Klimatyzacja w domu powoli z luksusu przeobraża się w standardowe wyposażenie, zwłaszcza w nowym budownictwie. Rzecz jasna do mieszkańców Europy Południowej jeszcze nam daleko, ale także Polacy co raz częściej montują klimatyzatory w domach. Jeśli zastawiasz się nad poprawieniem komfortu w swoim domu i instalacją systemu chłodzącego, podpowiadamy czym kierować się przy wyborze klimatyzacji.
Klimatyzacja w domu utożsamiana jest z powiewem świeżego, chłodnego powietrza w upalny letni dzień. Zapominamy o tym, że te urządzenia nie tylko chłodzą, ale również mogą stanowić źródło ciepła w zimie. Jaka klimatyzacja będzie najbardziej odpowiednia do polskich warunków klimatycznych i która najlepiej sprosta zadaniom wynikającym z funkcji klimatyzacji domowej? Postaramy się jak najtrafniej odpowiedzieć na te pytania.
Które parametry brać pod uwagę zapoznając się z jakże szeroką ofertą klimatyzatorów? Po pierwsze liczy się moc chłodnicza klimatyzatora. Przy doborze klimatyzacji domowej konieczne jest także uwzględnienie także wielu innych parametrów. Moc chłodnicza klimatyzacji jest wtedy dobrze dobrana kiedy pokrywa ciepło dostarczone lub wytworzone w danym pomieszczeniu. Już na etapie planowania trzeba uwzględnić przeznaczenie pomieszczeń, w których ma być zainstalowana klimatyzacja, liczbę osób, liczbę i rozmieszczenie okien, a także współczynnik przenikania szyb, ponieważ są to główne źródła ciepła w pomieszczeniu.
Decydujesz się na klimatyzację w domu? Zrób to porządnie.
Zanim wybierzesz klimatyzację warto zrobić bilans ciepły pomieszczenia, który ma najważniejsze znaczenie dla określenia jaką moc chłodniczą powinny mieć urządzenia. Polecamy rozważyć skorzystanie z pomocy fachowca w tej dziedzinie. Dlaczego? Bo specjalista dysponuje wiedzą i narzędziami, które pozwolą mu dokładnie opracować ów bilans. Można także skorzystać z opracowywanych przez firmy produkujące urządzenia klimatyzacyjne specjalnych kalkulatorów doboru mocy.
Klimatyzatory działają podobnie jak lodówki. Urządzenia te składają się z dwóch wymienników ciepła (parownika i skraplacza), sprężarki, zaworu rozprężnego, a także dwóch wentylatorów wymuszających przepływ powietrza. Ochładzanie powietrza, odbieranie i usuwanie ciepła zawdzięczamy czynnikowi roboczemu (np. wodzie), który znajduje się w nieustanym ruchu pomiędzy parownikiem a skraplaczem.
Wśród klimatyzatorów możemy wyróżnić dwa typy: klimatyzatory typu split i monoblokowe. Pierwsze z nich są bardziej nowoczesne i komfortowe w eksploatacji, dlatego też są częściej montowane w domach jednorodzinnych. Klimatyzatory tego typu składaj się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej, a ich niekwestionowaną zaletą jest to, że jednostka znajdująca się w pomieszczeniu pracuje w cichy sposób. Klimatyzatory monoblokowe charakteryzują się tym, że obie jednostki umieszczone są w jednej obudowie, przez co ich eksploatacja jest uciążliwa. Oba typy klimatyzatorów są dostępne zarówno w wersji przenośnej, jak i do montażu.
Co do zasady, klimatyzatory wyposażone są w piloty umożliwiające ich programowanie, na przykład w cyklu dobowym. Wśród ciekawych, dodatkowych funkcji, w które mogą być wyposażone klimatyzatory można wymienić na przykład auto-restart, szybkie chłodzenie, filtrowanie powietrza, jonizacja powietrza, inwersja czy kierowanie wypływem powietrza z kratek.
Obecnie klimatyzacja jest co raz bardziej powszechna, więc dlaczego nie możemy mieć jej u siebie w domu, zwłaszcza, że może poprawić komfort naszego życia w upalne letnie dni. Klimatyzacja jest nie lada inwestycją, która ma służyć przez lata, dlatego przy jej doborze i instalacji warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Artykuł przygotowano we współpracy z chigo.pl/klimatyzatory-rac