Napoje gazowane już na stałe zagościły w naszym menu – szczególnie chętnie sięgamy po nie podczas upałów. Tymczasem, jak zaznacza niejeden stomatolog, tego typu napoje dokonują spustoszenia w naszych zębach.
Jak pokazują rozmaite badania, napoje gazowane są niezwykle szkodliwe dla zdrowia naszego organizmu, gdyż zawierają takie niebezpieczne składniki jak cukier, dwutlenek węgla czy kwas fosforowy. Napoje gazowane dostarczają organizmowi dużej ilości kalorii przy praktycznym braku składników odżywczych, przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu II, prowadzą do gromadzenia się tłuszczu wokół talii, podnoszą ciśnienie krwi, ale przede wszystkim szkodzą zębom.
Ząb za ząb
Napoje gazowane powodują ubytki w zębach, gdyż bakterie żyjące w jamie ustnej, żywią się cukrem zawartym w napojach gazowanych i przetwarzają go na kwas, który znacząco osłabia szkliwo zębów. Z kolei kwas fosforowy utrudnia przyswajanie wapnia przez organizm i wypłukuje go z kości (w tym z zębów). Spożywanie dużych ilości napojów gazowanych powoduje erozję zębów, czyli proces utraty twardej tkanki na ich powierzchni – im więcej napojów gazowanych pijemy, tym szkliwo naszych zębów jest cieńsze i bardziej kruche.
Stomatolog ostrzega również przed sokami owocowymi oraz napojami dietetycznymi, które co prawda nie są słodzone cukrem, ale zawierają za to kwas cytrynowy i fosforowy, a tym samym także mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni zębów, przebarwień, ubytków i innych kosztownych problemów z zębami.
Jak zaradzić problemom ze szkliwem?
Stomatolog w pierwszej kolejności doradza całkowite odstawienie napojów gazowanych na rzecz tych nie gazowanych i zwykłej wody. Jeżeli jednak nie potrafimy zrezygnować z naszej ulubionej coli, to postarajmy się chociaż ograniczyć jej spożywanie lub pijmy ją przez słomkę skierowaną w stronę tylnej części jamy ustnej – dzięki temu zminimalizujemy czas kontaktu napoju z naszym uzębieniem i ryzyko trwałego uszkodzenia szkliwa. Z tego samego powodu pod żadnym pozorem nie wolno „płukać” takim płynem zębów, lecz lepiej natychmiast go połknąć. Ponadto nie powinno się pić tego rodzaju napojów przed snem.
Stomatolog uczula, żeby nie szczotkować zębów natychmiast po wypiciu napojów gazowanych, gdyż składniki zawarte w tych napojach sprawiają, że szkliwo staje się miękkie i wrażliwe – powinno odczekać się około 30 minut.
Ząb mądrości radzi
Częste spożywanie napojów energetycznych i gazowanych, także tych w wersji „light” i „zero”, może doprowadzić do poważnych problemów ze szkliwem. Dlatego najlepiej znacząco ograniczyć ich spożywanie i robić to możliwie najszybciej, żeby w ten sposób zminimalizować czas, w którym nasze zęby są atakowane przez szkodliwe kwasy. Po spożyciu napoju gazowanego należy pamiętać o gumie do żucia lub przepłukaniu ust wodą – oba sposoby zwiększają przepływ śliny, która w sposób naturalny pomaga przywrócić odpowiedni poziom kwasowości w ustach.
Artykuł opublikowany dzięki Poliklinice Słonecznej Poliklinika Słoneczna z Poznania świadczy kompleksową opiekę pediatryczną, stomatologiczną i ortodontyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. |