Suchy kaszel jest zwiastunem infekcji i chorób układu oddechowego. Jeśli objaw dokucza dziecku w nocy, to dodatkowo utrudnia sen, wybudza i nie pozwala organizmowi się zregenerować. Warto w takim wypadku poznać dokładne przyczyny suchego kaszlu i dowiedzieć się, jak go leczyć.
Kaszel – skąd się on bierze?
Odruch kaszlu pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. Dzięki niemu możliwe jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Drogi oddechowe są bowiem wyściełane nabłonkiem. Gdy receptory czuciowe nabłonka w sposób mechaniczny albo chemiczny zostają podrażnione, powstaje kaszel. Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Kaszel mokry towarzyszy zwykle infekcjom wirusowym i występuje w środkowej ich fazie. Nazywany jest również kaszlem produktywnym, ponieważ jego głównym zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych z flegmy. Nie ma on charakteru napadowego i gwałtownego – odkaszlnięcia odbywają się na życzenie osoby przeziębionej. Najbardziej intensywny zaś mokry kaszel jest rano, gdy w drogach oddechowych zbiera się wydzielina po nocy.
Jakie są przyczyny suchego kaszlu?
Kaszel suchy pojawia się przed mokrym i objawia w fazie początkowej infekcji. Ataki suchego kaszlu następują nagle i gwałtownie i nie towarzyszy im odkrztuszanie śluzu. Tym bardziej jest on więc dokuczliwy i męczący. Suchy kaszel u dziecka najczęściej jest zwiastunem przeziębienia wywołanego infekcją wirusową. Po około trzech dniach zmienia się on w kaszel mokry, a dolegliwości towarzyszą także objawy charakterystyczne dla przeziębienia. Jeśli jednak uporczywy suchy kaszel nie chce ustąpić, warto zastanowić się, czy nie ma on innego podłoża. W wypadku noworodków może on być reakcją obronną na substancje podrażniające przełyk. Przyczyny suchego kaszlu u starszych dzieci niekiedy związane są z alergią. Reakcja występuje wówczas w odpowiedzi na substancję uczulającą: pyłki roślin, roztocza, kurz czy sierść zwierząt. W wypadku alergii na pyłki kaszel ma charakter okresowy i wzmaga się w sezonie, w którym występuje największe pylenie roślin. Uczulenie na roztocza, kurz i sierść nie zależy od pory roku, a od obecności w pobliżu alergenu. Suchy kaszel u dzieci może również występować przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Wówczas objawy mają miejsce najczęściej w nocy, podczas snu malucha. W takim wypadku warto pilnować, by główka dziecka znajdowała się wyżej od tułowia. Kaszel może być również reakcją organizmu na zbyt suche powietrze – ten problem dotyczy głównie klimatyzowanych pomieszczeń latem i ogrzewanych zimą. Uporczywego suchego kaszlu nie wolno bagatelizować, ponieważ może on być objawem także astmy. Jeśli problem występuje od dłuższego czasu, warto zasięgnąć opinii lekarza pediatry.
Suchy kaszel w nocy
Ataki suchego kaszlu są szczególnie niepokojące w wypadku dzieci. Mogą one wybudzać ze snu, powodować nerwowość i płacz. Dlaczego jednak kaszel atakuje w nocy? Jeśli objaw ma podłoże infekcyjne albo alergiczne, to zwykle towarzyszą mu także inne symptomy, jak zatkany nos lub katar. Wówczas spływająca po tylnej ściance gardła wydzielina podrażnia krtań, co w pozycji leżącej powoduje suchy kaszel. U części małych pacjentów suchy kaszel w nocy jest objawem podgłośniowego zapalenia krtani. Jest to choroba wirusowa atakująca dzieci między 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Charakterystyczny jest dla niej szczekający suchy kaszel, występujący po 2-3 godzinach snu, z czasem nasilający się i przechodzący w duszności. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dziecka, ponieważ zwężona droga oddechowa na wysokości krtani może utrudniać oddychanie i zagrażać życiu. Inną przyczyną suchego kaszlu u dziecka w nocy może być koklusz, zakaźna choroba bakteryjna zwana inaczej krztuścem. Więcej informacji na temat przyczyn suchego kaszlu w nocy można znaleźć na stronie: CoNaKaszel.pl/przyczyny-kaszlu-w-nocy
Co poradzić na suchy kaszel u dziecka?
Suchy kaszel należy do najbardziej dokuczliwych rodzajów kaszlu. Dlatego już przy pierwszych objawach warto pomyśleć o tym, jak zminimalizować nieprzyjemną dolegliwość i poprawić komfort życia małego pacjenta. Na suchy kaszel warto podawać dziecku preparaty hamujące odruch kasłania i zmniejszające natężenie ataku. Preparaty te mają zwykle postać syropu. Syrop na kaszel dla dzieci warto podawać zwłaszcza przed snem, by zmniejszyć dokuczliwe objawy i dać organizmowi szansę właściwie się zregenerować. Oprócz tego warto też pamiętać o nawilżaniu błon śluzowych: pomaga zwłaszcza picie dużej ilości płynów, zaopatrzenie się w specjalny nawilżacz powietrza do pomieszczenia, a także regularne wietrzenie pokoju, w którym przebywa chore dziecko.