Ukryte pod śniegiem – remont balkonu po zimie

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna. Słońce zacznie wychodzić zza chmur, a ostatni śnieg stopnieje i… może się okazać, że przy pierwszej porannej kawie na naszym balkonie lub tarasie dostrzeżemy pęknięte płytki, poluzowaną barierkę lub odpadający tynk. Taki widok odbiera cały urok wyjścia na naszą zewnętrzną część domu. Jak zatem przywrócić do ładu ten kawałek podłogi?

W okresie zimowym bardzo często zdarza się, że roztapiający śnieg powoduje dostanie się kropelek wody w szczeliny. Ponownie zamarzając, zwiększa swoja objętość, rozsadzając wszystko to, co znajduje się dookoła – płytki odchodzą od podłogi, tyk pęka i się kruszy, barierka rdzewieje, a farba staje się przybrudzona i nieestetyczna. Poza walorami estetycznymi jest to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa – ruchoma barierka na 8 piętrze nie wróży nic dobrego.

Drobne wady możesz naprawić na własną rękę – wystarczy, że zaopatrzysz się w farbę zewnętrzną czy klej do płytek i już możesz działać. Jeżeli jednak dostrzeżesz jakiekolwiek wady konstrukcyjne lub gdy uszkodzenia są rozległe np. po bardzo mroźnej zimie, warto poddać ocenie technicznej stan konstrukcji. Nie wolno z tym zwlekać, gdyż istnieje obawa przed utratą stateczności balkonu.

Aby odpowiednio przygotować balkon do naprawy, należy usunąć fragmenty betonu i tynku zewnętrznego, które się poluzowały. Elementy zbrojenia należy oczyścić z zanieczyszczeń i rdzy, by móc je zabezpieczyć antykorozyjnie i pokryć zaprawą.

Obecnie na rynku można znaleźć systemy do naprawy balkonu. Składają się one z kliku elementów przeznaczonych do naprawy uszkodzeń oraz konserwacji balkonów i tarasów. Najczęściej w skład pakietu wchodzą:

  • Środki antykorozyjne do stali,
  • Warstwa sczepna,
  • Cementowa zaprawa,
  • Dodatkowo: preparaty grzybobójcze, izolacyjne, taśmy uszczelniające, farba, klej czy spoina do płytek.

Specjalista z firmy Bolix wyjaśnia: „Naprawy polegają na uzupełnianiu ubytków i/lub odtworzeniu jastrychu. Natomiast konserwacja obejmować może: zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia oraz malowanie powierzchni balkonu. Ważne, aby uzyskać jak najlepsze parametry techniczne w możliwie krótkim czasie. Bez względu w jaki sposób powstało uszkodzenie betonu (warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne) należy etap po etapie szybko, skutecznie i profesjonalnie usunąć uszkodzenia. Restauracja balkonu polega na:
1. Oczyszczeniu powierzchni z powłok antyadhezyjnych jak np. brud, kurz, pył, tłuste zabrudzenia i bitumy oraz usunięciu produktów korozji mikrobiologicznej i chemicznej. Niezwiązane oraz skarbonizowane części betonu należy usunąć mechanicznie;
2. Odkryte powierzchnie stalowego zbrojenia należy oczyścić mechanicznie z produktów korozji;
3. Oczyszczoną powierzchnię elementów zbrojenia pokryć preparatem ochrony korozyjnej;
4. Naprawiane podłoże pokryć preparatem sczepnym wraz z cementową zaprawą naprawczą metodą „mokre na mokre.”

Jeżeli nie jesteś złotą rączką, lepiej oddaj swój balkon w ręce fachowców – o ile płytki jest w stanie położyć prawie każdy, o tyle naprawa konstrukcji barierek czy podłoża wymaga doświadczenia – zwłaszcza, gdy prace te są wykonywane na wysokościach.