W jakich sytuacjach warto zgłosić się do psychologa

Dla wielu osób wizyta u psychologa to wciąż temat tabu. Ludzie zwyczajnie wstydzą się tego, że doświadczają kryzysów i różnego rodzaju trudnych sytuacji, z którymi nie do końca konstruktywnie sobie radzą, a wizyta u psychologa kojarzy im się z tym, że z ich zdrowiem psychicznym nie jest najlepiej. Najwyższa pora przełamać to tabu i głośno powiedzieć, że na wizytę u psychologa umawiają się zdrowi ludzie, którzy doświadczają po prostu problemów. Problemy te nie oznaczają choroby psychicznej.

Pierwsza wizyta u psychologa

To właśnie pierwsza wizyta u specjalisty jakim jest psycholog jest najbardziej stresująca. Mnóstwo osób, które przełamały się i umówiły na spotkanie, nie ma już takich obaw przed kolejną, drugą wizytą. Trudno jest bowiem, aby konsultacja psychologiczna ograniczyła się tylko do jednego spotkania. Psycholog musi bowiem zebrać dosyć szczegółowy wywiad, podczas którego ustali z jakim problemem przychodzi pacjent, nad czym chciałby on pracować. Oczywiście, bywają sytuacje że człowiek spotyka się z psychologiem tylko jeden raz, jednak zwykle nie są to sytuacje związane z doświadczeniem problemów natury emocjonalnej. Częściej dotyczy to na przykład badań psychologicznych związanych z rekrutacją do pracy.

Z jakim problemem można wybrać się do psychologa

Psycholog to osoba, z którą można umówić się w związku z różnymi problemami. Najczęściej jednak ludzie umawiają się wtedy, gdy z jakiegoś powodu w ich życiu pojawia się cierpienie, stres, trudności z radzeniem sobie z życiowymi wyzwaniami. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie sprawy związane z problemami natury psychicznej, emocjonalnej, to tematy, o których można rozmawiać z psychologiem. Bywa również tak, że na diagnozę psychologiczną przychodzą dzieci. Jest to związane z doświadczonymi przez nich problemami w szkole, na przykład z motywacją do nauki albo niskimi wynikami w nauce.

Czy psycholog przepisuje leki

Do psychologa często zgłaszają się również ludzie, którzy cierpią na trochę głębsze problemy, na przykład chorują na depresję albo mają zaburzenia osobowości. To zdecydowanie trudniejszy kaliber problemów, wtedy bardzo często wymagana jest dłuższa psychoterapia. Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Aby prowadzić psychoterapią należy mieć ukończone podyplomowe studia właśnie z zakresu psychoterapii. Nawet jeżeli psycholog jest psychoterapeutą, niestety nie ma on takich uprawnień, dzięki którym mógłby przepisać odpowiednie leki pacjentowi chorującemu na depresję czy schizofrenię. Dlatego właśnie psychologowie pracują w tandemie z psychiatrami. To właśnie lekarz psychiatra zajmuje się prowadzeniem leczenia medycznego, którego głównym aspektem jest farmakoterapia. Farmakoterapia jest niezbędna na przykład w schorzeniach takich jak depresja, schizofrenia, niektóre zaburzenia lękowe. Pacjenci jednocześnie powinni korzystać z konsultacji u psychoterapeuty, oraz leczyć się u psychiatry. Tylko takie kompleksowe podejście do problemu zdrowotnego na dobre rezultaty i pozwoli wrócić do równowagi psychicznej, albo wręcz wyleczyć się.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez psychologa: www.monikaklupinska.pl specjalizującej się w psychologii transportu.