Światło w istotny sposób wpływa na wygląd mieszkania i panującą w nim atmosferę. Właściwie doświetlone staje się atrakcyjne i przyjazne użytkownikom, zacienione stwarza wrażenie smutnej, przygnębiającej przestrzeni. Poprzez dbałość o wystarczający dopływ światła słonecznego za dnia oraz sztucznego wieczorem nie tylko wpływamy na wygląd mieszkania, ale również na samopoczucie znajdujących się w nim osób.
Światło to niezwykłe narzędzie, które odpowiednio zastosowane we wnętrzach naszych domów potrafi ukryć niedoskonałości pomieszczenia, optycznie je powiększyć, zmienić proporcje, kształt oraz wpływać na panujący w środku klimat. Umiejętnie wykorzystywane stwarza niezwykłe możliwości aranżacyjne. Bardzo często wykorzystywane jest do tworzenia niesamowitych efektów dekoracyjnych, jednak jego podstawową i najważniejszą funkcją nadal pozostaje zapewnienie we wnętrzu wystarczającej ilości światła dla bezpiecznego i komfortowego funkcjonowania użytkowników.
Światło dzienne w salonie
Duże pomieszczenia, takie jak salon nierzadko doświetlane są przeszkleniami umiejscowionymi na więcej niż jednej ścianie. Taki wybieg, bardzo często stosowany przez architektów, sprawia, że pomieszczenia wydają się jasne i przestronne. Właściwe usytuowanie salonu względem kierunków geograficznych powinno pozwolić na doświetlenie wnętrza przez większość dnia. Mniejszy dopływ światła z jednej strony będzie wtedy kompensowany światłem wpadający do wnętrza przez drugie okno.
Oprócz ilości okien bardzo ważny jest też ich kształt oraz wielkość. Przeszklenia powinny być na tyle duże, by zapewnić swobodny dostęp światła słonecznego do wnętrza. Zwykle uzależnia się je od powierzchni podłogi pomieszczenia. Różnice w wielkości okien często wynikają z odmiennych funkcji poszczególnych stref. Strefa wypoczynkowa, połączona z wyjściem na taras to najczęściej wielkie, przesuwne okna, strefa jadalna – zdecydowane mniejsze okno, które pozwoli oświetlić powierzchnię stołu.
Światło sztuczne w salonie
Salon to pomieszczenie, które łączy w sobie wiele różnych funkcji. Jest między innymi strefą relaksu domowników oraz miejscem spotkań towarzyskich. Istotny jest zatem atrakcyjny wygląd pomieszczenia, które z jednej strony umożliwi komfortowy wypoczynek, z drugiej sprosta wymaganiom pomieszczenia reprezentacyjnego. Łączenie wielu stref różniących się między sobą funkcjami wymaga zastosowania wielu różnych źródeł światła. Możliwość swobodnego regulowania oświetlenia i wyboru, która strefa zostanie oświetlona w danym momencie, wymaga montażu kilku niezależnych obwodów.
W poszczególnych strefach oświetlenie montuje się na różnych wysokościach, stosując zróżnicowane oprawy. W strefie jadalnej doskonale sprawdzą się przeznaczone do powieszenia nad stołem lampy wiszące. Mogą posiadać od jednego do kilku źródeł światła i bardzo różnić się między sobą wielkością, wzorem i materiałem. Wśród nowoczesnych lamp znajdziemy zarówno takie, które wykonano z tworzywa, metalu, jak i gipsu. Zróżnicowany design daje możliwość dopasowania oświetlenia do różnych stylów architektury wnętrz.
Jako oświetlenie główne w nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzają się montowane w podwieszanych sufitach lampy wpustowe, oprawy natynkowe i oświetlenie typu spotlight. Dodatkowym atutem przemawiającym za wykorzystaniem wymienionych wyżej opraw technicznych jest możliwość regulacji strumieniem światła. W tradycyjnych salonach częściej można spotkać klasyczne żyrandole. W tych urządzonych zgodnie z najnowszymi trendami alternatywą dla oświetlenia technicznego będą lampy industrialne i żyrandole w stylu glamour.
Doskonałą opcją jest też doświetlenie strefy wypoczynkowej. Tu sprawdzi się dyskretne oświetlenie o ciepłej barwie. Mogą to być kinkiety lub lampa stojąca. Modne są też wiszące lampy o nieregularnych, geometrycznych kształtach. Zazwyczaj montuje się je centralnie nad stolikiem kawowym.
Światło we wnętrzach nowoczesnych salonów to także typowo dekoracyjne oświetlenie, którego rolą jest podświetlenie wybranych stref pomieszczenia. W tej roli sprawdzają się charakteryzujące się ruchomym źródłem światła spoty, reflektory ścienne oraz taśmy LED. Można stosować też oprawy natynkowe i podtynkowe.
Szeroki wybór opraw oświetleniowych dostępnych u producentów sprawia, że możliwości aranżacyjnych z udziałem światła jest niewyobrażalnie dużo. W ich wyborze warto kierować się nie tylko modą panującą w architekturze wnętrz, ale przede wszystkim wielkością i kształtem pomieszczenia, a także stylem panującym we wnętrzu.
Więcej o oświetleniu do salonu dowiesz się ze strony https://azzardo.com.pl