Pomimo ogromnego postępu medycy, lekarze wciąż nie są w stanie pomóc niektórym chorym na tyle, by mogli żyć bez stomii. W wielu przypadkach jest ona niestety konieczna.
Czym jest stomia?
Stomia (z gr. stoma – usta, otwór) jest nowym ujściem dla produktów przemiany materii. Kiedy na skutek choroby, np. raka, konieczne jest usunięcie fragmentu jelita cienkiego, grubego, odbytu lub części układu moczowego, trzeba utworzyć stomię, by pacjent mógł się wypróżniać.
Podczas operacji wyłonienia stomii na powłokach brzusznych tworzone jest ujście jelita grubego (kolostomia), jelita cienkiego (ileostomia) lub moczowodów (urostomia), z których treść jelitowa lub mocz zbierać się będą w specjalnych woreczkach stomijnych.
Właśnie ze względu na niemożność normalnego wypróżniania się i konieczność nieustannego posiadania przy sobie owego worka, dla wielu chorych taka sytuacja okazuje się ogromnym stresem, powodem do zakłopotania i zamknięcia się w sobie. Tymczasem stomia, choć zapewne bywa wstydliwym problemem, nie przeszkadza w zwyczajnym życiu.
Jak żyć ze stomią?
Między innymi dzięki nowoczesnym sprzętom stomijnym, prowadzenie normalnego życia jest jak najbardziej możliwe. Producenci oferują specjalistyczne worki i płytki stomijne, które dobiera się odpowiednio do rodzaju stomii i własnych potrzeb.
Na początku osoba ze stomią może mieć ogromny problem z zaakceptowaniem zmiany we własnym ciele, a co za tym idzie – z kontaktami społecznymi. W takim przypadku należy sięgnąć po profesjonalną pomoc psychologiczną, poradę lekarza lub pielęgniarki stomijnej. W Polsce działa Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko, w którym można uzyskać wsparcie od osób z takim samym problemem.
Stomia nie jest wypisana na twarzy
Najważniejsze to uzmysłowić sobie, że ludzie na ulicy naprawdę nie mają pojęcia, że ktoś obok nich ma stomię – a taki jest właśnie najczęstszy koszmar stomików. Wydaje im się, że wszyscy wiedzą o sztucznym odbycie. Tymczasem worki stomijne są na tyle małe i dyskretne, że łatwo je zamaskować pod ubraniem. Często posiadają też specjalne filtry neutralizujące zapachy.
Jeśli tylko pacjent dojdzie do siebie na tyle, by móc powrócić do normalnej aktywności, z powodzeniem może prowadzić życie takie jak dawniej, a więc uprawiać sporty, pracować, spotykać się z ludźmi, podróżować. Również normalne życie intymne jest możliwe, o ile tylko osoba ze stomią przełamie się, by szczerze porozmawiać o swoich potrzebach z partnerem. Przy uprawianiu seksu przydatne są małe dyskretne woreczki, które łatwo zamaskować bielizną.
Jak sobie pomóc?
Oprócz odpowiedniego sprzętu stomijnego, bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Warto wiedzieć, że unikanie pewnych produktów może pomóc w regulowaniu wypróżnień.
Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać. Osoby ze stomią powinny:
- regularnie jeść
- pić dużo płynów
- dokładnie przeżuwać pokarm
- wprowadzać nowe pokarmy do diety stopniowo, by w razie wystąpienia problemów wiedzieć, co je spowodowało
- porozmawiać z pielęgniarką stomijną lub dietetykiem o ewentualnej potrzebie wprowadzenia suplementów witaminowych
- przestać nieustannie myśleć o tym, co wolno a czego nie.
Najważniejsza jest akceptacja swojej sytuacji i wiara w to, że ze stomią można normalnie żyć. W chwilach zwątpienia zawsze należy sięgnąć po profesjonalną pomoc i poprosić bliskich o wsparcie.