W lutym rozpoczną się warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Stein – zarówno dla rodziców początkujących i poszukujących informacji, jak i dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z obszaru rodzicielstwa bliskości. Warsztaty organizuje Centrum Naturalnego Rodzicielstwa.
Możliwe jest uczestniczenie w pojedynczych warsztatach, ale polecamy je jako całość, stanowiącą swoiste kompendium wiedzy w ważnych w rodzicielstwie obszarach.
I warsztat:
6 lutego (I grupa) i 7 lutego (II grupa), godz. 10.00-17.00 (z godzinną przerwą obiadową)
Odkrywanie potencjału dziecka
Dzieci są nam dane pod opiekę. Chcielibyśmy się wywiązać z naszego zadania. Chcielibyśmy wesprzeć dzieci w tym, żeby nie marnowały swojego potencjału i umiały go wykorzystywać. Co możemy zrobić w tym celu? Na co mamy wpływ i jak to zrobić, żeby ten wpływ naprawdę pomagał dziecku? Na warsztacie będziemy odwoływać się do własnych doświadczeń oraz wiedzy psychologicznej tak, aby zobaczyć i odkryć narzędzia, jakie mogą nam posłużyć do naszych celów. Będziemy też na pewno odkrywać wiele rzeczy o sobie i o dzieciach, których wcześniej nie wiedzieliśmy. Zastanowimy się wspólnie jakie są zależności między takimi pojęciami jak talent, uzdolnienia, pasja, potencjał. Sprawdzimy, co się dzieje, kiedy odkrywamy mocne i słabe strony dzieci. Porozmawiamy o tym, co robić, kiedy dziecko bardzo czymś się interesuje albo wręcz przeciwnie codziennie chciałoby robić coś innego.
II warsztat:
5 marca (I grupa) i 6 marca (II grupa), godz. 10.00-17.00 (z godzinną przerwą obiadową)
Granice małe i duże
Dzieci potrzebują granic. To jeden z najbardziej znanych i najmniej konkretnych sloganów wychowawczych. Co to są te granice? Jak je stawiać, budować u dzieci? Jak podejmować rodzicielskie decyzje tak, żeby te granice dzieci miały? Na warsztacie uczestnicy będą mieli okazję doświadczać i odkrywać czym są ich własne granice. Nauczą się jak wiedzą o granicach przenosić na relację z dziećmi. Dowiedzą się jak wygląda kształtowanie się granic w trakcie rozwoju dziecka i do czego są one potrzebne. Poćwiczymy też sytuacje, w których granice dzieci i dorosłych mocno się ścierają: ktoś mówi nie, ktoś czuje złość, każdy chce żeby było inaczej.
III warsztat:
23 kwietnia (I grupa) i 24 kwietnia (II grupa), godz. 10.00-17.00 (z godzinną przerwą obiadową)
Jestem wściekły
Dziecięca złość i agresja bywają dla dorosłych bardzo trudne. Duński terapeuta Jesper Juul nazwał je nowym tabu. Rodzice niepokoją się czy zachowanie dziecka jest w normie, czy świadczy o jakiejś trudności albo o tym, że sobie nie radzi. Zastanawiają się jak najlepiej dla dziecka reagować na różne przejawy jego złości. Jakie podejście do złości pomoże dziecku radzić sobie dobrze z emocjami w dorosłym życiu. Jednocześnie, kiedy dziecko się złości często pojawia się potrzeba tego, żeby zadbać o siebie albo o inne dzieci. Trudne bywa znalezienie sposobu pomocy dziecku, który uwzględni potrzeby wszystkich zainteresowanych. Wyzwaniem bywa poradzenie sobie z własnymi emocjami. Dziecięca złość jest też ważnym mechanizmem chroniącym dziecko. Lepiej rozumiejąc jego działanie i pozytywnie wykorzystując jego siłę, rodzice mają szanse na głębsze relacje z dzieckiem i więcej satysfakcji z rodzicielstwa. Zapraszam więc na warsztat wszystkich rodziców, którzy chcą przyjrzeć się dziecięcej złości, odkryć jej mocne strony i sposoby, w jakie mogą wspierać dzieci w coraz bardziej konstruktywnym wyrażaniu swojej złości.
IV warsztat:
4 czerwca (I grupa) i 5 czerwca (II grupa), godz. 10.00-17.00 (z godzinną przerwą obiadową)
Kobiecość, męskość, seksualność
Dzieci są istotami płciowymi od samego początku. I od samych narodzin możemy zrobić wiele, żeby zwiększyć ich szanse na harmonijne przeżywanie ich seksualności w dorosłym życiu. Na warsztacie chciałam zaprosić rodziców do przyjrzenia się temu jak w relacjach z dziećmi na różne sposoby przekazują wiedzę o seksualności, cielesności, relacjach między ludźmi i jak ta wiedza może później działać w ich dorosłym życiu. Poświęcimy czas na pracę nad różnymi obszarami, w których rodzice kształtują seksualność swoich dzieci. Zarówno związanymi ze świadomą wiedzą jak i nieświadomymi. Zajmiemy się mechanizmami regulacyjnymi, które natura zaplanowała w celu przygotowania dzieci do dorosłego życia. Będziemy mówić też o tym jak rodzicielstwo bliskości wspiera naturalny rozwój kobiecości i męskości każdego dziecka. Spotkanie przeznaczone jest dla rodziców dzieci w każdym wieku, zainteresowanych tą tematyką.
Osoba prowadząca: Agnieszka Stein – psycholog, propagatorka rodzicielstwa bliskości, autorka książek „Dziecko z bliska” i „Dziecko z bliska idzie w świat.” www.agnieszkastein.pl
Miejsce: Rozkwit Centrum Naturalnego Rodzicielstwa
Wstęp: Koszt pojedynczego warsztatu: 100,00 zł/os.
W przypadku zgłoszenia na wszystkie warsztaty z cyklu oraz jednorazowej wpłacie za minimum 2 spotkania koszt 80,00 zł/os/warsztat.
Przy uczestnictwie w dwóch warsztatach z cyklu oraz jednorazowej wpłacie koszt: 90,00 zł/os/warsztat.
Zapisy: kontakt@rozkwit.bialystok.