Głównym celem treningów z dodatkowym sprzętem jest kształtowanie sylwetki i wzmocnienie mięśni. Sztangi i hantle oddziałują na wytrzymałość mięśni, ścięgien i ogólnie poprawiają kondycję. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak ćwiczenia z wykorzystaniem kettlebell.
Kettlebell to odważnik o charakterystycznym kształcie kuli z szerokim uchwytem. Był niezwykle popularny na początku XX wieku, a następnie został wyparty przez znane dziś hantle. Odważniki były używane do osiągnięcia atletycznej budowy ciała, która również dzisiaj jest uznawana za kuszącą i zdrową.
Ćwiczenia ze kettlebell nie oddziałują wyłącznie na ramiona, ale również na inne partie naszego ciała – nogi, biodra i pośladki. Zwykłe hantle wzmacniają praktycznie tylko ręce. W przypadku kettlebell siła podczas unoszenia ciężarka wychodzi z bioder. O ile trenujący wykonuje dane ćwiczenia poprawnie, może liczyć na pobudzenie mięśni nóg – czworogłowego, tylnej części ud i pośladków. Ciężarek wzmocni również mięśnie pomiędzy łopatkami oraz brzuch. Jeżeli podczas ćwiczeń czujemy nieprzyjemny ból w dole pleców, jest to dla nas sygnał, że wykonujemy zadanie nieprawidłowo.
Działanie kettlebells
Dlaczego kettlebells tak intensywnie angażują różne mięśnie w naszym ciele? Cała tajemnica tkwi w ich budowie. W porównaniu z innymi hantlami, czy sztangami, odważniki mają przesunięty środek ciężkości. W efekcie tego przesunięcia masa odważnika wywiera stały nacisk na przedramiona. Posługiwanie się ciężarkiem wymaga złapania balansu, co jest w tym przypadku trudniejsze i wymaga zaangażowania większej liczby mięśni. Dzięki temu zwykłe ćwiczenia zamieniają się w profesjonalny trening wytrzymałościowo – siłowy. Warto zaznaczyć, że kettlebell nie służy do rozbudowywania konkretnego mięśnia, ale do wzmocnienia różnych partii ciała, poprawienia gibkości, wytrzymałości, kondycji, orientacji i panowania nad ciałem, a nawet do wzmocnienia układu sercowo – naczyniowego.
Dla kogo jest kettlebell?
Ćwiczenia z wykorzystaniem kettlebell są uznawane za bezpieczne, o ile trenujący wykonuje je prawidłowo. Na początek warto zasięgnąć porady instruktora lub zapoznać się z profesjonalnymi wskazówkami wspartymi materiałami filmowymi. Wszystko po to, aby nie utrwalić sobie złych nawyków, których później trudno się pozbyć. Trenować w zasadzie może każdy, kto tylko czuje się na siłach. Kettlebells są szczególnie polecane kobietom, które chcą w harmonijny sposób zadbać o swoją sylwetkę, wzmocnić mięśnie ramion, ud i pośladków. Regularne treningi skutkują smukłym i zdrowym ciałem.
Częstotliwość ćwiczeń
Wymierne i zauważalne efekty przynoszą tylko regularne treningi poparte odpowiednia dietą. W przypadku kettlebell wystarczą trzy sesje w tygodniu, aby poczuć wyraźną różnicę w samopoczuciu i pracy mięśni. Każdy trening powinien trwać od 30 – 60 minut, choć na początku zalecane są sesje 15-to minutowe (aby stopniowo przyzwyczajać ciało do wysiłku). Odważniki mają stosunkowo niewielkie rozmiary, zajmują niewiele miejsca podczas przechowywania, dlatego można ich używać w domu.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep z przyrządami do ćwiczeń Sklep Fitness – profesjonalistów w zakresie sprzętu do siłowni i sprzętu fitness. |