Zapachy otaczają nas na każdym kroku. Odbieramy je indywidualnie i subiektywnie – jedne są dla nas przyjemne, inne nie. Zapachy ogrywają także niebagatelną rolę w świecie zwierząt, które nierzadko kierują się nimi w swoich działaniach. Oto kilka ciekawostek na temat zapachów, ich oddziaływania i roli, jaką spełniają w życiu ludzi i zwierząt.
Owadami, które doskonale posługują się węchem są komary. Potrafią one wyczuć zapach człowieka nawet z odległości 30 m. Ponieważ każdy człowiek pachnie inaczej, niektórzy z nas są chętniej atakowani przez te owady niż pozostali. Badania dowodzą, że komary preferują ludzi o bardziej słodkim zapachu.
Zwierzęta wyczuwają choroby – i mamy tu na myśli dosłowne wyczuwanie zapachu wielu schorzeń, podczas których organizm człowieka wydziela specyficzną woń. Taką umiejętność podsiadają chociażby domowe koty i psy – zmysł węchu tych drugich od wielu już lat stanowi przedmiot badań wykorzystywany także do wczesnej diagnostyki, np. nowotworów.
Ludzie charakteryzujący się wyższym wskaźnikiem masy ciała są bardziej wyczuleni na zapach jedzenia, jednak mniej wyczuleni na aromaty niezwiązane z pokarmami. Co więcej, węch ludzi głodnych jest w większym stopniu wyczulony na zapachy niespożywcze, a węch ludzi najedzonych – na zapachy pokarmów, które w ten sposób organizm wykrywa i odrzuca jako niepotrzebne.
Feromony – to związki, które wydzielane są zarówno przez zwierzęta, jak i przez ludzi. Niektórzy potrafią je wyczuć, inni natomiast są zupełnie nieświadomi ich działania. Tymczasem feromony znane są jako pewnego rodzaju afrodyzjaki, które odgrywają ważną rolę w procesie uwodzenia przedstawiciela płci przeciwnej i decydują o naszej dla niego atrakcyjności. O sile ich działania niech świadczy fakt, że poza feromonami naturalnymi istnieją także feromony syntetyczne, w które można zaopatrzyć się w perfumeriach. Feromony, które są naturalnym zapachem człowieka, mogą wpływać na nasze zachowania, będąc odczuwanymi jako wyjątkowo dla nas atrakcyjne bądź nieprzyjemne.
Feromony mogą być składnikiem zwykłych perfum bądź występować jako samodzielny produkt. Wtedy można łączyć je ze zwykłymi perfumami. Czy jednak rzeczywiście oddziałują na pleć przeciwna bardziej niż dobre perfumy? Na to pytanie trudno odpowiedź. Pamiętajmy, że wszelkie perfumy –dostępne np. na stronach ekskluzywnych perfumerii – także wpływają na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie i wysyłają do niego sygnał mówiący o naszej samoocenie, samopoczuciu i osobowości.
To z pewnością bardzo cenna informacja dla każdej kobiety, która akurat stoi przed bardzo ważną decyzją wyboru odpowiedniego dla siebie zapachu. Bo co najlepiej wpływa na dobre samopoczucie kobiety, jeśli nie przepiękny zapach, którym pokrywa swoje ciało?
.
.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę www.moncredo.pl/ specjalizującej się w specjalistycznych kosmetykach ekskluzywnych. |