Kultura Tatarów polskich po raz kolejny zagości w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Będą tatarskie tańce, dawne stroje, ułani, łucznicy na koniach, czebureki i pierekaczewnik. Zapraszamy w weekend na przełomie czerwca i lipca. Atrakcji wystarczy na dwa dni.
To już szósty Festiwal Kultury Tatarskiej. Głównym organizatorem jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, współorganizatorami – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i klub AMM Archery – skupiający miłośników łucznictwa konnego. Co roku latem ta plenerowa impreza w atrakcyjny sposób przybliża mieszkańcom regionu działalność artystyczną, zwyczaje i wspaniałą kuchnię Tatarów polskich. Tak będzie i w tym roku.
Festiwal rozpocznie się w sobotę – 30 czerwca, zakończy w niedzielę – 1 lipca. W programie przede wszystkim piękne stroje, muzyka i tańce przedstawicieli polskiego orientu. Na scenie, jak co roku, zobaczymy Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk, ale też, między innymi, zespół Łowzar, którego tancerze pochodzą z Czeczenii.
Przez dwa dni w skansenie będzie królować kuchnia tatarska. Gość specjalny – Dżenneta Bogdanowicz, zdradzi nam część swoich przepisów, a słynny pierekaczewnik, czebureki, czy tatarskie kołduny można będzie kupić na straganach.
Festiwalowi Kultury Tatarskiej towarzyszą VIII Zawody Łucznictwa Konnego, w którym podlascy zawodnicy od kilku lat odnoszą międzynarodowe sukcesy. To bardzo trudna i niezwykle widowiskowa dyscyplina. W Polsce niewiele jest miejsc, gdzie można ją podziwiać.
Miłośnicy koni, będą mieli podczas festiwalu co podziwiać. W sobotę, oprócz łuczników konnych – pokazy jeździectwa Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, w niedzielę – pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Skąd taka atrakcja? Nie byłoby polskiej tradycji ułańskiej gdyby nie Tatarzy. To właśnie na wzór tatarskiej chorągwi powstały polskie formacje. A dlaczego nazywamy ich ułanami? Od nazwiska tatarskiego dowódcy.
Festiwal potrwa dwa dni. W trakcie można będzie nauczyć się strzelać z łuku i posługiwać szablą albo rohatyną, będą pokazy kaligrafii, warsztaty tańca tatarskiego, zwiedzanie jurty. Tych, których kultura tatarska zainteresuje tak, że zechcą dowiedzieć się więcej, zapraszamy na spotkanie z dr Karoliną Radłowską autorką książki „Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana”.
PROGRAM:
W SOBOTĘ 30.06:
- 11:oo-16:oo – VIII Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich – konkurencja węgierska;
- 14:oo-15:oo – pokazy jeździectwa konnego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich;
- 15:oo – gość specjalny: Dżenneta Bogdanowicz z Tatarskiej Jurty w Kruszynianach z pokazem kuchni tatarskiej;
W NIEDZIELĘ 1.07:
- 11:oo-15:oo – VIII Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich – konkurencja koreańska;
- 12:oo – 18:oo – mobilny punkt honorowego oddawania krwi – KRWIOBUS;
- 13:30 prezentacja książki Karoliny Radłowskiej : „Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana”;
- 14:oo – 15:oo – pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Garnizon Warszawa;
- 16:30- 17:oo – ogłoszenie wyników VIII Zawodów Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich, rozdanie nagród;
W TRAKCIE OBU DNI:
- 12:oo-12:15 – przywitanie;
- 12:15:- 14oo – występy zespołów:
– Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego BUŃCZUK działającego przy Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku;
–Zespołu Tanecznego ŁOWZAR pochodzący z Czeczenii
- 14:oo – warsztaty kuchni krymsko-tatarskiej;
- 14:oo – 15:oo – pokazy jeździeckie;
- 16:oo – 18:oo – występy zespołów:
– Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego BUŃCZUK działającego przy Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku;
–Zespołu Tanecznego ŁOWZAR pochodzący z Czeczenii,
Pokazy sokolnictwa – obok Sokolarni;
- 16:oo – pokazy sokolnictwa – obok Sokolarni;
- 17:oo – 18:oo – warsztaty tańca tatarskiego
oraz w godz. 12:oo – 18:oo:
- dopingowanie zawodników – łuczników konnych;
- pokazy i warsztaty strzelania z łuku w stylu wschodnim;
- warsztaty szermiercze, nauka posługiwania się szablą i rohatyną;
- stoisko z genealogią tatarską pt.: „Czy mam tatarskie korzenie?” – MGW Kruszyniany;
- licytacja przedmiotów na rzecz spalonej Jurty Tatarskiej w Kruszynianach;
- pokazy kaligrafii arabskiej;
- degustacja herbaty parzonej po marokańsku;
- zwiedzanie jurty tatarskiej;
- kramy z jadłem i pamiątkami tatarskimi;
- kramy lokalnych twórców ludowych;