Bywają takie dni w życiu każdego człowieka, kiedy nawet podniesienie powieki graniczy z cudem. Każdy szmer czy najmniejszy ruch powoduje uczucie, jakby się chciało zwymiotować. To oznacza po prostu nudności, które nawet mimo braku bólu, są niezmiernie dokuczliwe. Przyczyny nudności mogą wynikać, np. ze zwykłego przejedzenia, konsumpcji niezbyt świeżej potrawy lub spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Na takie dolegliwości żołądkowe wystarczy domowe leczenie nudności.
Nudności w połączeniu z dodatkowymi symptomami bywają znakiem poważnych chorób układu pokarmowego. Jeżeli ostre przyprawy, warzywa marynowane oraz palenie papierosów wywołują nudności, a dodatkowo nudności regularnie pojawiają się rano przed zjedzeniem śniadania, to sygnał zwiastujący możliwe wrzody dwunastnicy lub żołądka.
Ostry ból w podbrzuszu w połączeniu z nudnościami i kłopotami z wypróżnianiem może natomiast oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego lub zapalanie trzustki. Wtedy żadne domowe sposoby na nudności nie okażą się skuteczne.
Nudności w ciąży
Na temat nudności wiele mogą powiedzieć kobiety w ciąży. Szacunkowe dane mówią, że nawet 80% pań dokuczają niemiłe objawy związane z nudnościami. Szczególnie początki ciąży bywają naprawdę uciążliwe, aczkolwiek niektóre kobiety muszą dzielnie znosić poranne i nie tylko, mdłości przez prawie cały okres ciąży. Przyczyny nudności tkwią prawdopodobnie w zmianach hormonalnych, które przebiegają w organizmach przyszłych mam. Kobiety bywają wtedy bardzo podrażnione i nie mają ochoty na jedzenie czy picie. A to podstawowy błąd.
Lekarze zalecają w takim przypadku przede wszystkim regularne, ale niezbyt obfite posiłki. Po prostu, głód czy przejedzenie bardzo niekorzystnie wpływają na organizm, tym bardziej tak rozchwiany hormonalnie, jak organizm pań w ciąży. Kobiety rano najczęściej nie mają w ogóle apetytu i wręcz alergicznie reagują na wszelkie zapachy pokarmów, ale narażają się na wymiotowanie sokami żołądkowymi, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia i mocno podrażnia przełyk. Dlatego, chociaż trudno się przemóc, należy spróbować małymi łyczkami wypić herbatę miętową lub delikatną herbatkę z imbirem oraz postarać się przełknąć choć kilka kęsów delikatnego tostu.
W ciągu dnia należy pamiętać natomiast o regularnym nawadnianiu organizmu. Najkorzystniejsze są wszelkie herbatki owocowe i ziołowe, szczególnie z uspokajającej melisy, ożywczej mięty czy łagodnego rumianku. Warto zrezygnować z napojów gazowanych i mocno słodzonych, które z reguły nasilają nudności. Trzeba też zadbać o odpowiednią dietę. Delikatne ryby, chude mięso, banany i warzywa powinny stanowić podstawę menu kobiety w ciąży. I ważna kwestia – lepsze są małe łyczki napoju i małe kęsy jedzenia rozłożone regularnie w czasie, niż napadowe rzucanie się na jedzenie i picie. Dobrze też wychodzić na spacery, ruch jest najlepszym lekarstwem. Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że domowe sposoby na nudności powinny się okazać skuteczne.
Przyczyny nudności
Przyczyny nudności mogą też wynikać z chorób ośrodkowego układu nerwowego. Mowa zarówno o zaburzeniach psychogennych, pojawiających się w sytuacjach wybitnie stresowych, jak i chorobie lokomocyjnej czy niezwykle częstej (szczególnie u kobiet) migrenie. Ratunkiem w powyższych zdarzeniach jest zachowanie spokoju, próba wyciszenia organizmu, ograniczenie spożywanych pokarmów (szczególnie trzeba rezygnować z dań ciężkich i tłustych ). Należy też unikać napojów gazowanych, które szczególnie w sytuacji podatności na chorobę lokomocyjną mogą wywołać symptomy nudności.
W tych przypadkach wystarczające powinny się okazać domowe sposoby na nudności, takie jak ssanie plasterka imbiru, cytryny lub wypicie herbatki imbirowo-cytrynowej.
Nudności jako objaw choroby
Niestety, bywają cięższe przypadki, wynikające z objawów nudności. Urazy głowy, zapalenie błędnika czy krwotok śródczaszkowy wymagają już interwencji lekarskiej. Leczenie nudności na własną rękę w tych zdarzeniach wiąże się z poważnymi komplikacjami, które bezpośrednio zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka.
Inne przyczyny nudności związane są z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Jeżeli nudnościom towarzyszą takie symptomy, jak bolesność w klatce piersiowej lub w nadbrzuszu, zawroty głowy oraz narastająca duszność, należy bezzwłocznie wezwać karetkę pogotowia, gdyż to mogą być objawy zawału serca. Nudności, bóle głowy oraz wszelkie problemy z mową, czuciem i widzeniem zwiastują udar mózgu. W tym przypadku domowe sposoby na nudności nic nie pomogą. Im szybciej wezwie się lekarza, tym większa szansa na przeżycie i powrót do zdrowia.
Przyczyny nudności wynikające z chorób endokrynologicznych i metabolicznych również często są połączone z innymi objawami i także wymagają lekarskiej interwencji, gdyż samo leczenie nudności byłoby kuracją jedynie skutków, a nie przyczyn. Częste oddawanie moczu przy jednoczesnym nadmiernym pragnieniu i ogólnym osłabieniu organizmu oraz pojawianiu się nudności jest znakiem kwasicy ketonowej. Nudności z wymiotami, drgawkami i osłabieniem mogą się wiązać z niewydolnością nerek. Utrzymujące się notorycznie nudności, nawet bez żadnych innych objawów, mogą oznaczać choroby tarczycy.
Artykuł napisany we współpracy z portalem Gastryczne.pl – http://gastryczne.pl/nudnosci-2/