Niby każdy z nas wie jak biegać – no bo co w tym trudnego? Po prostu biegniesz i już. Jednak treningi biegowe to coś znacznie bardziej złożonego, niż tylko przebieżka do sklepu czy niespieszny trucht w stronę zatrzymującego się na przystanku autobusu. Jeśli chcemy zacząć przygodę z bieganiem na poważnie, musimy podejść do tego metodycznie. Dzięki dobrze przygotowanemu planowi nie zniechęci nas zadyszka czy kolka, a ból zmęczonych mięśni sprawi sporo satysfakcji.
Maraton? Tak, ale nie na pierwszym treningu
Podstawowym błędem początkujących biegaczy, jest – wynikające z nadmiernego entuzjazmu – przecenienie swoich sił i za długie dystanse. Prowadzi to do szybkiego zmęczenia, a w efekcie do zniechęcenia i porzucenia treningów. Po prostu, nasz organizm w pewnym momencie mówi „nie” zbyt długiemu i systematycznemu wysiłkowi. Kluczem do przezwyciężenia tych pierwszych trudności, jest robienie przerw. Osoby, które nigdy wcześniej nie uprawiały żadnego sportu, bieganie powinny zacząć od spacerów. Na początek należy 3 razy w tygodniu wybrać się na około 30 minutowy, energiczny spacer. Następnym etapem jest marszobieg – 30 minutowy spacer dzielimy na równe części, podczas których na przemian maszerujemy i biegniemy. Z czasem należy skracać odcinki marszowe na rzecz biegowych.
Licz czas, a nie kilometry
Wszystkim biegaczom imponują wielokilometrowe osiągnięcia, jednak ci początkujący nie powinni liczyć przebiegniętego dystansu. Na początku naszej biegowej kariery najlepiej jest liczyć czas, tzn. wyznaczyć sobie np. że najbliższy trening trwa 20 minut. Nie ważne jaki dystans w tym czasie pokonamy, ani w jakim tempie. W ten sposób dostosujemy trening do swojej kondycji i będzie on po prostu zdrowszy i bezpieczniejszy.
Ściągnij aplikację
Mamy do wyboru wiele aplikacji na urządzenia mobilne, które będą mierzyły nasze wyniki w trakcie aktywności fizycznej. To świetny sposób, aby motywować się do coraz lepszych osiągnięć, a także żeby porównać je z wynikami znajomych. Zapisując w programie dane z poszczególnych treningów, stworzymy sobie swoisty dziennik biegowy – będziemy mogli porównać swoją prędkość, czas, osiągniętą wysokość i inne parametry biegu. Na podstawie tych informacji wyznaczymy kolejne cele.
Buty to podstawa
To tak naprawdę jedyny sprzęt sportowy niezbędny do treningów biegowych. Wygodne, dobrze dobrane buty sprawią, ze trening będzie przyjemny, a także że unikniemy kontuzji przez które musielibyśmy zawiesić biegowe plany. Profesjonaliści dobierają swoje obuwie pod kątem budowy stopy, sposobu jej stawiania, a także podłoża, po którym zazwyczaj biegają. Natomiast osoby, dla których treningi biegowe to raczej hobby, mogą poprzestać na tym ostatnim elemencie. Obuwie przeznaczone do biegania po twardych nawierzchniach – asfalcie i chodnikach – jest lekkie i elastyczne. Z kolei te, w których będziemy biegać po lesie czy innym naturalnym terenie, chronią stopę przed nierównościami, a także ją stabilizują. Tego rodzaju modele mają bardziej ukształtowany bieżnik i są twardsze.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Nokaut.pl, gdzie znajdziesz pełną gamę kamer sportowych. |