Badanie USG w domu pacjenta? W gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej? Na boisku i w miejscu wypadku? To możliwe! Dzięki nowej technologii i związanej z nią miniaturyzacji urządzeń, USG można wykonać za pomocą… smartfona!
USG wykonane na wczesnym etapie choroby wpływa na dokładniejszą i szybszą diagnozę oraz pozwala wykluczyć pewne, często poważne, schorzenia. To dlatego ułatwienie dostępu do tej podstawowej metody obrazowania uznawane jest za przełomowe.
Mobilne USG – szansa na badanie nie tylko dla osób starszych
Badanie USG ma relatywnie niską cenę, nieobciążający dla pacjenta charakter i pozwala na uzyskanie wyników w czasie rzeczywistym. Metoda ta dostarcza wielu informacji o stanie narządów wewnętrznych i ich ewentualnych zmianach patologicznych.
Pozwala ocenić m.in. stan wątroby, nerek, trzustki i pęcherza, zobrazować tarczycę, ślinianki, węzły chłonne i gruczoły piersiowe. Ponadto, wykonuje się USG stawów, ścięgien, serca i płodu. Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu z powodzeniem – i na dużą skalę – przeprowadza się diagnostykę w zakresie układu moczowego, kostno-stawowego, rozrodczego i sercowo-naczyniowego.
Miniaturyzacja urządzeń daje nowe możliwości. Przenośne USG znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku osób unieruchomionych w łóżku, osób starszych i tych, które z różnych względów mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej.
W ostatnim czasie – głównie w krajach Zachodu – dużą popularnością cieszą się miniaturowe urządzenia ultrasonograficzne przystosowane do użytku domowego. Aparaty wyposażone są w funkcję obrazowania 4D i pozwalają na uwidocznienie nie tylko narządów wewnętrznych, ale także… rozwijającego się płodu.
USG w smartfonie
Jeszcze mniejszy rozmiar od przenośnego aparatu USG ma… USG w smartfonie. W tym przypadku, by wykonać badanie, niezbędny jest jedynie smartfon z portem USB i sonda. Cały zestaw jest łatwy w obsłudze, gdyż bazuje na aplikacji mobilnej. By rozpocząć badanie wystarczy pobrać specjalną aplikację i podłączyć głowicę. Co istotne, dzięki łączności z siecią, wyniki badania USG można przesłać w dowolne miejsce na świecie. Wszystkie informacje o mobilnych USG znajdziesz na stronie: www.philips.pl/healthcare/sites/lumify
Badanie USG w każdym miejscu i o każdej porze
Choć pierwsze aparaty USG miały rozmiary zbliżone do sypialnianej komody, po pewnym czasie pojawiły się aparaty o mniejszych rozmiarach. Dziś dostęp do tego badania staje się niemal nieograniczony gdyż urządzenie można zmieścić w niewielkiej torbie, a posiadać je może niemal każdy. Dzięki temu, badanie USG można wykonać z dala od szpitalnej aparatury – w łóżku pacjenta, na miejscu wypadku i… na boisku sportowym.