Wiosenne wystawy. Przegląd.

Rozpoczęła się wiosna, a razem z nią zmiany wystaw w podlaskich muzeach. Dziś przedstawiamy najnowsze propozycje przygotowane przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. 

Jadwiga Solińska. Nieskończoność

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 kwietnia 2015 r. o godz. 12.00

w Białostockim Muzeum Wsi (w salach wystawowych dworu z Bobry Wielkiej)

Wystawa będzie prezentować wszechstronny dorobek Jadwigi Solińskiej, artystki pochodzącej z Wąsosza Grajewskiego. Należy ona do jednych z najbardziej rozpoznawalnych w kraju i za granicą twórców, zaliczanych do grona przedstawicieli sztuki ludowej. Powszechnie kojarzona z wycinankarstwem, z niezwykłą łatwością odnajduje się zarówno w sztukach plastycznych jak i literaturze, przez co wymyka się wszelkim próbom klasyfikacji. Podejmowane przez nią tematy dotykają najbardziej osobistych przeżyć związanych z rodziną, Bogiem oraz stosunkiem do ojczyzny, rozumianej zarówno w sensie prywatnym jak i ideologicznym. Tematy te, od początku obecne w jej twórczości, poddawane są nieustannym refleksjom. Solińska chętnie sięga też po „lżejsze” motywy, zwłaszcza w obrębie wyklejanek, bawiąc się kolorem i formą. Odbiorca może odnieść wrażenie, iż powstałe w ich wyniku seryjne i kontrastowe kompozycje wpisują się w stylistykę pop art’u. To balansowanie między codziennością a odświętnością jest również jedną z charakterystycznych cech jej twórczości. Artystka niejednokrotnie podkreśla, iż realizowane przez nią projekty są wyrazem wewnętrznej potrzeby tworzenia. Konieczność ta zmusza ją  do nieustannych poszukiwań zarówno pod względem formy jak i treści, w nieskończoność…

Wystawa czynna będzie do 15 czerwca 2015 r.

Biografia:

Jadwiga Solińska urodziła się w 1929 roku. Jej prace z dziedziny plastyki obrzędowej i zdobniczej były niejednokrotnie prezentowane na wystawach w kraju i za granicą m.in. w Bułgarii, Niemczech i Szwecji. Jest także autorką wielokrotnie nagradzanych publikacji o charakterze prozatorskim i poetyckim m.in. „Sybiraczka” (1993), „Szczęście” (1995), „Skarb” (1998), oraz laureatką Nagrody Zygmunta Glogera oraz prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

 

ILUSTRACJE OBYCZAJOWE WOJCIECHA GRABOWSKIEGO

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00 w Muzeum w Tykocinie (Dom Talmudyczny)

Wojciech Grabowski (1850-1885) malarz rodzajowy, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Monachium, Wiedniu. W stolicy Austrii poznał Annę Bilińską ich wzajemne zauroczenie rozwinęło się w głębokie uczucie, o czym świadczy zachowana korespondencja. Przedmiotem zainteresowania artystycznego Grabowskiego było życie ludu małych polskich miasteczek. Będąc wnikliwym obserwatorem, w swoich ilustracjach odmalowywał charakterystyczne wydarzenia z życia prowincji, nie pomijając barwnych obyczajów społeczności żydowskiej. Na co dzień współpracował z najpopularniejszymi tygodnikami ilustrowanymi wychodzącymi w Warszawie.

Wystawa czynna będzie do 16 czerwca 2015 r.

Na zdjęciu: Sposób publicznych ogłoszeń w małym miasteczku, czasopismo Kłosy 1876 nr 555