Kaszel alergiczny – w przeciwieństwie do kaszlu wywołanego przez czynniki chorobowe – jest reakcją organizmu na substancje, które dostają się do niego poprzez inhalację. Kaszel to bardzo praktyczny i użyteczny odruch – pozwala na pozbycie się zbędnych, szkodliwych substancji i świadczy o poprawnym działaniu układu odpornościowego. Kaszel alergiczny, gdy jest mocno nasilony, nie spełnia jednak żadnej funkcji ochronnej, staje się zaś uciążliwy i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Kaszel alergiczny – przyczyny
Kaszel alergiczny, któremu może towarzyszyć duszność lub odksztuszanie bezbarwnego śluzu, może mieć bardzo różnorodne przyczyny. Zaliczamy do nich, między innymi:
– Spożywanie pokarmów, na które dana osoba jest uczulona (owoce, orzechy, ryby, owoce morza itp)
– Ekspozycja na alergeny znajdujące się w powietrzu – kurz, pyłki roślin, sierść lub złuszczony naskórek zwierząt
– Astma alergiczna – bywa konsekwencją nieleczonej alergii, jest stanem zapalnym, którego objawem jest właśnie kaszel alergiczny
– Niedostateczna dbałość o higienę, niehigieniczne warunki życia
– Niedobory witamin i składników mineralnych
Kaszlowi alergicznemu często towarzyszą inne nieprzyjemne objawy – łzawienie oczu, kichanie, uciążliwy katar, przekrwienie błon śluzowych nosa i gardła lub drapanie w gardle. Niekiedy u pacjentów występują również skórne reakcje alergiczne.
Kaszel alergiczny – jak sobie z nim radzić?
Kaszel alergiczny jest dolegliwością nieprzyjemną i wysoce uciążliwą – dlatego też najlepiej jest w ogóle nie dopuszczać do jego wystąpienia. Nie zawsze jest to jednak możliwe – w pewnych sytuacjach nie sposób uniknąć wszechobecnych alergenów, zwłaszcza, jeśli unoszą się one w powietrzu, jak na przykład pyłki roślin.
W takich sytuacjach dobrze jest sięgnąć po leki przeciwhistaminowe – można bez problemu dostać je w każdej aptece. Skuteczne działanie mają również preparaty zawierające w swoim składzie dwuchlorowodorek cetyryzyny. Ulgę w dolegliwościach może przynieść także płukanie nosa roztworem soli i picie większej ilości płynów, a kaszel alergiczny złagodzi stosowanie preparatów nawilżających jamę ustną.
Osoby borykające się z alergiami i kaszlem alergicznym powinny szczególnie dbać o czystość w swoim otoczeniu – ważne jest regularne odkurzanie i częste pranie pościeli oraz odzieży. Zapobiega to gromadzeniu się kurzu i bytowaniu roztoczy, które szybko rozmnażają się w niezmienianej odpowiednio często pościeli.
Kaszel alergiczny – profilaktyka
Znane wszystkim przysłowie mówi, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na skutek działania różnorodnych alergenów dochodzi u osoby uczulonej na daną substancję do obrzęku, który jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się nieprzyjemnego i uciążliwego kaszlu. Istnieją pewne sposoby, które pozwalają na zapobieganie podrażnieniom i pozwalają na uniknięcie reakcji alergicznej.
Przede wszystkim – istotne jest unikanie przebywania w miejscach zanieczyszczonych, zadymionych i zakurzonych. Bardzo niekorzystne dla osób z kaszlem alergicznym jest palenie papierosów – dym powoduje bowiem dalsze podrażnienia śluzówki jamy ustnej i gardła. Osoby uczulone na produkty spożywcze powinny unikać spożywania produktów o nieznanym składzie – nawet śladowe ilości danego alergenu mogą przyczynić się do wywołania niepożądanych dolegliwości. Sprzymierzeńcem w walce z alergiami i kaszlem są wszelkie produkty hipoalergiczne – zarówno kosmetyki, jak i tkaniny, a także materace. Pozwalają bowiem na unikanie podrażnień, minimalizują gromadzenie się kurzu i zanieczyszczeń.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem FashionAndBeauty.pl |