Jak poradzić sobie ze skurczowymi bólami brzucha?

Nieznośne skurcze wywołują bóle brzucha, a tym samym obniżają komfort życia i mogą wpływać także na codzienne obowiązki. Warto w związku z tym wiedzieć, jak skutecznie sobie z nimi poradzić.

Skurczowy ból brzucha powstaje wskutek mimowolnego kurczenia i rozkurczania się mięśni gładkich jamy brzusznej. Mięśniówka gładka wyściela między innymi takie narządy wewnętrzne jak jelita, przewody żółciowe, pęcherz moczowy, moczowody czy macicę u kobiet. Na skurcze mięśni gładkich nie mamy wpływu, odbywają się one niezależnie od naszej woli. W normalnych warunkach wspomagają działanie organizmu, jednak nieodpowiednia dieta, stres czy stany chorobowe mogą wywołać silne skurcze, które w efekcie odczuwalne są jako ból brzucha. Mogą towarzyszyć mu także wzdęcia, biegunki, zaparcia, wymioty lub nudności.

Rodzaje bólów skurczowych

Ból skurczowy, czyli spastyczny, określany jest też jako kolka – to ból występujący gwałtownie, zamiennie nasilający się i łagodniejący nawet do etapów bezbolesności, może być odczuwany jako skurcze żołądka, macicy czy też skurcze jelit. Bóle skurczowe można podzielić na kilka rodzajów – to bóle o charakterze czynnościowym, których przyczynę zwykle trudno określić, ponieważ mają one zmienną lokalizację i nasilenie oraz związane są z zaburzeniami codziennej pracy przewodu pokarmowego, drugi typ to bóle organiczne, spowodowane chorobami organicznymi, na przykład niedrożnością jelit, zapaleniem wyrostka robaczkowego. Wyróżniamy także bóle psychogenne – związane ze stresem.

Zwykle problem to niestrawność, zatrucia pokarmowe czy miesiączka u kobiet, ale bole skurczowe mogą też być symptomem innych poważnych chorób, na przykład: zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia uchyłka jelita grubego, zapalenia błony śluzowej żołądka, kamicy pęcherzyka żółciowego, zespołu jelita drażliwego czy u kobiet endometriozy.

Jak poradzić sobie z bólem brzucha?

Najważniejsze w celu eliminacji bólu brzucha to określenie jego przyczyny, a następnie jej usunięcie. Najczęściej bóle skurczowe są wynikiem nieprawidłowej, źle zbilansowanej diety, jedzenia w pośpiechu, także napięcia i stresu, o które obecnie nietrudno. Warto unikać stresujących sytuacji, zmienić dietę, wprowadzić do niej większą ilość płynów, częściej się ruszać. Gdy powtarzają się i są silne, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Gdy odczuwalne są już skurcze żołądka czy jelit, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie specjalnych leków rozkurczowych, które dostępne są bez recepty, na przykład No-Spa. To lek zawierający drotawerynę, która działa w obrębie jamy brzusznej i macicy na skurcze różnego pochodzenia. Można też wspomagać się lekami przeciwbólowymi, położyć na brzuchu gorący termofor czy wziąć ciepłą kąpiel, która pomoże w rozluźnieniu mięśni.

Skurczowe bóle mięśni są w niektórych przypadkach bardzo intensywne i mogą skutecznie wyłączyć chorego z życia. Dlatego w takich przypadkach warto sięgnąć po odpowiedni lek. Gdy jednak okaże się, że nie daje on oczekiwanych efektów, a ból nie mija, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę i wskaże na źródło problemu.