Jak zostać przedsiębiorcą?

Prowadzenie własnego biznesu to sposób na zapewnienie sobie stabilizacji materialnej i niezależności oraz realizacja własnych celów i ambicji. Chyba każdy z nas marzy o tym, żeby pracować samemu dla siebie, bez przełożonego kontrolującego nas na każdym kroku, bez obawy nagłej utraty pracy, znając dokładnie sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa i samodzielnie decydując o kierunkach jego działalności. Jednak mimo tego boimy się rozpocząć własną działalność gospodarczą i uzyskać niezależność. Obawy te dotyczą najczęściej zawiłości i przewlekłości procedur rejestracyjnych, a więc długiego 'tułania się’ po urzędach. Nic bardziej mylnego- dziś założenie własnego przedsiębiorstwa wymaga jedynie wypełnienia jednego dokumentu i dokonania kilku prostych czynności, które jest w stanie wykonać każdy z nas.

Na początek wyjaśnić należy samo pojęcie 'działalność gospodarcza’. Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Natomiast przedsiębiorca, według tej samej ustawy, to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, która nie jest osobą prawną, a której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Pierwszy krok do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej to złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, czyli tzw. wniosek CEIDG- 1. Wniosek ten składamy do dowolnego Urzędu Miasta/Gminy/Dzielnicy osobiście lub listem poleconym (z podpisem notarialnie poświadczonym), albo wypełniamy on-line wniosek w formie elektronicznej (jeśli posiadamy podpis elektroniczny lub zaufany profil ePUAP) na stronie www.ceidg.gov.pl. Za pomocą tego wniosku dokonujemy jednocześnie zgłoszenia naszej działalności gospodarczej do urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego, oraz wybieramy formę opodatkowania. W formularzu należy podać rodzaj wykonywanej działalności, na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Składa się także oświadczenie o braku orzeczonych – wobec osoby, której wpis dotyczy – zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Warto zaznaczyć, że wniosek ten jest wolny od jakichkolwiek opłat.

W dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG możemy już rozpocząć naszą działalność.

W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej musimy udać się do dowolnego oddziału ZUS, by dokonać zgłoszenia do odpowiednich ubezpieczeń. Jeśli założona działalność gospodarcza jest dla nas jedynym tytułem do ubezpieczenia społecznego, należy wypełnić formularz ZUS ZUA. Jeżeli zdecydujemy się zostać płatnikiem VAT, najpóźniej 1 dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub usług objętych podatkiem VAT musimy złożyć formularz VAT-R w naszym Urzędzie Skarbowym.

Kolejnym etapem jest wyrobienie pieczątki firmowej. Co prawda nie jest ona wymagana przepisami prawa, ale jej posiadanie niejednokrotnie  okazuje się bardzo przydatne, nie tylko w postępowaniach przed różnymi instytucjami, ale także dla podniesienia prestiżu i dobrego wrażenia przedsiębiorstwa. Taka pieczątka z reguły zawiera pełną nazwę firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy), adres siedziby, ewentualnie telefon i faks, REGON oraz NIP.

Następnie należy założyć konto bankowe przedsiębiorstwa. Tutaj również co do zasady nie ma ustawowego obowiązku. Posiadanie konta jest wymagane jedynie w przypadku transakcji, których jednorazowa wartość przekracza 15 000 euro – bez względu na liczbę przelewów.

Jeżeli zatrudnimy pracowników na podstawie umowy o pracę, musimy także w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, dokonać zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Należy w tym celu przesłać Kartę Zgłoszenia Pracodawcy w formie papierowej lub elektronicznej w przypadku PIP, oraz tylko w formie papierowej w przypadku PIS.

Jak widać powyżej, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wcale nie jest takie trudne. Praktycznie wystarczy tylko wypełnić jeden formularz na stronie internetowej, gdzie zamieszczone są dokładne instrukcje i opisy jego wypełniania. Gdy jednak boimy się podjąć tego zadania samodzielnie, możemy także skorzystać z usług prawnika, który jako osoba posiadająca w tym zakresie szeroką wiedzę, z pewnością dobrze nam doradzi i udzieli wszelkiej potrzebnej pomocy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany dzięki informacjom od Zespołu furmy Versus – zajmującej się obsługą prawną i finansową przedsiębiorców.