Czy wiesz jakie są objawy białaczki u dzieci?

Apatia, bladość, zmęczenie i częste, nawracające infekcje to niektóre z objawów białaczki występującej u dzieci. Jak leczyć białaczkę? Czym różni się białaczka szpikowa od białaczki limfoblastycznej?

Objawy białaczki są niespecyficzne

Pierwsze objawy raka krwi jakim jest białaczka są niespecyficzne. Na początku choroby mogą pojawić się bóle mięśni i stawów. U osoby chorej może wystąpić także gorączka o niejasnej przyczynie i osłabienie. To sprawia, że początkowo chorobę nietrudno jest pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą.

Jakie rodzaje białaczek występują u dzieci?

Wyróżnia się kilka rodzajów białaczek – m.in. białaczki szpikowe i limfoblastyczne, przy czym każda z nich może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Najczęściej występującym rodzajem białaczki u dzieci jest ostra białaczka limfoblastyczna, która stanowi blisko 80 proc. wszystkich odmian tej choroby u najmłodszych.

Choć białaczka może dotknąć dzieci w każdym wieku najczęściej zapadają na nią najmłodsi w wieku od 3 do 7 lat. Czym różnią się od siebie poszczególne typy choroby? Białaczki szpikowe i limfoblastyczne o przebiegu ostrym lub przewlekłym różnią się od siebie przede wszystkim objawami.

Symptomy ostrej białaczki szpikowej pojawiają się wcześnie. Są to przede wszystkim anemia, związane z nią uczucie zmęczenia, osłabienie, a także krwotoki z nosa i dziąseł oraz łatwe pojawianie się siniaków. Chory może się także skarżyć na bóle kości i stawów, nawracające infekcje i powiększone węzły chłonne. Nieraz występują też na skórze wybroczyny i siniaki.

Podobne objawy występują przy ostrej białaczce limfoblastycznej. W tym przypadku także powiększone są węzły chłonne. Powiększeniu mogą ulec też takie organy jak śledziona i wątroba powodując bóle brzucha i duszności.

Inne symptomy dają białaczki o przebiegu przewlekłym. W większości przypadków nie dają one początkowo, a nieraz nawet przez kilka lat, żadnych objawów. Z tego względu tego rodzaju białaczki wykrywa się często przez przypadek – podczas rutynowego badania krwi.

Objawy przewlekłej białaczki szpikowej są podobne do symptomów ostrej białaczki szpikowej. W przypadku przewlekłej białaczki limfoblastycznej u chorego można zaobserwować niedokrwistość, spadek masy ciała i podatność na infekcje.

U dzieci jednak białaczka ma zazwyczaj bardzo szybki przebieg. Dodatkowymi objawami białaczki u dzieci mogą być też bóle kości, zwłaszcza nóg, występujące w nocy. Jeśli nie są one spowodowane urazem należy poinformować o tym lekarza.

Leczenie białaczki polega w większości przypadków na zastosowaniu chemoterapii. Nieraz wdraża się radioterapię. W przypadku, gdy leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów, poszukuje się dawcy do przeszczepu szpiku. Chcesz wiedzieć więcej o białaczce? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-leczyc-przewlekla-bialaczke.