„Odkryj swoją pasję!’, czyli seria warsztatów, które organizuje Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.
W ramach cyklu odbędą się:
1. Jak radzić sobie ze stresem i problemami z nauką, czyli… uczeń w nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej !(BRAK MIEJSC)
2. Fotografia – obraz rzeczywistości
3. Modelina hand-made
4. W cieniu szkicu. Rysunek jako najprostsza forma kreacji artystycznej
5. Teatr przede wszystkim
wiek: 13-18 lat
11-13.03.2016
wstęp BEZPŁATNY
Zapisy: potega.pasji2.zzt@gmail.co
W temacie wpisz jakie warsztaty Cie interesują, w treść imię, nazwisko i wiek,
UWAGA! Zapisy włącznie na podany e-mail!
Młodzi ludzie i ich niezwykłe zainteresowania są tematem serii warsztatów, jakie w marcowy weekend odbędą się w CLZ. W ramach ogólnopolskiego projektu „Zwolnieni z teorii” uczennice i uczniowie z białostockich liceów przygotowali serię zajęć pod wspólnym hasłem „Potęga pasji”. Zaprosili ludzi o ciekawych zainteresowaniach, by podzieli się swoją pasją z młodymi osobami
IDEA PROJEKTU
Pasja pomaga budować pewność siebie, rozwija osobowość, daje motywację do życia, uszczęśliwia. Ale czy każdy wie, jak ją odnaleźć? Można przez całe życie myślałeś o tym, żeby zacząć robić coś, co stanie się odskocznią od monotonnej szkolnej rzeczywistości. Ale czy odważycie się podjąć takie wyzwanie i znaleźć to „coś” dla siebie?
Realizując projekt „Potęga pasji” chcemy pomóc młodym osobom odnaleźć ciekawy sposób na rozwijanie zainteresowań. Zapraszamy Was na spotkanie z pasjonatami, którzy w trakcie warsztatów opowiedzą o swoich działaniach i pomogą Wam poznać bliżej różne dziedziny sztuki, kultury, aktywności społecznej. Dzięki tym zajęciom macie szansę udoskonalić swoje umiejętności, zdobyć pewność siebie i poznać wielu wspaniałych pasjonatów. Posiadanie różnorodnych zainteresowań jest w dzisiejszym świecie nie tylko przyjemne, ale również pomocne w wielu sytuacjach życiowych, dlatego warto się rozwijać!
UWAGA – organizatorzy zapewniają wszystkie materiały na zajęcia.
Na zachętę młodzi twórcy projektu przygotowali też serię wywiadów z profesjonalistami, którzy mają ciekawe zainteresowania.
HARMONOGRAM ZAJĘĆ
11.03.2016 (piątek)
1. Jak radzić sobie ze stresem i problemami z nauką, czyli… uczeń w nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej
Prowadzący: Dominik Sołowiej
godz. 16.00-17.30
Program warsztatów obejmuje naukę metod radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami oraz wykład o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu. Prowadzący opowie też o tym, że pasja jest ważnym elementem życia ucznia, pozwalający na redukcje stresu.
Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta, coach, mówca motywacyjny; współtwórca projektu Storytelab.pl, promującego storytelling jako narzędzie komunikacji interpersonalnej XXI wieku.
Wywiad: https://youtu.be/
12.03.2016 (sobota)
2. Fotografia – obraz rzeczywistości
Prowadzący: Marek Twarowski
godz. 12.00-13.30
Warsztat przybliży uczestnikom podstawy sztuki fotografii cyfrowej. To doskonałe wprowadzenie dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z aparatem lub zajmuj się robieniem zdjęć amatorsko. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni sprzęt i jak uchwycić ulotny moment rzeczywistości, który chcemy przedstawić na zdjęciu.
Marek Twarowski – ma 22 lata, a od sześciu lat pasjonuje się fotografią. Najbardziej ceni sobie pracę z ludźmi. Uważa, że w robieniu zdjęć najważniejsza jest prostota. Obecnie zajmuje się nią hobbystycznie, ale w przyszłości chciałby związać z nią swoje życie na stałe.
Wywiad z Markiem: https://youtu.be/
3. Modelina hand-made
prowadząca: Paulina Podolszańska
godz. 14.00-17.00 (sobota)
Podczas warsztatów będzie można się dowiedzieć, jak przy użyciu prostych narzędzi, dostępnych w domu czy w sklepie spożywczym, można stworzyć coś ładnego, ciekawego i praktycznego. Ponadto przekonacie się, że to dziedzina dostępna praktycznie dla wszystkich, bez względu na wiek i umiejętności.
Paulina Podolszańska – ma 19 lat, studiuje architekturę wnętrz. W wolnych chwilach robi biżuterię z modeliny. Swoją przygodę z tą dziedziną sztuki zaczęła od… figurek z plasteliny, inspirowanych programem dla dzieci „Jedyneczka”. Wytwarzaniem biżuterii zajmuje się od trzech lat.
13.03.2016 (niedziela)
4. Teatr przede wszystkim
Prowadzący: Michał Gościło
godz. 12:00-14:00
Warsztaty nie mają na celu przygotowania kolejnego pokolenia aktorów, czy pomocy w zdawaniu do szkoły teatralnej. Służyć będą raczej temu, by młodych adeptów sztuki aktorskiej nakierować na dobry tor, pobudzić kreatywność, umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Przede wszystkim zaś będzie to połączenie świetniej zabawy z małą porcją nauki.
!!WSKAZANY JEST WYGODNY STRÓJ!!
Michał Gościoło – ma 17 lat. Mimo że nie pracuje jako aktor ani reżyser, jest zafascynowany teatrem i może wiele o nim powiedzieć. Jest uczniem, ale też rozwija swoją pasję – jest doskonałym przykładem tego, że jeśli coś się kocha, zawsze znajdzie się na to czas. Oprócz teatru, interesuje się filmem. W przyszłości chce być aktorem.
5.W cieniu szkicu. Rysunek jako najprostsza forma kreacji artystycznej
Prowadzący: Marek Świrydowicz
godz. 14:30-17.00 (niedziela)
W dobie komputeryzacji, gdy coraz rzadziej mamy możliwość korzystania z tradycyjnych technik, takich jak np. rysunek odręczny, zdolności manualne odchodzą do lamusa. Tymczasem czynności raz wyuczone wymagają systematycznego „przeglądu”. Jeśli zastój przeciąga się w czasie, umiejętności te tracą siłę, a z czasem całkowicie zanikają.
Rysunek właściwie nie wymaga specjalnego nakładu środków. Papier, ołówek czy kredka dostępne są każdemu. A zatem doświadczenia zdobywane już od przedszkola, w wieku studenckim powinny osiągnąć wysoki poziom zaawansowania. Jednak czy rzeczywiście tak jest?
Celem nadrzędnym proponowanych warsztatów rysunkowych jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o formę szkicową i jej granice, poprzez uczestnictwo w praktycznych zajęciach w grupie. Uczestnicy wykonają proste ćwiczenia rysunkowe, początkowo w technice suchej a następnie w technice mokrej.
Marek Świrydowicz – jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Architektury na Politechnice Białostockiej, gdzie pracuje od 13 lat. W 2013 r. obronił doktorat z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od czterech lat prowadzi zajęcia – z rysunku i malarstwa – dla studentów przyjeżdżających do Białegostoku w ramach programu Erasmus.
Jego autorski pomysł warsztatów rysunkowych obejmuje spotkania z osobami, które są chętne do poszerzenia własnych doświadczeń w obszarze działań artystycznych.
Miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Warszawska 19, 15-062 Białystok