Białystok w czołówce skuteczności leczenia in vitro


na zdjęciu: prof. Wołczyński

Ministerstwo Zdrowia udostępniło informacje dotyczące efektywności in vitro w klinikach realizujących Rządowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. 

Na III miejscu ogólnopolskiego rankingu, z bardzo wysokim wynikiem – Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Ginekologicznego w Białymstoku, kierowana przez prof. Sławomira Wołczyńskiego.

Profesor Wołczyński jest jednym z prekursorów in vitro w Polsce – w 1987 roku należał do zespołu, który pod kierownictwem profesora Mariana Szamatowicza doprowadził do narodzin pierwszego w kraju „dziecka z in vitro”. Dziś, blisko 30 lat później, Białystok nadal jest wysoko cenionym w Polsce i na świecie ośrodkiem leczenia niepłodności.

Profesor Sławomir Wołczyński o rankingu ośrodków: „Opublikowany ranking wyników realizacji programu Ministra Zdrowia świadczy, że zdecydowana większość polskich zespołów reprezentuje bardzo wysoki poziom. Należy podkreślić, że wyniki można traktować orientacyjnie. Przedstawiono liczby procentowe bez szczegółowej analizy grup pacjentów: wieku pacjentów, rezerwy jajnikowej, przyczyn niepłodności itd. Program, a obecnie ustawa, narzucają rygorystyczne zasady, ograniczając liczbę powstających zarodków – mimo to skuteczność jest bardzo wysoka, zaświadczając o profesjonalizmie polskich naukowców.”

Rządowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego działa od 1 lipca 2013 roku. Jego celem jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom, u których stwierdzono niepłodność, tym którym wyczerpały się inne możliwości jej leczenia albo nie istnieją inne metody jej leczenia. Z trzyletniego programu rządowego ma skorzystać łącznie ok. 15 tys. bezpłodnych par. Program jest otwarty dla wszystkich bezpłodnych par, także tych żyjących bez ślubu. Potrwa do 30 czerwca br. Koszty związane z refundowaniem in vitro mają się zamknąć w kwocie prawie 250 mln złotych.