Koszmarny sen czyli zapchane rury

Niedrożne rury i zapchane odpływy są koszmarnym snem mieszkańca każdego domu, od jednorodzinnego po bloki wielorodzinne. Zapchania kanalizacji chciałoby się za wszelką cenę uniknąć. Przyczyn niedrożności natomiast jest bardzo wiele. Opowiemy o tych najczęściej spotykanych i podpowiemy, co z tym fantem można zrobić.

Niedrożne rury kanalizacyjne to nic przyjemnego dla mieszkańca mieszkania. Zalane mieszkanie czy choćby łazienkę trzeba posprzątać, a to żadna przyjemność. A  jeśli problem się powtarza, trzeba znaleźć i zlikwidować jego przyczynę, bo bez tego śmierdzący kłopot będzie cyklicznie utrudniał życie i spędzał spokojny sen z powiek.

Przyczyny niedrożnej kanalizacji

Niektóre przyczyny niedrożności są trudne do wyeliminowania, w wynikają ze źle zaprojektowanej i założonej instalacji. Najczęściej jednak przyczyną niedrożnej kanalizacji jest niewłaściwy sposób użytkowania i brak dbałości o instalację. Jeśli nałoży się obie przyczyny niedrożności, to mamy duży problem, ponieważ źle założona i lekkomyślnie wykorzystywana instalacja będzie się zatykała częściej niż zwykle. Wówczas, oprócz kosztownego remontu, trzeba się nauczyć korzystać z instalacji w rozsądny sposób, aby móc z niej korzystać bez przeszkód.

Niedrożność kanalizacji pojawia się najczęściej w kuchni i łazience

Niedrożność instalacji pojawia się najczęściej w kuchni i łazience, gdzie do zlewozmywaka wpadają resztki pożywienia, a w łazience w odpływach prysznica, wanny czy umywalki, gdzie trafiają na przykład włosy, lub w toalecie, gdzie często wrzuca się na przykład artykuły higieniczne lub kawałki folii. Niedrożność w początkowej fazie daje objawy łatwe do zauważenia, a mianowicie, woda wolnych schodzi z odpływów, przelewa się, pojawia się w innych elementach instalacji lub w rurach słychać podejrzane bulgotanie. Trzeba wówczas jak najszybciej udrożnić całą instalację, aby zapobiec całkowitej niedrożności. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty lub przynajmniej sprawdzonych, chemicznych środków udrażniających.

udraznianie-kanalizacji.jpg

Zapobieganie niedrożności kanalizacji

Zapobieganie niedrożności kanalizacji polega przede wszystkim na tym, by zwracać uwagę na to, co trafia do odpływów kanalizacyjnych w naszej łazience. Nie powinny do odpływów trafiać resztki jedzenia, tłuszcz. Usuwanie tłuszczu jest szczególnie ważne, ponieważ tłuszcz osadza się w rurach i tworzy osad zaschnięty na kamień. Dlatego, zanim włożysz naczynia do zmywarki, dokładnie oczyść je z tłuszczu pod gorącą wodą, po zmywaniu dokładnie opłucz zlew, również gorącą wodą. Do toalety nie wrzucaj nic, co nie może się rozpuścić, żadnych artykułów higienicznych, podpasek, tamponów czy woreczków. Toaletę mogą zapchać chusteczki higieniczne i inne środki opatrunkowe. Zabójcze dla kanalizacji są odpady, pozostałe po remoncie, takie jak drobny gruz, pył budowlany czy resztki zapraw. Hydraulicy, zajmujący się udrażnianiem kanalizacji, znajdują nawet szmaty, które zapchały rury, powodując niedrożność. Jak szmata znajdzie się w kanalizacji? Sama tam raczej nie wskoczy. Na odpływach umywalek, brodzików czy wanien warto umieszczać gęste sitko, które ułatwią wyłapanie zanieczyszczeń.

Stosowanie chemicznych środków udrażniających

Dostępna chemia często może doraźnie pomóc rozwiązać problem z kanalizacją. Jednak nie ma gwarancji, że pomoc hydraulika przy udrożnieniu kanalizacji nie okaże się konieczna. Należy uważać zwłaszcza na środki z wodorotlenkiem sodu wówczas, gdy instalacja kanalizacyjna w domu wykonana jest z rur żeliwnych, które wodorotlenek sodu uszkadza, powodując, że na ich powierzchni wewnętrznej tworzą się pory, na których łatwo osadza się kamień i inne zanieczyszczenia. Nie należy też chemicznych środków udrażniających stosować w nadmiarze, ponieważ można uszkodzić instalację. Nie pozostają one również obojętne dla środowiska naturalnego. Chemia poradzi sobie z zatorami, które znajdują się blisko odpływu, natomiast jeśli zator utworzył się dalej, chemiczne środki nawet do niego nie dotrą w stężeniu odpowiednim do reakcji i działania.Chemia to doskonały środek profilaktyczny, jednak do udrożniania kanalizacji najlepsza wezwać hydraulika, który rozpozna przyczynę problemu i podpowie, jakie środki zaradcze i naprawcze można przedsięwziąć,  a przede wszystkim dokładnie oczyści instalację z zalegających nieczystości.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jerzy Hojda, hydraulik z Warszawy. Firma oferuje całodobowe usługi hydrauliczne.