Projektowanie szafy krok po kroku

Dziś nie musimy już obawiać się tego, że w sklepach z meblami zabraknie różnorodnych rozwiązań. Teraz przecież to od mebla oczekuje się, że będzie odpowiadał naszym konkretnym potrzebom. To wizytówka naszych domów, sposób na określenie stylu i demonstracja indywidualności. Trudno dziwić się więc, że coraz rzadziej sięgamy po klasyczne szafy, a coraz częściej – po szafy wnękowe lub z drzwiami przesuwnymi. Jeśli samodzielnie chcemy zaprojektować zabudowę wnęki lub szafę przesuwną, istnieje kilka kwestii, które musimy poruszyć.

  • Głębokość wnęki

Głębokość wnęki powinna zostać ustalona już na etapie projektowania samego mieszkania, przyjmuje się przy tym, że 60 centymetrów to absolutne minimum. Oczywiście, może być ona płytsza, wtedy jednak pojawi się konieczność inwestycji w wieszaki poprzeczne.

  • Minimalna wysokość niezbędna dla ubrań wiszących

Gdy korzystamy z szafy wnękowej powinniśmy mieć na uwadze również to, że wiszące w niej ubrania muszą opadać swobodnie, co zapobiegać będzie ich gnieceniu się. Krótkie wymagają około 110 centymetrów wysokości, długie zaś nawet 170 centymetrów.

  • Rola szuflad i akcesoriów

Szuflady zawsze mogą być dostosowane do naszych potrzeb, dzięki czemu wymiary szafy nie mają większego znaczenia. Warto pamiętać jednak o tym, że powinny mieć one różną głębokość, uzależnioną od tego, co planujemy w nich przechowywać. Innym ciekawym rozwiązaniem są kosze druciane o różnej szerokości i długości. Można je stosować zamiennie z szufladami, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby korzystać z obu rozwiązań.

  • Rozmieszczenie półek

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku szuflad, również rozmieszczenie półek powinno odpowiadać przede wszystkim naszym własnym preferencjom. Pomocne mogą okazać się przy tym półki w meblach, które już posiadamy zwłaszcza, jeśli korzystanie z nich nie nastręcza nam trudności.

  • Szafa i jej walory użytkowe

Choć szafy wykorzystujemy przede wszystkim do przechowywania w ich ubrań, dobrze, jeśli można w nich składować również inne przedmioty o sporych gabarytach. W górnej części szafy przyda się więc pawlacz, dobrym pomysłem może być przy tym wydzielenie w niej tak zwanej części gospodarczej.

  • Oświetlenie

Jeśli nasza szafa ma stanąć w przedpokoju, musimy liczyć się z tym, że nie zawsze będzie tam tyle światła, ule potrzebujemy. Na górnej płycie warto zatem umieścić halogeny. Te oświetlają przestrzeń znajdującą się wokół szafy, a jednocześnie potrafią nadać samej szafie niezwykłego wyglądu. W nowoczesnych szafach budowanych na wymiar coraz częściej projektuje się też urządzenie LED-owe. Jest ono bardzo praktyczne, zapala się bowiem automatycznie w momencie, w którym otworzymy lub rozsuniemy drzwi szafy.

  • Specyfika drzwi do szafy

W zdecydowanej większości przypadków w szafach mamy do czynienia z drzwiami przesuwnymi, które wpływają nie tylko na ich użyteczność, ale i na charakter. Do ich wypełnienia można zastosować zarówno płytę meblową, jak i lustro, obecnie zaś coraz większą popularnością cieszy się szkło lakierowane czy fototapeta.

 

Szaf-Mix Sp.z o.o. Lucjan i Piotr Lenart
Artykuł został przygotowany przez Szaf-Mix Sp.z o.o. szafynawymiar.waw.pl wykonującą meble i szafy na wymiar z najwyższej jakości materiałów o szerokim wachlarzu kolorystycznym i nowoczesnym wzornictwie. Warszawa i okolice