O tym, jak niszczymy włosy próbując je pielęgnować, opowie nam dziś Karolina Sztachelska ze Studia Fryzjerskiego Hair We Go – Mobilny fryzjer.
Jakie popełniamy najczęściej błędy? Przeczytajcie sami.
Można wymienić co najmniej kilka najczęściej popełnianych błędów w codziennej pielęgnacji włosów. Należy do nich z pewnością:
1. Mycie w zbyt gorącej lub zbyt zimnej wodzie
Gorąca, jak i zimna woda wykorzystywana w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych zdecydowanie nie służy naszym włosom. Zbyt gorąca rozszerza łodygę włosa i ją niszczy. To powoduje utratę przez nie połysku i powoduje ich matowienie. Taka temperatura wody pobudza także gruczoły łojowe, przyspieszając przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. Zbyt zimna woda sprawia, że łuski się nie rozchylają i składniki preparatów myjących czy pielęgnujących nie mogą wniknąć w strukturę włosa. Powinniśmy zatem myć włosy w letniej wodzie. Dzięki temu włos zamknie łuski i poprawi się jego kondycja i wygląd.
2. Częste mycie włosów
Mycie głowy zależy głównie od indywidualnych preferencji. Najważniejsze to rodzaj włosów, posiadana fryzura i tryb prowadzonego życia. Co do reguły jednak włosy nie wymagają codziennego mycia. Niektórym codzienna pielęgnacja włosów wydaje się ważna. Warto wówczas używać do tego celu tylko delikatnych środków myjących. Unikajmy szamponów zawierających mocne detergenty typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate).
3. Sporadyczne mycie włosów
Zbyt długie okresy pomiędzy myciami głowy i włosów powodują duże zanieczyszczenia i nadmiar sebum, które powodowały działania szkodliwe. Skóra ni oddycha i nie działa wówczas prawidłowo.
4. Źle dobrane preparaty do pielęgnacji włosów
Często stosujemy kosmetyki nieodpowiednie dla naszego typu włosów. Sięgamy po szampon czy odżywkę, kierując się reklamą lub opinią znajomych. Wybierajmy preparaty świadomie, badając ich skład (najlepiej naturalny, bogaty w ekstrakty roślinne, minerały, olejki).
5. Pomijanie lub niewłaściwe stosowanie odżywek
Kolejnym istotnym elementem w codziennej pielęgnacji naszych włosów jest zastosowanie, każdorazowo po ich umyciu, odpowiednio dobranej odżywki pielęgnacyjnej. Należy jednak pamiętać, iż odżywkę dobieramy pod kątem rodzaju włosów, stąd też możemy wyróżnić odżywkę do włosów farbowanych, odżywkę do włosów kręconych, czy też odżywkę do włosów suchych i zniszczonych. Przed nałożeniem odżywki odciskamy delikatnie z włosów nadmiar wody (zbyt duża ilość wody przyczyni się do rozrzedzenia odżywki i jej spływania), a następnie nakładamy niewielką ilość kosmetyku na dłoń i rozmasowujemy ją podobnie jak szampon, z tym, że odżywkę nakładamy na całej długości włosów za wyjątkiem ich nasady. Aplikując kosmetyk na skórę głowy możemy bowiem przyczynić się do jej podrażnienia. Odżywkę trzymamy tyle czasu, ile zaleca producent na opakowaniu.
6. Zbyt gwałtowne rozczesywanie włosów
Nasze włosy zdecydowanie nie lubią szarpania. Niestety, do czesania często używamy grzebieni lub szczotek o zbyt gęsto osadzonych ząbkach. Szczególnie mokre włosy podatne są na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a zbyt mocne naciąganie ich struktury powoduje ich łamanie, a w konsekwencji niszczenie. Włosy najlepiej jest zatem rozczesywać grubym grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.
7. Mocne pocieranie skóry głowy i włosów
Nadmiar wody zawsze należy odsączać z włosów miękkim ręcznikiem. Co więcej, nigdy nie należy mocno trzeć skóry głowy. Nadmiar wody odciskamy najpierw dłońmi, a następnie dopiero ręcznikiem. Dobrym pomysłem jest także zawinięcie włosów w turban i odczekanie, aż woda się wchłonie.
8. Suszenie ciepłym nawiewem suszarki
W temacie suszenia włosów istotne jest to w jaki sposób skierujemy strumień powietrza naszej suszarki. Suszenie pod włos może skutkować otwieraniem łusek włosa, a przez to ich zmatowieniem i pozbawieniem blasku. Dlatego zawsze należy pamiętać, aby suszyć włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Powietrze suszarki powinno być chłodne, zbyt ciepły strumień powietrza oraz suszenie z dołu rozchylają bowiem łuskę włosa zamiast ją domknąć.
9. Nadmiar kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji
Nadmiar kosmetyków na włosach sprawia, że fryzura staje się ciężka, a włosy szybciej się przetłuszczają. W codziennej pielęgnacji włosów warto stosować lekkie środki do stylizacji, które nie spowodują ich obciążenia. Dotyczy to również stosowania zbyt dużej ilości oleju, sera czy maski. Lepiej postawić na jeden sprawdzony kosmetyk niż aplikować wiele różnych środków na raz, aby fryzura była naturalna, a włosy świeże przez długi czas.
10. Nadmiar zabiegów na włosach
Regułą jest, że wszystkie zabiegi mechaniczne i chemiczne przyczyniają się do pogorszenia kondycji naszych włosów (suszenie, kręcenie na lokówce, prostowanie, trwała ondulacja, farbowanie). Aby poprawić ich stan, powinno się choć na krótko zrezygnować z intensywnych zabiegów fryzjerskich i dać im czas do regeneracji. Szczególnie keratyna jest niezwykle istotnym składnikiem budulcowym z punktu widzenia pielęgnacji, gdyż odpowiedzialna jest przede wszystkim za dobrą kondycję i zdrowy wygląd włosa. Cząsteczki keratynowe tracimy m in. w wyniku zabiegów związanych z koloryzacją i stylizacją, ale także poprzez nieprawidłowe szczotkowanie, czynniki zewnętrzne, np. promienie UV lub zbyt wysoką/niską temperaturę otoczenia.
Biorąc pod uwagę powyższe, znając najczęściej popełniane błędy w codziennej pielęgnacji urodowej włosów (wiele z nich jest konsekwencją wieloletnich nawyków i przyzwyczajeń), możemy je łatwo wyłapać i starać się stopniowo eliminować. Nie jest to oczywiście łatwy proces, ale przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji jesteśmy w stanie wprowdzić dużą ilość korzystnych zmian.