Podczas rozwodów, spraw o alimenty czy w przypadku, gdy ojcostwo dziecka nie jest pewne, coraz częściej stosuje się dziś badania DNA. Okazuje się, że nie jest to sprawa wybitnie skomplikowana…
Często kwestia ojcostwa dziecka budzi kontrowersje. Mówi się, że tylko matka dziecka jest pewna. W sprawach rozwodowych czy alimentacyjnych zdesperowani ojcowie często chcą zaprzeczyć swojemu ojcostwu, chociaż w innych przypadkach chcą się upewnić bądź udowodnić swoje prawa do dziecka. Badania DNA to najdokładniejszy sposób weryfikacji spornego ojcostwa. Prawdopodobieństwo potwierdzenia biologicznego ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,99 % lub jego wykluczenie ze 100% pewnością. Testy DNA są bezbolesne. Standardowym materiałem pobranym do badań jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. a nie tak jak jeszcze do niedawna, krew. Ustalenie ojcostwa stało się banalnie proste, a zdobycie materiału do badań, dziecinnie łatwe.
Teoretycznie, proces badania ojcostwa jest skomplikowany, jednak dzięki zaawansowanej technologii nie ma mowy o pomyłce. Procedury laboratoryjne oraz wiedza personelu laboratoriów wykluczają wszelkie pomyłki.
Badania DNA to określone etapy. Najpierw izoluje się materiał genetyczny, do przeprowadzenia testu na ojcostwo potrzebne jest DNA wyizolowane z komórek zawierających jądra. Do nich należą komórki krwi, naskórka i nabłonka. Z wewnętrznej strony policzka pozyskuje się komórki nabłonka. Następnym etapem jest namnożenie pozyskanego materiału genetycznego, gdzie wyizolowane DNA, a dokładnie jego markery, czyli niekodujące fragmenty, zostają powielone do liczby kopii umożliwiającej uwidocznienie profilu genetycznego badanej osoby. Do tego procesu służy termocykler. Trzecią fazą jest sekwencjonowanie DNA i analiza otrzymanego obrazu. To w tej fazie sprawdza się ilość powtórzeń określonych nukleotydów w niekodujących fragmentach badanych próbek DNA.
Badania na ojcostwo wykonuje się dwoma metodami, a we wszystkich nie ma mowy o pomyłce:
- metoda PCR – reakcja łańcuchowa polimerazy
- metoda RFLP – polimorfizm długości fragmentów restrykcyjnych
Multiplex STR to jedna z odmian metody PCR, wykorzystując polimorfizm,czyli zmienność w niekodujących fragmentach genu. STR oznacza krótkie powtórzenia tandemowe. Dzięki technologii stosowanej w laboratoriach sprawdza się ilość powtórzeń określonych nukleotydów występujących u dziecka i ojca. Wynik badania podaje się w liczbach, oznaczających liczbę powtórzeń danego motywu.
Testy ojcostwa nie są już drogie, a właściwie, skoro coraz większa liczba laboratoriów posiada i sprzęt, i pracowników, a więc możliwości ich wykonania, testy DNA stają się coraz tańsze.
Badania tego typu wahają się dzić od 900 do 1500 złotych, chociaż jeszcze kilka lat wstecz, był to koszt kilku tysięcy złotych. Mało tego, jeszcze do niedawna testy DNA wykonywano tylko na zlecenie organów procesowych. Były więc dostępne dla niewielu, głównie tych, którzy przed sądem musieli dowieść swoich racji. Dziś są o wiele bardziej powszechne i łatwiej dostępne.
Badanie genetyczne na ojcostwo można dziś wykonać w niezwykle łatwy sposób, niemal bez wychodzenia z domu.
Zamawiasz zestaw testowy, pobierz wymaz z policzka, możesz pobrać materiał nawet od niemowlaka, a następnie odsyłasz do laboratorium i czekasz około dwóch tygodni na wyniki. Najbardziej wiarygodne są badania przeprowadzone na trzech osobach, dziecku i rodzicach. Z różnych jednak przyczyn, ale całkiem zrozumiałych, często badania wykonuje się bez udziału matki. Co ciekawe, DNA pozwala też ustalić stopień pokrewieństwa dalszych członków rodziny. Stąd możliwe badania na ojcostwo bez udziału ojca.
Autor artykułu: Artykuł przygotowali detektywi z firmy Pro-Tom. Pro-Tom świadczy usługi na terenie całego kraju. |