Młody człowiek chcący wkroczyć w dorosłe życie, wciąż musi podejmować coraz to nowe wyzwania. Znalezienie dobrze płatnej pracy i mieszkania to nierzadko jedne z pierwszych zadań zapisywanych na listę „dorosłości”. O ile rynek pracy jest zróżnicowany pod względem obszarowym i specjalizacyjnym, o tyle o mieszkania trudno w całej Polsce. Rząd chcąc pomóc młodym ludziom w zakupie wymarzonego „M”, wcielił w życie program „Mieszkanie dla Młodych”. Projekt zainicjowany w 2014 roku, ma za zadanie wspomóc młodych ludzi w zakupie własnego mieszkania.
Istnieje jednak szereg warunków, które trzeba spełnić by dofinansowanie na „własne M” otrzymać. Żeby znaleźć się w gronie szczęśliwców zakwalifikowanych do rządowego programu nie można być właścicielem żadnego innego lokalu mieszkalnego, na rynku pierwotnym trzeba zakupić mieszkanie nie większe niż 75 mkw, lub dom jednorodzinny do 100 m2. W przypadku kiedy starający się o dofinansowanie wychowuje minimum trójkę dzieci, metraż może być zwiększony odpowiednio do 85 m2, a w przypadku domu do 110 mkw. Dodatkowo trzeba zaciągnąć kredyt na co najmniej 15 lat, w wysokości minimum 50% ceny nabywanego mieszkania. Cena ta nie może przekroczyć tzw. wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.
Wszystkie zasady ogranicza również wiek nabywcy – pieniądze przyznawane są osobom do 35 roku życia. W przypadku związków małżeńskich decyduje wiek młodszego małżonka. Co ważne, do programu mogą przystąpić zarówno osoby będące małżonkami, jak i te niepozostające w związku małżeńskim.
Program zakłada dopłatę do 50 m2. Na dofinansowanie do wkładu własnego w wysokości 10% mogą liczyć osoby samotne i bezdzietne małżeństwa. Dla tych którzy wychowują co najmniej jedno dziecko rząd przygotował pomoc w wysokości 15% dofinansowania, a na dodatkowe 5% mogą liczyć ci, którym w przeciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się (lub zostanie przysposobione) trzecie lub kolejne dziecko. Pieniądze z dodatkowej puli przeznaczone muszą być na wcześniejszą, przedterminową spłatę części kapitału kredytowego.
Niemożliwym jest uzyskanie dofinansowania na remont mieszkania, ani jego wykończenie. Mieszkanie musi być zakupione na rynku pierwotnym, co automatycznie wyklucza z puli dofinansowań nienowe mieszkania i domy. Co ważne z puli tej nie są wyłączone mieszkania oferowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, jednakże zasada co do stanu mieszkania (rynek pierwotny) pozostaje tu niezmienna. W ramach programu nie można też nabyć mieszkania tzw. zakładowego.
Jak wynika z ubiegłorocznego raportu rynku mieszkań w Polsce, najtańsze lokum oferowane na rynku pierwotnym nabyć można w Szczecinie, gdzie za 1 mkw mieszkania od dewelopera zapłacimy ok. 4500 zł. Z grona dużych miast podobne ceny oferują także Katowice i Lublin. Najdroższe mieszkania oferowane są w stolicy. Tu ceny za metr kwadratowy wahają się w granicach 7600-7700zł. Niewiele taniej jest w Krakowie, gdzie po znacznych podwyżkach cen, za 1mkw lokum trzeba obecnie zapłacić niewiele poniżej 7000zł.
Więcej na temat mieszkań i programu znajdziesz na Modernbud.pl