Im ludzkość jest starsza tym więcej chorób zaczyna ją dotykać. Najpopularniejsze są te zwane chorobami cywilizacyjnymi, które wykształciły się wraz ze zmianami w naszym życiu codziennym. Atopia jest właśnie jedną z takich dolegliwości. Jeśli spojrzymy na tę przypadłość z perspektywy czasu to szybko zauważymy, iż jej rozrost, w ciągu zaledwie wieku, jest bardzo dynamiczny (od 1% na początku XX wieku do chwili obecnej, gdy według szacunków specjalistów problem ten dotyczy 1/3 ludności na Ziemi).
Przyczyn występowania atopowego zapalenia skóry należy w pierwszej kolejności szukać w genetyce. W pewnych sytuacjach nasz układ odpornościowy zaczyna wtedy działać niepoprawnie i dostarcza do organizmu zbyt dużą ilość przeciwciał IgE w reakcji na nawet najmniejszą dawkę antygenów. Notuje się, że największa częstotliwość reakcji atopowych organizmu pochodzi z kontaktu alergenu zewnętrznego ze skórą oraz układami oddechowym i pokarmowym.
W ramach reakcji atopowych mówi się ogólnie o kilku jej typach, w zależności od tego na jaki narząd w ciele człowieka działa dany alergen. Więc obok omawianego tu zapalenia skóry mogą wystąpić także takie objawy, jak:
– katar sienny,
– zapalenie spojówek,
– astma.
Atopowe zapalenie skóry uznawane jest za tzw. schorzenie psychosomatyczne. Znaczy to, że przyczyn nasilenia się objawów można upatrywać zarówno po stronie alergenów środowiskowych jak i pogorszonego stanu psychicznego. Najgorsze w tej sytuacji jest to, że AZS to obecnie choroba, która nie posiada żadnej metody leczenia, a więc jest ona na całe życie przywiązana do danej osoby. Jedyne co możemy w tym wypadku zrobić to łagodzić jej objawy.
Objawy
Do najbardziej powszechnych objawów atopowego zapalenia skóry należą przede wszystkim zaczerwienienie i wysuszenie naskórka. Zazwyczaj nie obywa się także bez uporczywego swędzenie oraz podwyższonej skłonności do występowania zakażeń bakteryjnych. By zdobyć pewność o wystąpieniu atopii skórnej powinno się wiedzieć, gdzie najczęściej umiejscowione są ogniska zapalne tej choroby. Najczęstszym obszarem na naszym ciele, gdzie pojawiają się zmiany skórne wywołane zapaleniem są zgięcia łokciowe oraz kolanowe oraz okolice twarzy. Należy pamiętać jednak, że nie jest to regułą a atopowe zapalenie skóry może równie dobrze objąć całe ciało. Rozpoznanie ułatwiają także dodatkowe reakcje alergiczne organizmu, jak wyżej już wspomniane katar sienny czy zapalenie spojówek.
Występowanie
Jak już wspomnieliśmy, rozwój powszechności tej choroby jest bardzo szybki. Przyjmuje się, że najbardziej narażeni są na nią ludzie zamieszkujący państwa o dużym stopniu uprzemysłowienia. Nie mniejsze ma tu podobno znaczenie kolor skóry danego człowieka, gdyż to wśród rasy białej odnotowuje się najwyższy procent zachorowalności. Blisko 80% dzieci posiadających uwarunkowania genetyczne do tej choroby, odczuwa jej pierwsze objawy jeszcze przed skończeniem pierwszego roku życia. W porównaniu do 10% zachorowalności w przedziale 6-10 jest to bardzo duży odsetek. Późniejsze ryzyko spada jeszcze bardziej i jedynie sporadyczne przypadki świadczą, że jest w ogóle możliwe. Jak wykazały badania wiek dojrzewania i dorosłość w połączeniu z tendencja wystąpienia atopowego zapalenia skóry jest w dużej mierze domeną kobiet.
Pielęgnacja skóry atopowej
Najważniejsze podczas codziennych zabiegów mających zadbać o skórę dotkniętą atopowym zapaleniem są:
– regularne nawilżenie i natłuszczenie skóry,
– temperatura wody ok. 34 stopnie Celsjusza,
– osuszanie bez pocierania,
– rezygnacja z perfumowanych i aromatyzowanych środków higieny,
– stosowanie delikatnej i luźnej odzieży,
– przyjmowanie witaminy E oraz cynku,
– dieta ze szczególnym uwzględnieniem olejów roślinnych.
Artykuł powstał we współpracy z dermatolog-hrab.pl