Z każdym kolejnym rokiem przybywa osób, które decydują się zakończyć małżeństwo. Powodów jest wiele, jednak najczęściej pojawia się tzw. niezgodność charakterów, co jest bezpiecznym wytłumaczeniem rozpadu związku. Podjęcie decyzji o rozwodzie, jest jedną z najtrudniejszych decyzji dorosłego człowieka, dlatego też dobrze jest wiedzieć jak się do tego przygotować i jak to wygląda od strony prawnej.
Jak przebiega proces rozwodowy?
Pierwszym krokiem do rozwodu jest wniesienie pozwu. Składając pozew upewnij się, że w Twojej sytuacji istnieją obiektywne przesłanki rozwodu. Ważne jest aby w pozwie zawrzeć swoje żądania i powody, dla których chcesz zakończyć swoje małżeństwo. Przygotowanie na tym etapie dowodów, które potwierdzają rozpad pożycia małżeńskiego będzie pomocne dla sędziego w podejmowaniu decyzji o wyroku.
Kolejnym krokiem jest rozprawa. Jeśli wszystko pomiędzy rozwodzącymi się stronami jest dogadane, sprawa może skończyć się na jednym spotkaniu w sądzie. Jeśli jednak małżonkowie mają różną postawę i oczekiwania następuje postępowanie dowodowe. Jest to najmniej przyjemny etap, w którym analizuje się wszelakie dokumenty, przesłuchania świadków, przesłuchania małżonków i wszystkich dostarczonych dowodów. W trakcie procesu należy ustalić wiele ważnych kwestii, które określają zasady funkcjonowania już po rozwodzie. Jeśli rozwodzące się małżeństwo posiada dzieci, najważniejszą sprawą jest ustalenie władzy rodzicielskiej, alimentów na dziecko i określenie zasad kontaktów z dzieckiem. Kwestie materialne rozgrywają się najczęściej o podział majątku, podział mieszkania, ewentualnie przyznanie go jednemu z małżonków.
Ostatnim etapem jest wydanie wyroku rozwodowego. W sytuacji, w której sąd orzeka o rozwodzie istnieje możliwość odwołania się od wyroku jeśli nie jesteśmy zadowoleni z decyzji sądu.
Przygotuj się na trudności
- sprawy rozwodowe zazwyczaj trwają od 6 miesięcy do kilku lat. Jeśli zależy Ci na czasie postaraj się dogadać z drugą stroną w ważnych dla sądu sprawach. Czym więcej ustalicie przed rozprawą, tym szybciej wszystko skończy się po Waszej myśli. Jeśli ustalicie kwestie formalne i nie będziecie mieli względem siebie żadnych roszczeń powinniście sprawę załatwić w ciągu 6 miesięcy.
- Przygotuj się na trudne pytania. Niestety aby ustalić kompletny rozpad związku małżeńskiego sąd często zadaje trudne pytania, dotyczące jakości Waszego związku. Jeszcze gorzej dzieje się w sytuacji, w której jedna strona ma dużo żądań, albo nie chce się rozwieść. Wtedy cała rozprawa jest wyjątkowo emocjonalna i często działa na zasadzie wyciągania i prania swoich brudów przed sądem.
- Przygotuj dokumentację. Decyzji o rozwodzie nie podejmuje się z dnia na dzień. Niestety bywa tak, że małżeństwo jest wyjątkowo burzliwe. Szczególnie w sytuacji kiedy starasz się o wyrok z orzeczeniem o winie, zbieraj dokumenty, które potwierdzą Twoje argumenty. Czym więcej ich będzie, tym masz większe szanse na zakończenie sprawy po Twojej myśli.
Decyzja sądu w dużej części zależy od Ciebie. Jeśli dobrze przygotujesz się do rozprawy i zbierzesz mocną listę dowodów, cała rozprawa powinna przebiec po Twojej myśli.
Marcin Radowski Artykuł powstał dzięki: kancelaria-animus.pl/oferta/ |