Kalendarzowa wiosna w pełni! Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o uprzednim, dokładnym przygotowaniu samochodu, co zwiększy nie tylko bezpieczeństwo ale także ergonomię jazdy.
Wydawać by się mogło, że wiosna ze względu na swoją specyfikę nie powinna sprawiać kierowcom większych problemów. Oczywiście aura jest dużo lepsza, ale nie zmienia to faktu, że poszczególne części samochodu powinny być dokładnie przygotowane.
Pierwsze na co trzeba zwrócić uwagę to bez wątpienia opony. Kiedy powinniśmy zmienić opony z zimowych na letnie? Dopiero wtedy kiedy średnia temperatura ustabilizuje się na poziomie 7-10 stopni Celsjusza. Oczywiście nie oznacza to, że zimowe opony całkiem nie nadają się do wiosenno-letnich warunków. Problemem jest przede wszystkim ich szybsze zużycie. Zimowa mieszanka na cieplejszej nawierzchni radzi sobie zdecydowanie gorzej i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo ze względu na wydłużoną drogę hamowania. Jeżeli na czas nie wymienimy opon, wpłynie to negatywnie na nasze finanse. Wszystkiemu winne jest szybsze zużycie bieżnika w cieplejszych warunkach. jeżeli opony nie zostaną zmienione odpowiednio wcześniej, po pewnym czasie mogą całkowicie nie nadawać się do jazdy.
Jeżeli posiadamy komplet opon z poprzednich sezonów, konieczne okaże się sprawdzenie ich stanu z włączając w to głębokość bieżnika. Opony, a dokładniej guma ma ograniczoną datę przydatności. Optymalnie opony nie powinny być starsze niż 10 lat, jednakże zaleca się używania kompletu opon przez mniej więcej 5-6 lat.
Następnie powinniśmy sprawdzić stan karoserii. Po zimowej pogodzie z pewnością znajduje się na niej dużo zabrudzeń. Ponadto pozostałości śniegu, soli oraz błota mogą być przyczyną pojawiania się rdzy, więc trzeba w miarę możliwości sprawdzić wszystkie zakamarki.
Zawieszenie ze względu na gorszą nawierzchnię zimą mogło zostać uszkodzone, więc wskazane jest dokładne jego sprawdzenie. Wykluczy to nieprzyjemne niespodzianki podczas jazdy samochodem w przyszłości.
Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu wycieraczek, ponieważ po zimie ze względu na niską temperaturę mogą być w złym stanie. Wymiana wycieraczek nie stanowi dużego problemu oraz kosztu, a może znacznie przyczynić się do komfortu jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwa.
„Przygotowanie samochodu po zimowym okresie jest bardzo ważne. Wielu kierowców zwleka z wymianą opon, a ponadto nie zwraca uwagi na inne drobne elementy jak zużyte wycieraczki. Wpływa to nie tylko negatywnie na komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Dodatkowo jazda na zimowych oponach w momencie ustabilizowanej wyższej temperatury jest bardzo nieekonomiczna ze względu na kilkukrotnie szybsze zużycie opon” – powiedział specjalista z serwisu Auto Plaza w Warszawie.
Możemy także wymienić płyny, a także wyczyścić wloty powietrza. Ważne jest również dokładne wyczyszczenie wnętrza samochodu oraz przewietrzyć samochód oraz postawić go na jakiś czas na słońcu, co pomoże go osuszyć.
Jak widać nie jest to skomplikowany proces, a z pewnością wszystkie opisane powyżej czynności mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy, ekonomikę jazdy oraz czerpanie z niej przyjemności i wyeliminowanie potencjalnych nieprzyjemności związanych z pozostałościami po zimie.