Muzeum Podlaskie zaprasza na koncert kameralny do białostockiego ratusza już w najbliższą niedzielę, 28 grudnia. Wystąpią: Zuzanna Sosnowska – wiolonczela, Katarzyna Palusińska – Martynkiewicz – wiolonczela, Maria Sosnowska – skrzypce, Sylwia Michalik – fortepian.
1. Witold Lutosławski – Sacher Variation
2. Jan Sebastian Bach – Allemande i Courante z Suity nr 6 na wiolonczelę solo
3. Paweł Mykietyn – Bourree
4. Luigi Boccherini – Sonata A-dur L’imperatrice, części I Allegro, II Adagio, III Allegro na wiolonczelę i basso continuo
5. Jan Sebastian Bach – Partita E-dur nr 3 BWV 1006 na skrzypce solo: Prelude, Loure, Gavotte en Rondeau
6. Ludwig van Beethoven – Sonata Es-dur, op. 23 na fortepian i skrzypce
Zuzanna Sosnowska
Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. W latach 2000 – 2009 uczęszczała do Szkoły Muzycznej I st. a następnie do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Lutosławskiego w Zespole Szkół Muzycznych im. I Paderewskiego w Białymstoku, gdzie kształciła się w klasie wiolonczeli p. Grażyny Gedroyć. W latach 2009-2012 kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie pracowała pod kierunkiem prof. Andrzeja Orkisza. Obecnie jest studentką III roku w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie prof. W.E.Schmidta.
Zuzanna jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych. Do najważniejszych jej nagród należą m.in.: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen/Austria, I nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Petara Konjovica w Belgradzie, II miejsce (I nie przyznano) oraz nagroda specjalna na IX. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Porec/ Chorwacja. Jest również laureatką XXX Festiwalu „Tydzień Talentów” organizowanego przez Centrum I.J.Paderewskiego w Tarnowie. Swoje umiejętności rozwijała na kursach mistrzowskich pod kierunkiem znakomitych wiolonczelistów takich jak:, F. Helmerson, J.P.Maintz, P. Müller, J.Berger, G.Rivinius, K.Michalik, A. Orkisz.
Koncertuje jako solistka, kameralistka i członek orkiestry kameralnej „Metamorfozy” oraz członek Weimar Cello Ensemble we Francji, Włoszech, Niemczech, Schwajcarii, Kanadzie, Austrii, Norwegii i Holandii. Jest stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Sztuki. W latach 2007-2012 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2013r. otrzymała również Deutschland Stipendium, od tego roku jest także stypendystką Fundacji Yehudi Menuhin „Live Musik Now”.
Maria Sosnowska
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. Im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku pod kierunkiem mgr Andrzeja Jabłońskiego. Obecnie jest studentką pierwszego roku na Akademii Muzycznej imienia Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie profesora Łukasza Błaszczyka i mgr Dominiki Przech. Jest laureatką wielu wyróżnień na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. w Warszawie,Legnicy, Elblągu czy Olsztynie oraz w ubiegłorocznej Olimpiadzie Artystycznej w sekcji muzyki. Jest także laureatką II nagrody na Konkursie Klas Skrzypiec i Altówki (Olsztyn, 2009), III nagrody na Konkursie dla Uczniów Klas Skrzypiec Szkół Muzycznych I i II stopnia (Toruń, 2013) oraz II nagrody na III Międzynarodowym Konkursie im. W. Radowicziusa (Wilno, 2013). Od wielu lat działa także jako kameralistka. W 2009 roku wraz z zespołem „5/4” dostała Nagrodę dla najlepszego sekstetu oraz Nagrodę Specjalną Grupy MoCarta podczas festiwalu Muzyki Kameralnej w Warszawie. Odnosiła także sukcesy podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Zespołów Kameralnych w Warszawie: w 2011 jako członek kwartetu zdobyła wyróżnienie zaś w ubiegłym roku wraz z triem fletowym uzyskała II miejsce. Swoje umiejętności kształci pod okiem tak wybitnych pedagogów jak: Monika Urbaniak-Lisik (Szwajcaria), Wiesław Kwaśny, Janusz Wawrowski, Magdalena Szczepanowska, Julia Jakimowicz- Jakowicz, Jan Stanienda, Piotr Tarcholik, Konstanty Andrzej Kulka, Magdalena Rezler-Niesiołowska (Niemcy), Bartosz Bryła. Występowała z Suwalską Orkiestrą „Camerata dell’Arte” i Szkolną Orkiestrą Kameralną.
Od roku 2013-ego jest koncertmistrzem Lutoslawski Youth Orkiestra, skrzypaczką Młodej Polskiej Filharmonii oraz orkiestry smyczkowej PRIMUZ. Koncertowała w Wilnie, Kownie, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku. Jest trzykrotną, (2010/2011, 2012/2013 i 2013/2014) stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej. Jest także stypendystką Fundacji „Zwierciadło”. W roku 2013/2014 otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Sylwia Michalik – pianistka, kameralistka. W 2010 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej – Firlej oraz kameralistyki fortepianowej prof. Bogusława Pikały. W 2005 r. otrzymała stypendium w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli w klasie fortepianu prof. Jeana Vanden – Eyndena. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich z takimi profesorami jak: Andrzej Jasiński, Alicja Paleta – Bugaj, Fabio Bidini, Grzegorz Kurzyński, Eugen Indjic, Yossi Reshef, Peter Efler.
Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, m.in.: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Józefa Haydna w Wiedniu – 2012 r., I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Kromeriz (Rep. Czeska) – 2007 r., III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie – 2003 r., II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Częstochowie – 2003 r. Koncertowała w Krakowie, Warszawie, Dusznikach Zdroju, Fraciszkowych Łaźniach (Rep. Czeska), Poznaniu, Łodzi. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Opola. W 2011r. ukończyła staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety – Bugaj. Obecnie zatrudniona jest w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na stanowisku asystenta w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej oraz akompaniuje studentom na Wydziale Instrumentalnym w klasie skrzypiec i na Wydziale Wokalno – Aktorskim w klasie śpiewu solowego.
Data: 28 grudnia 2014 r., godz. 17.00
Miejsce: białostocki Ratusz, Rynek Kościuszki 10
Wstęp wolny