Nowy mural jest już gotowy. Ten największy ludowy mural w Polsce stanowi opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba. Powstał na wieżowcu przy ul. Radzymińskiej 18 w Białymstoku i od razu zdobył serca mieszkańców. Mural powstał w ramach prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku akcji Folk on the Street, która łączy tradycję ludową ze street artem. Powstawały już murale i instalacje inspirowane ludową legendą, podlaską gwarą, wycinanką czy koronką, tym razem artyści sięgnęli do tkaniny dwuosnowowej. Fani kultury ludowej i miłośnicy street artu pierwowzór nowego muralu mogą odnaleźć w pracy pt. „Pieczenie chleba”, której autorką jest pani Lucyna Kędzierska, tkaczka z Wasilkowa.
Jestem bardzo dumna, że wzór mojej tkaniny dwuosnowowej został zauważony i stał się inspiracją dla artystów. Mural jest uwieńczeniem naszej wieloletniej tradycji tkania dywanów przekazywanej z pokolenia na pokolenia – mówiła ze wzruszeniem pani Lucyna. – Tutaj mamy pracę kobiety na wsi, czyli pieczenie chleba. Jako dziecko widziałam mamę, która piekła chleb w domu, i to stało się dla mnie ogromną inspiracją. Chciałabym, aby moja praca stała się przesłaniem, szczególnie dla młodzieży, że każdy temat można przenieść na tkaninę, że można wykorzystać każdy motyw – dodała tkaczka z Wasilkowa.
Folk on the Street ma zachęcać artystów do szukania inspiracji w kulturze ludowej, a jednocześnie przekonywać, że zarówno folklor, jak i sztuka ludowa mogą być ciekawe, piękne i podane w nowoczesnej, atrakcyjnej formie. Przenoszenie tradycji ludowej w przestrzeń miejską okazało się doskonałym pomysłem – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK. –Mieszkańcy przyjmują te ludowe akcenty z wielką sympatią. Pokochali dziewczynkę z konewką i jestem przekonany, że chłopiec z tkaniny też zdobędzie ich serca. Mural robi wrażenie, bo jest nie tylko piękny, ale i ogromny: ma 36 na 10 metrów. To największy mural w naszym regionie i największy inspirowany sztuką ludową w Polsce.
Autorami nowego muralu są członkowie białoruskiej grupy TAKTAK. Chcieliśmy, aby dziewczynka z konewką miała w Białymstoku kolegę. Dlatego też wymyśliłem tego chłopca – mówi Aliaksandr Blahiy. Znalazłem dużo informacji, przejrzałem podręczniki i książki dotyczące podlaskich strojów. Połączyłem te symbole i tak powstał ten mural.
Akcja Folk on the Street Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku cieszy się ogromnym zainteresowaniem artystów i sympatią mieszkańców. Za rok nowe pomysły i nowe ludowe akcenty na miejskich ulicach!