Jakie są wskazania do operacji nosa kostnego?

Rynoplastyka jest jednym z najbardziej spektakularnych zabiegów chirurgii plastycznej, gdyż jej rezultaty – korekcja kształtu oraz rozmiaru nosa – widoczne są już na pierwszy rzut oka i zmieniają wygląd całej twarzy. Przed przystąpieniem do operacji warto rozważyć wszelkie możliwości i dokładnie omówić z lekarzem przewidywane rezultaty oraz wybrać metodę, która pozwoli uzyskać nam kształt nosa, o jakim marzymy.

Decyzja o zabiegu korekcji plastycznej nosa nie powinna zapaść pod wpływem chwili. To skomplikowana, inwazyjna operacja, której rezultat zmieni nasze życie oraz wygląd na zawsze. „Zanim podejmie się decyzję o operacji nosa, należy bardzo poważnie się zastanowić. W przypadku operacji piersi, plastyki brzucha czy ud jest odrobinę inaczej, bo są to części ciała, które możemy zasłonić. Nosa nie zakryjemy. Dlatego wybierając chirurga, musimy mieć pewność, że dany lekarz z dużym prawdopodobieństwem nie zrobi nam krzywdy.” – mówi dr n.med. Lubomir Lembas, specjalista chirurgii plastycznej.

Rynoplastyka, czyli zabieg korekcji nosa, jest nierzadko jednym wyjściem na pozbycie się kompleksów i innych związanych ze zdeformowanym kształtem nosa strat psychologicznych, jednak zabieg wykonuje się także ze wskazań klinicznych – istnieją defekty w budowie nosa, które są źródłem wielu męczących dolegliwości, na przykład uporczywych bóli głowy, nawracających infekcji czy chrapania.

Istnieje kilka metod i technik wykonywania korekcji nosa, a ich wybór zależy od przyczyn przeprowadzania zabiegu. Wyróżniamy dwa główne rodzaje zabiegu rynoplastyki: operację nosa kostnego oraz chrzęstnego.  Korekcja nosa kostnego pozwala na wymodelowanie kształtu całego nosa, podczas gdy zabieg plastyki nosa chrzęstnego dotyczy tylko jego dolnej części. Jakie są więc wskazania do wykonania operacji, która pozwala na zmianę wyglądu całego nosa i polega na ingerencji w kostne rusztowanie nosa?

Operacja pozwalająca na zmianę ogólnego wyglądu oraz kształtu nosa

Zabieg korekcji nosa kostnego umożliwia ogólną poprawę wyglądu nosa. Wskazaniem do wykonania zabiegu są deformacje w wyglądzie nosa oraz widoczne zakrzywienia w jego budowie. Rezultatem zabiegu jest poprawa ogólnego wyglądu i kształtu nosa. Operacja nosa kostnego umożliwia korektę przegrody nosowej. Zabieg pozwala więc na korekcję zbyt długiej osi nosa czy redukcję garbu na grzbiecie nosa. Korekcja nosa kostnego wiąże się z całkowitą zmianą wyglądu oraz budowy nosa, dlatego operacja wymaga od chirurga niesamowitej precyzji, niezbędnych kwalifikacji oraz rozbudowanego poczucia estetyki. Decyzję o wykonaniu operacji nosa kostnego podejmuje lekarz analizując przyczyny przystąpienia pacjenta do leczenia oraz oczekiwane rezultaty zabiegu. Przy omawianiu planu zabiegu warto zwrócić uwagę na rozważnym wprowadzaniu zmian oraz zachowaniu jak najbardziej prawdziwego, naturalnego wyglądu całego nosa. Istotą zabiegu jest zachowanie prawidłowej fizjologii nosa, bez naruszania jego funkcji.

W zdecydowanej większości przypadków nie istnieje konieczność wykonywania cięć zewnętrznych, gdyż korekcję nosa kostnego można przeprowadzić z cięć wewnętrznych. Zabieg ingeruje w kostne rusztowanie nosa, które składa się z parzystych kości nosowych, wyrostka czołowego szczęki oraz przyśrodkowego brzegu trzonu szczęki. Koncepcja zabiegu zakłada złamanie nosa  i złożenie go na nowo lub usunięcie części kości, w zależności od oczekiwanych rezultatów leczenia. Operację nosa kostnego często łączy się z zabiegiem repozycji korekcji przegrody nosowej, istnieje również możliwość jednoczesnego przeprowadzenia korekcji nosa kostnego z zabiegiem modelującym część chrzęstną nosa. W bardziej skomplikowanych przypadkach może zaistnieć konieczność wykonania leczenia etapowego i przeprowadzenia serii zabiegów, jednak wszelkie indywidualne decyzje w tej materii podejmuje lekarz prowadzący leczenie.

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Pacjent jest hospitalizowany co najmniej przez jedną dobę po zabiegu, najczęściej podaje się mu dożylne środki przeciwbólowe, które znacznie zmniejszą dyskomfort. Pacjentowi zakłada się sączki i szynę gipsową, a następnie usuwa się ją po 7-10 dniach. Pooperacyjny obrzęk ustępuje w ciągu miesiąca, a na efekty zabiegu trzeba poczekać nawet do kilku miesięcy. Warto wiedzieć, ile kosztuje tego rodzaju operacja plastyczna nosa . Cena korekty nosa kostnego to zazwyczaj wydatek rzędu 10 000 zł.