Alergia na krowie mleko u dzieci

Alergia na mleko krowie to jedna z najbardziej uciążliwych alergii pokarmowych u małych dzieci. Mleko pojawia się w wielu produktach spożywczych, które codziennie spożywamy, często nie zdając sobie z tego sprawy. Jest to przecież źródło wapnia, białka, witamin, fosforu i magnezu, nic więc dziwnego, że tak często podaje się to samo mleko dziecku. Jednak w wielu przypadkach następuje u nich reakcja alergiczna. Objawy uczulenia bywają bardzo dokuczliwe i intensywne, a trafne zdiagnozowanie nie jest proste.

 

Co powoduje alergię?

Specjaliści wciąż szukają nowych czynników sprawczych alergii na białko mleka krowiego wśród małych dzieci. Jest to trudne zadanie, ponieważ czynniki te ciągle się zmieniają. Układ odpornościowy niemowlęcia nieustannie się rozwija, jest jeszcze niedojrzały, dlatego różnie reaguje na podawane posiłki. W przypadku mleka, system immunologiczny odbiera białka mleka krowiego jako niebezpieczne dla organizmu, w konsekwencji pojawia się reakcji alergicznej. Głównie chodzi o konkretne składniki białkowe, czyli kazeinę, laktoalbuminę, laktoglobulinę. Zdarza się również nietolerancja mlecznego cukru laktozy, co wiąże się z problemami trawiennymi. Dochodzi do rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę – dwa cukry proste, a niedobór enzymu laktazy powoduje zaburzenia trawienia. Zarówno alergia, jak i nietolerancja pokarmowa występuje u 13% dzieci, a 3% u maluszków do 2 roku życia. Jednak w większości przypadków uczulenie ustępuje w wieku 2 lat. Jest to dość uciążliwy problem, zwłaszcza wśród niemowląt.

Jakie są objawy?

Objawy alergii na mleko krowie są różne i nie dotyczą tylko zaburzeń układu pokarmowego, jak w przypadku większości alergii pokarmowych (sprawdź). Problem stanowi również fakt, iż symptomy te mogą być podobne do tych charakterystycznych dla innych chorób. Większość zaburzeń w trawieniu wynika z nietolerancji laktozy, jednak nie ma w tym przypadku reguły. Do tego rodzaju objawów zaliczyć można częste ulewania i wymioty, ciągła biegunka, kolki i bóle brzucha, krew w stolcu, jego wodnista postać. W mniejszej ilości przypadku pojawiają się też problemy z układem oddechowym, mowa tutaj o suchym i świszczącym kaszlu, utrudnionym oddychaniu, kichaniu, intensywnym wodnistym katarze oraz częstych stanach zapalnych gardła. Najczęściej występującymi objawami alergii na białko mleka krowiego są zmiany skórne, jak atopowe zapalenie skóry, które często występuje u malutkich dzieci i  jest bardzo problematyczne. Inne objawy skórne to swędzenie, pokrzywka, czerwone krostki i wypryski. Należy być niezwykle czujnym w przypadku powyższych przypadłości, jeżeli stan maleństwa wzbudza jakiekolwiek podejrzenia nie można zwlekać, jak najszybciej trzeba udać się do specjalisty.

Diagnozowanie i leczenie

Diagnostyka alergii na białko mleka krowiego u najmłodszych dzieci jest złożona i wymaga od rodziców pełnego zaangażowania, szczególnie przy wywiadzie medycznym. Jeżeli lekarz podejrzewa uczulenie kieruje pacjenta na specjalistyczne testy alergologiczne, z tym że przeprowadza się ję u starszych dzieci. Kiedy chodzi o niemowlę najczęściej stosowaną metodą jest dieta, w której eliminuje się krowie mleko u dziecka lub u mamy (w zależności, czy kobieta karmi piersią). Taką dietę może przygotować dietetyk albo specjalista alergolog.

Alergię można też przekazać dziecku w genach. Wystarczy, że jedno z rodziców na uczulenie i już istnieje prawdopodobieństwo, że potomek będzie miał podobne problemy. Jeżeli nie ma pewności, warto zrobić sobie badania, znacznie przyśpieszy to proces diagnostyczny.

Uczulenie na białko mleka krowiego leczone jest przez wprowadzenie wspomnianej już diety eliminacyjnej. Na rynku znaleźć można wiele zamienników mleka krowiego, pokarm matki zastępowany jest preparatem mlekozastępczym – odpowiednio dobrany produkt nie tylko pomoże pozbyć się alergii, ale przyczyni się także do prawidłowego rozwoju maleństwa. Powstałe na skutek uczulenia stany zapalne na skórze, czy w górnej części układu oddechowego są leczone odpowiednimi lekami zgodnie z zaleceniami lekarza.