Muzealne atrakcje dla rodzin – także poza miastem!

Długi majowy weekend już za nami. Zapewne pełen był rodzinnych wyjazdów, spacerów i wspólnych zabaw. I o to chodzi, żeby wypoczywać razem i aktywnie. Czasem warto włączyć w ten wypoczynek nie tylko ręce, ale i głowę – i przy pracach manualnych wspólnie pozgłębiać tajniki sztuki.

A umożliwiają nam to nasze białostockie muzea i galerie sztuki, chociaż w dzisiejsze odsłonie takich zajęć – również pozamiejskie atrakcje.

Na pierwszy ogień coś dla mam z małymi dziećmi, które często – właśnie przez opiekę nad swoimi maluchami – nie mają możliwości wyjść z domu i oderwać się od szarej rzeczywistości. Galeria Sleńdzińskich organizuje cykl spotkań „Arcymama”, które skierowane są do mam z dziećmi 0-3 lat. Opis ze strony galerii: Mamom proponujemy ciekawe działania plastyczne oraz rozmowy o sztuce, dla najmłodszych przygotowaliśmy kącik zabaw. Zapewniamy opiekę instruktora, materiały plastyczne i podstawowe akcesoria niemowlęce. Zachęcamy mamy, by na chwilę odetchnęły od trudów dnia codziennego i oddały się pasji tworzenia!

Warsztaty prowadzi Milena Wysocka, spotkania odbywają się w poniedziałki, w godz. 10:00-12:00. Najbliższy temat zajęć: Oswoić architekturę. Antyczna budowla, barokowy pałac, punktowiec sięgający nieba – zajęcia na ten temat odbędą się 11, 18 i 25 maja.
Miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich – ul. Legionowa 2

Zapisy: tel. 502 138 98

Opłata: 10 zł za zajęcia (50% zniżki dla posiadaczy Białostockiej Karty Dużej Rodziny).

 

Jeśli mamy chęć natomiast wyjechać poza miasto, to punktem obowiązkowym wycieczki warto uczynić Supraśl i tamtejsze Muzeum Ikon, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Muzeum Ikon posiada w ofercie zajęcia dla rodzin z dziećmi obracające się oczywiście w kręgu tematyki ikon, ich symboliki i znaczenia w tradycji chrześcijańskiej. Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy poznają poszczególne etapy pracy nad ikoną oraz zapisane w niej treści. Zajęcia pozwolą także na zapoznanie się z historią ikony, sięgającą początków sztuki chrześcijańskiej. Dzieci, młodzież szkolna i dorośli, którzy zainteresowani są udziałem w takich wariatach powinni wcześniej zarezerwować zajęcia telefonicznie pod numerem: 509 336 829.

Opis jednego z proponowanych warsztatów:

Jak powstaje ikona?

Wstępem do zajęć jest multimedialna prezentacja pokazująca etapy tworzenia ikony. W sali warsztatowej uczestnicy poznają proces powstawania ikony – w czasie zajęć prezentowane są modele ikon, jak również przybory, narzędzia używane przez ikonopisarzy oraz minerały i glinki, służące do pozyskiwania pigmentów. Następnie podejmowane są działania plastyczne, mające na celu poznanie kolejnych etapów pracy nad ikoną. Po wypolerowaniu desek i przekopiowaniu rysunku uczestnicy przystępują do malowania temperą, sporządzoną na bazie naturalnej emulsji wybranego wizerunku.

Czas trwania zajęć: 90 minut. Miejsce: ul. Klasztorna 1, Supraśl.

Zajęcia dla indywidualnych uczestników odbywają się we wtorki, środy i piątki oraz ostatnią sobotę i niedzielę każdego miesiąca. Opłata: 24 zł za osobę.

A na koniec coś niezwiązanego ze sztuką, ale równie ciekawego! Białostockie Muzeum Wsi (Nadawki – przy szosie w kierunku Augustowa) zaprasza osoby indywidualne na zajęcia edukacyjne Nasze ptaki drapieżne i sowy – dla wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli). Opis: Zajęcia edukacyjne poświęcone ptakom drapieżnym i sowom w Polsce. Podczas zajęć można poznać ich zwyczaje, zachowania i ciekawostki związane z biologią, a także zostanie omówiony temat ich ochrony. Zajęcia prowadzone są w oparciu o zeszyty edukacyjne.

Terminy spotkań: w każdą sobotę o godzinie 12.00. Czas trwania zajęć: ok. 45 min. Wstęp bezpłatny. Zainteresowanych proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z min. trzydniowym wyprzedzeniem: 571 285 107 lub e-mail: sokolarnia@o2.pl

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć, w przypadku zbyt małej ilości chętnych (minimum 5 osób).

Zajęcia w Muzeum Wsi to przy okazji świetna okazja, żeby pozwiedzać skansen i spędzić przyjemny czas na łonie przyrody.

Zachęcamy do korzystania z atrakcji oferowanych przez nasze regionalne muzea i galerie. Już od małego warto pokazywać dzieciom jak wartościowo można spędzić czas.

Autor: Buhasia

Pozostałe artykuły z serii atrakcji dla rodzin z dziećmi:

Miejskie atrakcje dla rodzin z dziećmi, czyli zabierz rodzinę do galerii… sztuki!

Miejskie atrakcje dla rodzin z dziećmi – odsłona druga.