Ciasta z makiem są często serwowane podczas świąt, ponieważ mak symbolizuje płodność i ma przynieść dostatek na cały rok. Nie znaczy to jednak, że można je jeść tylko od święta. Makówka z uwagi na swój charakterystyczny kształt symbolizuje dom, który jednoczy wszystkich domowników. Tym bardziej warto co jakiś czas zaserwować członkom rodziny ciasto z makiem w roli głównej.
Mak do ciasta – gotowa mieszanka czy samodzielne ucieranie
Do ciasta na makowiec można wykorzystać dwa rodzaje maku: suchy, niebieski mak oraz gotową mieszankę makową, sprzedawaną w puszkach.
Suchy mak można przygotować na kilka sposobów, ale wszystkie łączy konieczność wcześniejszego dokładnego oczyszczenia go. Należy go wypłukać przez godzinę w wodzie, po czym odsączyć i zagotować w wodzie lub mleku. Przez niewłaściwie osączony mak masa może zrobić się zbyt rzadka. Mak należy następnie zmielić 2-3 razy w maszynce do mięsa, używając do tego specjalnego sitka. Można go także utrzeć w makutrze, czyli specjalnej, glinianej misie – ręczne ucieranie uważa się za skuteczniejsze od mielenia.
Gotowa mieszanka ma tę przewagę, że jest od razu gotowa do użytku. Nie wymaga słodzenia, często jest także z dodatkiem bakalii – rodzynek, orzechów, skórki pomarańczowej. Można ją wyłożyć bezpośrednio na ciasto. Z pewnością to o wiele wygodniejsza alternatywa, jednak nie ma w niej miejsca na wybór bakalii i innych dodatków. Tworząc samodzielnie masę makową mamy wpływ na to, jakie składniki zostaną do niej dodane, choć z pewnością jej zrobienie zajmie nieporównywalnie więcej czasu.
Ciasto japońskie i inne ciasta z makiem
Pod tajemniczą nazwą ciasta japońskiego kryje się makowiec z dodatkami. Oryginalnie nie ma w nim jako takiego ciasta na spodzie. Mak miesza się z tłuszczem, kaszą manną, jajkami i startymi jabłkami, a następnie dodaje się bakalie i ubitą na sztywno pianę z białek. Makowiec jest wilgotny i puszysty. Wielbiciele kruchego ciasta mogą przygotować wcześniej kruchy spód. Całość można polać lukrem lub czekoladą, w zależności od upodobań.
Wykorzystując mak, można przygotować także wiele innych ciast, np. tort makowo-budyniowy. Składa się on z ciasta przygotowanego z suchego maku, które jest przekładane kremem budyniowym. Jeszcze apetyczniej będzie wyglądał przybrany cytrusami – wyfiletowanymi pomarańczami i grejpfrutami.
Bardziej oryginalnym ciastem jest sernik chałwowy z masą makową. Na kruche ciasto nakłada masę serową i makową, po czym delikatnie miesza, tworząc wzorki. Całość kremowego ciasta warto zamknąć w polewie czekoladowej i schłodzić, dzięki czemu będzie ono bardziej zwarte.
Ciasto makowe nie musi się kojarzyć tylko ze świątecznym menu – doskonale nada się również jako deser do kawy z przyjaciółką lub niedzielny poczęstunek.