Podstawy wymarzonego domu

Coraz częściej rodziny (zwłaszcza te z dziećmi) decydują się zamieszkać na obrzeżach miasta lub w okolicznych wsiach, gdzie mają pewnego rodzaju swobodę i mogą postawić własny dom z ogrodem.

Jest to z pewnością jedna z ważniejszych życiowych decyzji i ma wpływ na długie lata, dlatego warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby oraz wyceny budowlane, aby później nie żałować.

Lokalizacja

Miejsce na nasz nowy dom odgrywa kluczową rolę. Określmy nasze priorytety i zacznijmy od znalezienia odpowiedniej działki. To bardzo ważny element, ponieważ nie każda pierwsza lepsza parcela nada się na budowę wymarzonego, a czasem nawet jakiegokolwiek domu. A jakie są najważniejsze rzeczy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru lokalizacji? Przede wszystkim dostęp do prądu. Oprócz tego przydatne są media takie jak sieć gazowa, kanalizacyjna oraz wodociągowa. Jeżeli w domu będą mieszkać dzieci, a dorośli nie pracują na miejscu, przydatny będzie łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Szukając odpowiedniej działki, należy także wziąć pod uwagę jej kształt. Na wąskiej działce o identycznej wielkości jak jej kwadratowy odpowiednik, dużo ciężej będzie wybudować dom o pożądanym kształcie. Pamiętajmy również o miejscu na taras oraz ogród, w końcu w letnie dni nie ma lepszych miejsc na relaks.

Moda

Sposób budowania domów, a raczej ich styl i wygląd, tak jak niemal wszystko zmieniają się z biegiem czasu. Na jakie domu aktualnie decydują się Polacy? Przede wszystkim, w oczy rzuca się wysokość nowych domów – są znacznie niższe niż te starsze. Dziś najpopularniejsze są rozległe parterowe domy, które są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osób starszych lub jeżeli ktoś zdecyduje się na piętro, decyduje się na użytkowe poddasze. Co warto  dodać, budynki budowane na bazie kwadratu pochłaniają mniej materiałów budowlanych, aby otrzymać taką samą powierzchnię użytkową (koszty wykonania są niższe) oraz tańsze w utrzymaniu (ogrzewanie). Na popularności tracą również domy z piwnicami, ponieważ oprócz podniesienia kosztów budowy, trzeba się zatroszczyć o zabezpieczenie pomieszczeń przed wodami gruntowymi.

Wnętrze

Liczba i rozmieszczenie pokojów to chyba najbardziej indywidualna kwestia w procesie budowy domu. Już na samym początku musimy określić się co do naszych potrzeb, aby później ładnie zoptymalizować układ wnętrza. Bardzo dobrym pomysłem jest podział mieszkania na strefę nocną i dzienną, projektując tą pierwszą od strony północnej i wschodniej, by w pokojach dziennych gościło jak najwięcej słońca. W niemal każdym nowym domu spotkamy się aktualnie z kuchnią otwartą na salon – taki zabieg nie tylko optycznie powiększa nasze wnętrze, ale także jest praktyczne. Na topie jest również duża ilość okien, dzięki czemu w domu mamy dużo światła dziennego, a dodatkowo wygląda to niezwykle stylowo i nowocześnie. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór różnych okien (możemy również zamówić okna o niemal dowolnych kształtach), więc nie będzie problemu z dopasowaniem ich do wystroju wnętrza.

Artykuł został przygotowany w oparciu o materiały merytoryczne ze strony: http://www.techbud.waw.pl/ – wyceny budowlane i kosztorysowanie.