartości i przestronności, dzięki czemu będziemy czuć się w małej kawalerce dosyć swobodnie. Oświetleniem głównym może być żyrandol lub nowoczesne światła LED, montowane w podwieszanym suficie. Generalnie im więcej różnorodnego światła w małym wnętrzu tym przestronniejsze się ono wyda odwiedzającym nas gościom.
Artykuł powstał przy współpracy ze Studio Architektury Wnętrz Art&Design Kinga Śliwa. |