Ciężki dzień w pracy, dużo obowiązków i nieustanne ściganie się z czasem potrafią każdego wyprowadzić z równowagi. Niestety, natłok codziennych spraw nie pozwala na odpoczynek, a lista rzeczy do zrobienia często rozrasta się zamiast kurczyć. Jak wspomóc organizm w tych trudnych momentach i uwolnić się od stresu?
Stres może mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na człowieka. Z jednej strony jest on mechanizmem mobilizującym nas do działania. Ciśnienie się podnosi, organizm wydziela hormony, które pomagają radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Lekkie zdenerwowanie mobilizuje do aktywności, a gdy jego przyczyna zniknie, wszystko wraca do normy. Taki stres jest dla człowieka pozytywny.
Coraz częściej jednak sytuacje stresujące następują jedne po drugich. Organizm nie ma wtedy możliwości odpoczynku, cały czas funkcjonuje „na wysokich obrotach”, co – podobnie jak w większości mechanizmów – wcześniej czy później prowadzi do poważnej awarii. Tą „awarią” są zazwyczaj problemy ze zdrowiem. Długotrwałe zdenerwowanie powoduje bowiem dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. biegunki, wymioty, brak apetytu lub wręcz przeciwnie), psychiki (lęki, niskie poczucie wartości, depresje, poczucie zmęczenia i wypalenia), bóle głowy oraz szereg innych objawów. Warto więc go unikać. Jak to jednak zrobić, kiedy czasami wystarczy jedno wydarzenie – nieprzyjemna sytuacja w banku czy na poczcie, by „skoczyło nam ciśnienie”?
Co na uspokojenie?
Z pomocą zdenerwowanym przychodzą naturalne środki uspakajające, które można dostać bez recepty. Występują w postaci herbat, kropli, tabletek lub cukierków do ssania. Można je łatwo zabrać ze sobą w podróż lub do pracy i dyskretnie zażyć gdy pojawi się potrzeba. Wiele z nich zawiera mieszankę ziół pomagających złagodzić napięcie, takich jak melisa, chmiel, lawenda oraz kozłek lekarski (i jego pochodne znane najczęściej pod nazwą waleriany).
Uspokajająco działa również aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych, m.in. lawendowego, bergamotowego oraz ylang-ylang. Już kilka kropel rozpylonych w powietrzu, umieszczonych w specjalnym kominku do aromaterapii lub dodanych do kąpieli odpręża, łagodzi stany napięcia i niepokoju, pozwalając odzyskać równowagę psychiczną. Koniecznie jednak trzeba zainwestować w olejki naturalne (są nieco droższe), bo syntetyczne (tańsze) odpowiedniki nie mają właściwości uspokajających. Zarówno olejki jak i ziołowe preparaty uspokajające pomagają zasnąć i przespać spokojnie całą noc. Doskonałe właściwości odstresowujące ma również… aktywność fizyczna.
Kiedy stres przekroczy określony poziom konieczna może okazać się interwencja lekarska. Psychiatra ma możliwość przepisania silniejszych środków na uspokojenie, dostępnych jedynie na receptę. Często jednak w takich sytuacjach przewlekły stres jest sygnałem że należy coś zmienić w swoim życiu (zawodowym lub prywatnym). Inaczej napięcie będzie powracało, odbierając nam radość życia.
Autor artykułu Artykuł przygotowała apteka internetowa apo-discounter.pl oferująca kosmetyki i suplementy z Niemiec |