Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą w ramach mikroprzedsiębiorstwa, mamy do wyboru kilka podstawowych metod prowadzenia księgowości firmowej. W poniższym artykule spróbujemy przyjrzeć się każdej z nich i szerszej opisać najbardziej nowoczesne z wymienionych rozwiązań.
Obowiązek księgowania – kto się tym zajmie?
Firmy zatrudniające dużą liczbę pracowników, czy też dokonujące ponadprzeciętnej ilości operacji finansowych, decydują się zazwyczaj na zatrudnianie księgowego na pełny etat. Tego typu rozwiązanie jest niewątpliwie wygodne, gdyż cały proces rachunkowości w zasadzie przestaje nas interesować. Jednak poniesione koszta poważnie uszczuplą firmowy budżet. Nie tylko będziemy bowiem musieli opłacić etat zatrudnionego pracownika, lecz także zakupić dla niego dodatkowo zaawansowany program księgowy, który ułatwi jego pracę.
Znacznie tańszym rozwiązaniem okazuje się być zwykle zlecenie usługi księgowania zewnętrznemu biurowi rachunkowemu bądź prywatnej księgowej. W takim przypadku nie zyskamy pełnej kontroli nad wykonywaną pracą, jednakże na własne życzenie księgi rachunkowe powinny nam zostać przekazane. Zlecanie księgowości na zewnątrz jest zatem stosunkowo tanie, a także pozwala zaoszczędzić czas, jaki musielibyśmy poświęcić na samodzielne prowadzenie operacji finansowych.
A może zostaniemy Zosią samosią?
Powyżej opisane rozwiązania sprawdzają się najlepiej w przypadku, gdy nasza wiedza z zakresu rachunkowości jest na tyle mała, że zajmowanie się nią pochłaniałoby zbyt dużo cennego czasu albo też narażało na ryzyko popełnienia błędów księgowych. Jeżeli jednak mamy chociaż niewielkie rozeznanie w kwestii zarządzania finansami, wtedy powinniśmy się zastanowić, czy nie lepiej byłoby wykorzystać intuicyjne programy księgowe.
Wspomniane programy pozwalają stosunkowo łatwo dokonywać wszelkie operacje finansowe, takie jak wyliczanie podatku dochodowego, wystawianie rachunków i faktur VAT, sporządzanie umów cywilnoprawnych, prowadzenie budżetu firmowego etc. Pozwolą także w bardzo łatwy sposób zajmować się prowadzeniem bieżącej księgi przychodów i rozchodów, a także realizować zobowiązania wynikające z wyboru zarówno uproszczonej, jak i pełnej rachunkowości.
Za pomocą programów księgowych możemy przede wszystkim zaoszczędzić bardzo wiele pieniędzy, których wydawanie byłoby konieczne w przypadku przekazywania rachunkowości innym podmiotom. Jeżeli prowadzimy mikroprzedsiębiorstwo korzystające z małej księgowości, wtedy możemy z powodzeniem wykorzystywać dostępne na rynku bezpłatne programy księgowe. Przy ich użyciu możliwe jest przeprowadzanie wszelkich najbardziej podstawowych operacji.
Potrzebujesz wsparcia? Nie ma najmniejszego problemu!
Bardzo istotny jest ponadto fakt, że większość firm oferujących zakup nowoczesnych programów księgowych, umożliwia nam dostęp do prowadzonych dokumentacji w zasadzie o każdej godzinie dnia i nocy. Jeżeli natrafimy na jakiekolwiek problemy wiążące się z samodzielnym księgowaniem, wtedy będziemy mogli również liczyć na wirtualne wsparcie wysokiej klasy specjalistów od rachunkowości, prawa oraz biznesu.
Pamiętajmy jednak, że zakupione programy księgowe powinny być na bieżąco aktualizowane. Nieraz wiąże się to z poniesieniem dodatkowych kosztów, jednak jest to niewątpliwie konieczne. Przepisy odnoszące się do prawa rachunkowego często się zmieniają, dlatego musimy być zawsze na bieżąco.
Podsumowując podkreślmy raz jeszcze, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania odnośnie wyboru metody prowadzenia księgowości. Jest to bowiem zależne od poziomu naszych umiejętności rachunkowych i ekonomicznych, wielkości prowadzonej firmy, branży, a także posiadanych zasobów. Z całą pewnością w każdym przypadku warto jednak wykorzystywać szerokie możliwości, jakie zapewnia nowoczesne oprogramowanie do księgowania.
.
.
Źródło: BossPlus – specjaliści tworzący programy księgowe dla małych i dużych przedsiębiorstw, a także rozbudowane systemy ERP.