Planowanie podróży z rodziną może być nie lada wyzwaniem. Każdy ma nieco odmienne potrzeby i chciałby pojechać w inne miejsce. Z reguły kończy się na wrzaskach i krzykach i ostatecznie jedna osoba podejmuje autorytarną decyzję za wszystkich. Zdecydowanie nie jest to dobry początek wakacyjnego wyjazdu. Zresztą to nie koniec wyzwań, przed Tobą jeszcze całkiem sporo pytań, które musisz sobie zadać. Jak zaplanować rodzinne wakacje i przy tym nie zwariować?
Pierwszym wyzwaniem jest wybór kierunku podróży. Zdarza się, że wszyscy są zgodni, ale jeszcze częściej dochodzi do kłótni. Tata chce w góry, mama nad morze, a dzieci marzą o zagranicznej wycieczce. Warto wygospodarować sobie wieczór, podczas którego dokładnie przedyskutujecie wszystkie za i przeciw. Jeśli dzieci są wystarczająco duże, to możesz poprosić je o przygotowanie kosztorysu ich wymarzonej wycieczki – jeśli są w stanie udowodni, że da się zorganizować taki wyjazd bez przekraczania budżetu, to być może właśnie z ich propozycji skorzystacie. Niech każdy przygotuje argumenty, przewodniki turystyczne i katalogi biur podróży – taka burza mózgów może poskutkować kompromisem. Dodatkowym plusem będzie wspólny rodzinny wieczór.
Wybór kierunku to nie jedyne wyzwanie. Teraz trzeba zastanowić się nad odpowiednim noclegiem. Jeśli najważniejszym kryterium jest niska cena, to warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek tanich hoteli. Powinniście zastanowić się czy chcecie spać w hotelu, hostelu lub pensjonacie. Wszystko zależy od tego, co preferujecie. Hostel zaproponuje najniższą cenę, ale najprawdopodobniej będziecie całą rodziną spać w jednym pokoju.
W przypadku podróżowania z małymi dziećmi, warto sprawdzić czy konkretny hotel oferuje dla nich jakieś animacje. Gdy korzystamy z pomocy biur podróży, to najczęściej wcześniej zostaniemy dokładnie poinformowani o atrakcjach, które czekają na najmłodszych. Podczas planowania wycieczki samodzielnie musimy dokładnie dopytać się o każdą rzecz. Na stronach hoteli zawsze podane są odpowiednie informacje. Musicie porozmawiać z maluchami czy w ogóle będą chciały brać udział w takich zabawach grupowych. Niektóre dzieci mają problemy z przełamaniem nieśmiałości i lepiej je wcześniej przygotować, bo potem może się skończyć na awanturze. Powiedzcie dziecku, że pozna nowych kolegów i będzie się świetnie bawić – razem przejrzyjcie ofertę animacji i niech maluch wybierze interesujące go zajęcia. W końcu on też ma wakacje i prawo do dobrej zabawy.
Najtrudniej jest zorganizować czas nastolatkom. Chociaż są bardziej samodzielne, to często bardzo szybko zaczynają się nudzić, zwłaszcza, gdy nie mają kontaktu z rówieśnikami. Duże kurorty wypoczynkowe posiadają szeroką gamę zajęć zorganizowanych, np. lekcje jogi, zumbę lub dyskoteki dla nastolatków. Wystarczy tylko dobrze przejrzeć ofertę.
A jak oszczędzać na zwiedzaniu? Jeśli posiadacie więcej niż dwoje dzieci, to warto, żebyście postarali się o wyrobienie Karty Dużej Rodziny. Dzięki niej będziecie mieć zniżki na komunikację oraz tańsze wejścia do muzeów. Większość miast, również zagranicznych, oferuje możliwość zakupu Karty Turystycznej, w ramach której są już wykupione wejściówki do galerii oraz darmowe przejazdy komunikacją miejską. Każdy kto ma małe dziecko dobrze wie jak uciążliwe może być chodzenie do toalety. Wcześniej zorientuj się, gdzie są centra handlowe, żeby nie płacić za korzystanie z toalet publicznych – każdorazowe płacenie „za siusiu” może okazać się destrukcyjne dla portfela.
Podróż z rodziną można zaplanować w sprawny sposób i uniknąć późniejszych awantur. Pamiętajcie, że to przyjemny czas, a nie obowiązek.
Planaxy.com dostarczyła cennych informacji – dziękujemy!