Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem, które w swoim założeniu miało przypominać o prawach najmłodszych. Jak jest obecnie? Jak obchodzi się ten wyjątkowy dzień w innych krajach?
Dzień dziecka to szczególne święto, które obchodzą zarówno młodzi, jak i starzy. Przecież dorośli, którzy w swoim mniemaniu już dawno dziećmi nie są, w oczach rodziców zawsze nimi pozostaną. To wyjątkowe święto jest obchodzone w różnych zakątkach świata, ale przypada na różne daty, a także wiążą się z nim różne tradycje. Różnice są wynikiem kultury oraz często nawet religii panującej w danym kraju.
Skąd wzięło się to święto?
Obchody Dnia Dziecka powstały z inicjatywy organizacji The International Union for Protection of Childhood, której celem było zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa i warunków, w jakich dorastają dzieci na całym świecie. Z czasem, święto zostało przyjęte przez Organizację Narodów Zjednoczonych i uznane w 1954 roku jako oficjalne święto. Ma ono upowszechniać idee związane z ochroną praw dziecka, zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.
W Polsce, podobnie jak w krajach byłego bloku socjalistycznego, Dzień Dziecka przypada na 1 czerwca. Natomiast we Francji i we Włoszech dzieci obchodzą swoje święto 6 stycznia i jest to tak naprawdę święto całej rodziny. Jego korzenie wiążą się z obchodzonym również przez nas świętem Trzech Króli, którzy złożyli dary i oddali hołd nowonarodzonemu Jezusowi.
Z kolei w Japonii Dzień Dziecka był początkowo rozbity na dwa święta – 3 marca świętowały dziewczynki i był to tzw. Dzień Lalek, a 5 maja był Dniem Chłopca. Obecnie jest to już jedno święto obchodzone w maju i z tej okazji Japończycy wywieszają przed wejściami do swoich domów kolorowe flagi wyobrażające karpie. Różnokolorowe ryby symbolizują każdego z członków rodziny.
W Turcji, w której Dzień Dziecka obchodzi się 23 kwietnia, świętujący ubrani w tradycyjne stroje tańczą i śpiewają, a także puszczają specjalnie przygotowane na ten dzień latawce. Tureccy włodarze uznali, że dzieci są przyszłością narodu, dlatego wraz z Dniem Dziecka przypadają obchody tutejszego Święta Niepodległości.
Jak obchodzimy dzień dziecka w Polsce?
Niestety w Polsce z Dniem Dziecka nie wiąże się żadna szczególna tradycja, poza wręczaniem prezentów. Jednak tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży, który skupia przede wszystkim młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ma on na celu propagowanie wśród obywateli wkraczających w dorosłość idei demokratycznych oraz zasad funkcjonowania parlamentaryzmu. Różne firmy i instytucje również starają się uwzględnić Dzień Dziecka w dorocznym kalendarzu imprez. Organizacje szczególnie przyjazne pracownikom i rodzinie przygotowują paczki z niewielkimi upominkami dla dzieci, organizują festyny lub po prostu skracają rodzicom dzień pracy. Nieodłącznym elementem obchodów Dnia Dziecka i z pewnością tym najbardziej wyczekiwanym, są naturalnie prezenty. Rodzice prześcigają się w coraz wymyślniejszych i droższych upominkach. Natomiast w szkołach tego dnia zazwyczaj odbywają się także zajęcia sportowe, a lekcje są skrócone.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem RTV EURO AGD.