Ważne oznaki, które mogą świadczyć o psich schorzeniach

Czworonożni przyjaciele zapadają na różnego rodzaju choroby niezależnie od wieku, rasy czy pozostałych czynników. Opiekunowie nie zawsze potrafią bezbłędnie zaobserwować doskwierające zwierzętom przypadłości, istnieje natomiast kilka objawów, których nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą sugerować zaburzenia zachodzące w psim organizmie.

Zanim przejdzie się jednak do zapoznawania się z najczęściej pojawiającymi się u podopiecznych oznakami nieprawidłowości, warto wiedzieć, że nie każda z nich wiąże się z niebezpiecznymi dla zdrowia czworonoga konsekwencjami. Zdarza się bowiem, że choroby psów przebiegają bezobjawowo, a to, co bierze się za ich potencjalny przejaw, jest jedynie krótkotrwałym i nieszkodliwym dla organizmu stanem przejściowym.

Utrata apetytu

Chwilowa utrata chęci do jedzenia niekoniecznie musi oznaczać coś złego. Czasem pupil potrafi cały dzień nie spojrzeć w kierunki miski z pokarmem tylko po to, by za kilka godzin solidnie nadrobić żywieniowe zaległości. Tego typu głodówki są w stanie zapewnić czworonogowi dobrą kondycję i zadowalające samopoczucie, chyba że utrzymują się nawet do kilku dni i dochodzi do nich niepokojąco zbyt często.

Jeśli zwierzę rezygnuje z posiłków przez dwie-trzy doby, trzeba zainteresować się stanem jego zdrowia – rozsądne okaże się zmierzenie psu temperatury oraz podawanie mu zwiększonej ilości płynów. Nawet jeśli pies nie cierpi z powodu gorączki, istnieją spore szanse na to, że mógł się czymś zatruć.

Wymioty

Natomiast w przypadku pozbywania się z żołądka treści pokarmowych dobrze wiedzieć, że stanowi to naturalny odruch fizjologiczny dla psiego organizmu, do którego dochodzi w regularnych odstępach czasowych. Psy wymiotują, kiedy spożywają pokarmy niewiadomego pochodzenia lub kiedy zjedzą za dużo trawy podczas codziennego spaceru.

Zdarza się jednak, że wymioty pojawiają się na tyle często, że nie łączymy ich z faktem zjedzenia przez czworonoga czegoś nieodpowiedniego. Wówczas konieczna może okazać się zmiana diety zwierzęcia, szczególnie wtedy, gdy poza wymiotowaniem pojawiają się także biegunka, wspomniany zanik apetytu, drgawki, kaszel lub opuchlizna. Jeśli wymioty nie chcą ustąpić, należy niezwłocznie zabrać psa do weterynarza.

Gorączka

W końcu nie bez znaczenia okazuje się także ciepłota psiego ciała. Normalna temperatura czworonogów waha się między 37,5 a 39 stopni Celsjusza. W celu uzyskania prawidłowego pomiaru używa się termometru elektrycznego, umieszczając go w odbycie zwierzęcia. Wizyta u weterynarza staje się koniecznością, kiedy wskaźnik pokaże około 39 stopni, trzeba jednak pamiętać o tym, że niska temperatura organizmu jest dla zwierzęcia większym zagrożeniem. Jej spadek może bowiem sugerować zapaść, szok lub krwotoki z narządów wewnętrznych. Z kolei w przypadku wzrostu temperatury można podejrzewać infekcję wirusową, bakteryjną lub reakcję na leki. Jeśli gorączka powyżej 39,5 stopni utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, nie wolno lekceważyć tego problemu, a pies powinien jak najszybciej znaleźć się w klinice weterynaryjnej.