Kiedy w wynikach badania krwi, zleconych nam przez lekarza internistę lub kardiologa, widzimy zbyt wysoki cholesterol, z pewnością od razu się niepokoimy, jakie zagrożenia może to nieść dla naszego zdrowia. Nieraz także zastanawiamy się, z jakiego powodu taki stan rzeczy ma miejsce i co zaniedbaliśmy. Jeżeli wyniki mamy podzielone na frakcje, to największą obawą napawa nas cholesterol LDL, czyli ten tzw. „zły”. Jakie są wobec tego przyczyny, że może on przekroczyć normę nawet dość mocno i jakie konsekwencje zdrowotne mogą nas z tego powodu spotkać?
Dlaczego mam tak wysoki cholesterol?
Przyczyn może być kilka i wiele zależy tak naprawdę od nas samych i naszego stylu życia. Głównym z czynników jest nieprawidłowa dieta. Czerwone mięso, masło i smalec, czy też produkty z mąki pszennej, słodycze oraz słone przekąski, takie jak chipsy i paluszki, w niewielkich ilościach są dopuszczalne. Jednakże, kiedy stają się podstawą naszej diety na dłuższy czas, mogą bardzo szybko doprowadzić do zatrważająco wysokiego poziomu cholesterolu całkowitego. Wtedy też LDL przewyższa znacznie poziom cholesterolu HDL.
Wbrew mitom, nie tylko tłuszcze zwierzęce zaburzają proporcje wyników w tym zakresie. Działają tak też węglowodany proste, takie jak cukier, zawarty w słodyczach oraz wielu innych produktach spożywczych, na przykład dżemach czy nawet ketchupie oraz dosładzanych sokach w kartonie.
Nie wolno także przekraczać zapotrzebowania kalorycznego naszego organizmu. Najlepiej ustalić z lekarzem, ile kalorii potrzebuje nasze ciało do prawidłowego funkcjonowania i trzymać się tej granicy nie tylko dla pięknej sylwetki, ale też dla zdrowia.
Kolejną sprawą jest zbyt wysoka masa ciała, wiążąca się najczęściej z dietą. Nadwaga, a także otyłość to przyczynek do chorób krążenia oraz wysokiego poziomu cholesterolu LDL. Jak to kontrolować? Obwód talii u kobiety nie powinien być większy niż 80 cm, zaś u mężczyzny – 94 cm. Jeżeli wartość ta przekracza 100 cm, są powody do niepokoju i na pewno w wynikach ujrzymy zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Zbyt mała aktywność fizyczna także nie sprzyja prawidłowym wartościom chlesterolu HDL i LDL, podobnie jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz silne i długotrwałe sytuacje stresowe w naszym życiu. Pewne znaczenie mają także czynniki genetyczne. Jak wyżej wspomniano, w dużej mierze to my sami przyczyniamy się do tego, że cholesterol rośnie. Szybki tryb życia, zmęczenie i stresy związane z pracą czy życiem rodzinnym, brak czasu na sport i nałogi, doprowadzają szybko do problemów ze zdrowiem, które objawiają się w sposób naprawdę poważny.
Zagrożenia wynikające z niepokojącego poziomu cholesterolu
Wynik wysoko ponad normę to zagrożenie dla naszego układu krążenia. Bezzwłocznie trzeba podjąć próby zmniejszenia poziomu cholesterolu LDL. Jeżeli nic się nie zmieni, prawdopodobieństwo zapadnięcia na miażdżycę, jest bardzo wysokie. Miażdżyca zaś może przyczynić się do choroby wieńcowej, czyli niedokrwiennej serca. To ona przyczynia się do wielu zgonów, nawet w stosunkowo w młodym wieku, nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Jej skutkami są zawały serca, dusznica bolesna, a nawet nagły, niepoprzedzony niczym niepokojącym zgon. To chyba wystarczające ostrzeżenie, by zadbać o siebie od dziś.
Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale kiedy zastanowimy się nad tym, dlaczego trzeba wziąć się w karby, z pewnością nasza motywacja wzrośnie. Najlepiej jednak nie dopuścić, by kiedykolwiek cholesterol LDL stał się zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Warto raz w roku udawać się na badania kontrolne w tym zakresie.
Zobacz czym jest cholesterol, wejdź na nasz portal – Cholesterolowa.pl – leczenie cholesterolu.