5 sposobów na wiosenne urlopowanie

Wiosną, przy pierwszych ciepłych dniach, bardziej zaczynamy odczuwać zmęczenie i  potrzebujemy odpoczynku. Wyższe temperatury i coraz bujniejsza roślinność mocno sprzyja chęci choć krótkiego wyjazdu. Jak możemy ciekawie spędzić czas i odpocząć? Oto kilka propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie.

Kulturalnie, aktywnie, kulinarnie, na morzu, a może zwiedzając miasta? Wiosna to doskonały czas na wycieczki i krótki relaks. Ciekawostką jest, że spora część polskich turystów, swój urlop zaplanowała w tym roku już w czerwcu. Według statystyk największego pośrednika biur podróży Travelplanet.pl, zrobiło to o 10 proc. więcej urlopowiczów niż w roku ubiegłym. Jednak sporo osób będzie odpoczywało dopiero w sierpniu, więc krótki wiosenny odpoczynek marzy się im już teraz. Jak poczuć przedsmak wakacji w maju lub czerwcu?

Artystyczna, filmowa i muzyczna Europa

Zwolennicy kulturalnego wypoczynku, wiosną nie mają na co narzekać. 9 maja rozpoczynają się Biennale w Wenecji – jeden z najważniejszych na świecie festiwali sztuki współczesnej. Oficjalna część wydarzenia mieści się w parku Giardini, gdzie umieszczonych jest 30 stałych pawilonów reprezentujących poszczególne narody. Z kolei w walijskim miasteczku Hay-on-Wye od 21 maja odbywa się prestiżowy festiwal literacki Hay. Wydarzenie przyciąga najważniejsze osobistości ze świata literatury, dlatego też Bill Clinton określił go kiedyś jako ,,Woodstock umysłu”. Warto odwiedzić również Lazurowe Wybrzeże, które w maju zamieni się w stolicę przemysłu filmowego. Słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes gromadzi najważniejsze gwiazdy związane z kinematografią, a także tysiące turystów chcących poczuć magię kina i spotkać znanych reżyserów, aktorów i muzyków. Nieco bliżej, w Czechach, 12 maja rozpocznie się jubileuszowa 70 edycja wyjątkowego festiwalu muzyki klasycznej Praska Wiosna. Od początku istnienia festiwalu, czyli od 1946 roku, w wydarzeniu biorą udział najlepsi na świecie soliści, śpiewacy i dyrygenci.

Aktywny wypoczynek

Wiosna z pewnością sprzyja aktywności fizycznej. Jeśli interesuje nas coś więcej niż jazda rowerem po okolicznych ścieżkach, można pomyśleć o trochę dalszych wyprawach. Zorganizowane wyjazdy łączące aktywność fizyczną z poznawaniem nowych krajów i miejsc, możemy odnaleźć np. na Zingtravel.pl. Ciekawym pomysłem może być wyjazd trekkingowy w Dolomity. Wędrówki szlakami jednych z najbardziej malowniczych gór świata, to świetna okazja do nabrania formy, ale także podziwiania niezwykłych widoków na zielone doliny, reglowe lasy i hale otoczone dolomitowymi skałami. Innym pomysłem jest wyprawa rowerowa na Cyprze – połączenie sportowego wypoczynku z poznawaniem przyrody i kultury kraju. Podróż trasami niedostępnymi dla samochodów, umożliwia zwiedzanie atrakcji takich jak miejsce narodzin mitycznej Afrodyty, szlak winny czy najwyższy na Cyprze wodospad. Miłośnicy motoryzacji mogą także skorzystać z off-roadowej wyprawy po Rumunii, natomiast dla rodzin dobrą formą wypoczynku mogą być specjalne programy rodzinne, np. podróż do Bułgarii połączona z trekkingiem, przejażdżkami rowerowymi, spływem kajakowym i jazdą konną.

Kuchnia i wino

Dobra kuchnia, aromatyczne wino, pełne słońce i piękne krajobrazy. Niektórym już nic więcej do odpoczynku nie trzeba. Wszystko to może zapewnić wyprawa do Czech w poszukiwaniu ducha południowo-morawskich win. Od lat region słynie z produkcji wina, a praca w tradycyjnych winnicach i piwniczkach wyznacza rytm życia mieszkańców. Na rowerowych Morawskich Ścieżkach Winnych skosztować można lokalnych win i potraw. Z niezwykłej kuchni słynie także Grecja. Kulinarne uczty ze śródziemnomorskimi specjałami, pełnymi czarnych oliwek, sera feta i owoców morza, w połączeniu w wybornym winem, to w Grecji codzienność. Z kolei chcąc odkryć smaki Węgier, warto wybrać się do Budapesztu. Posmakować można tam musującego wina z Budafok, wytrawnego tokaja, oryginalnego wina riesling czy słynnej egerskiej ,,byczej krwi”. Podróże takie można połączyć z warsztatami kulinarnymi i zwiedzaniem lokalnych tawern czy winnic.

Europejskie miasta w pigułce

Wiosenne weekendy sprzyjają kilkudniowym wyjazdom do europejskich miast. Jeśli chcemy spróbować najlepszej na świecie whisky i pobawić się przy dźwiękach oryginalnych dud, polecamy Edynburg. Nazywane często Atenami Północy miasto, jest stolicą i sercem Szkocji. Średniowieczny charakter Starego Miasta styka się tu z dostojnym klimatem Nowego Miasta. Miejsce jest kwintesencją wszystkiego co szkockie: zachwycającej architektury, majestatycznych krajobrazów i zadziwiającej historii. Inną propozycją może być Amsterdam. Będąc w mieście warto wyruszyć w rejs trzema głównymi kanałami miejskimi (Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht), odwiedzić piękny targ kwiatowy Bloemenmarkt, spróbować typowej przekąski holenderskiej broodje haring, czyli kanapki ze śledziem, a także zwiedzić Muzeum Heinekena, poświęcone historii znanego na całym świecie piwa. Warto także odkryć uroki Lizbony, spacerując artystyczną dzielnicą Bairro Alto czy wąskimi uliczkami mauretańskiej Alfamy – najstarszej dzielnicy miasta. Jedną z największych atrakcji turystycznych w stolicy Portugalii jest słynna winda Santa Justa. Na kawę najlepiej wpaść do Café A Brasileira – niezwykle modnego miejsca, traktowanego przez wielu jako wizytówka Lizbony.

Rejsy z prawdziwego zdarzenia

Coraz popularniejsza staje się także inna forma wypoczynku – rejsy połączone ze zwiedzaniem miast portowych w różnych krajach. Na pokładzie statku turyści mają do dyspozycji mnóstwo atrakcji, od parków wodnych, kręgielni, kin czy sal koncertowych po ścianki wspinaczkowe czy symulatory. Na statku nie sposób się nudzić, a schodząc na ląd można poznać kulturę danego kraju i najciekawsze miejsca w okolicy. W maju można się wybrać w rejs po Morzu Śródziemnym, odwiedzając porty takie jak Savona i Neapol we Włoszech, Marsylia we Francji czy hiszpańska Barcelona i Majorka – miejsca, które zachwycają architekturą, historią i kulturą. Rejsy pływającymi hotelami mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych podróży.