Wysoki sezon na chodzenie po górach powoli się kończy. Na szlakach będzie coraz mniej turystów, zwłaszcza tych niedzielnych i mimo niższych temperatur, górskie wędrówki będą przyjemniejsze. Jeśli chcesz wybrać się w góry, musisz pamiętać o jednej rzeczy – profesjonalnym wyposażeniu.
Możesz nie mieć super wygodnego plecaka, oddychającej termicznej bielizny czy napoju izotonicznego i zapasu batoników, ale w górach powinieneś mieć coś bardzo ważnego – wygodne buty. Twarda podeszwa, zabudowana kostka i mocne wiązania – takie buty śmiało założyć w góry. W zależności od zasobności Twojego portfela, za buty zapłacisz od 150 do kilkuset złotych. Na butach nie warto oszczędzać – to inwestycja na kilka sezonów. Nieodpowiednie góry mogą być przyczyną otarć, odparzeń, pojawienia się odcisków, w gorszym przypadku kontuzji, a w najgorszym mogą narazić nasze życie na niebezpieczeństwo, jeśli np. się poślizgniemy.
Po drugie – odzież
Temperatury są coraz niższe, dlatego polar lub ciepły sweter to absolutna konieczność, jeśli chcemy wybrać się w góry. Radzi się, aby na szlak ubierać się „na cebulkę”, aby w razie cieplejszej pogody móc zdjąć część, a przy tym nie zmarznąć. Koniecznością jest też kurtka przeciwdeszczowa – pogoda w górach zmienia się z minuty na minutę, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Kurtka ochroni nad od deszczu, ale też od wiatru. Tutaj również nie warto oszczędzać, wybierając taką, która ma dużą zdolność do nieprzepuszczania wody, dodatkową, odpinaną podszewkę czy więcej kieszeni. Podczas górskich wędrówek wygodne będą też odpowiednie spodnie. Najlepiej z materiału, który będzie „oddychał” – zapobiegnie to otarciom, dodatkowo w spodniach przystosowanych do chodzenia po górach będzie nam po prostu wygodniej, aniżeli np. w jeansach.
Po trzecie – plecak
Na kilkudniowe wyjście w góry, w zupełności powinien nam wystarczyć plecak do 60 litrów. Spakujemy w niego nie tylko odzież, która przyda nam się w górach, ale również jedzenie czy rzeczy niezbędne podczas spania w schronisku. W przypadku plecaka również nie warto oszczędzać – ceny zaczynają się już od 100 zł, ale wybierając taki dla siebie warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich jest wodoodporność – do plecaka powinien być dołączony wodoszczelny pokrowiec, który docenimy zwłaszcza wtedy, kiedy złapie nas ulewa. Będzie nam wygodnie, jeśli plecak będzie usztywniany – wtedy lepiej dopasuje się do pleców, w tym wypadku nie bez znaczenia są też miękkie szelki z regulacją długości oraz pas piersiowy. Plecak w góry powinien mieć też sporo przegródek i kieszeni, które pomieszczą np. dokumenty, klucze czy odizolują przemoczone ubranie od reszty.
Bez tych trzech atrybutów w górach może być ciężko. Trudno sobie wyobrazić wspinaczkę górską z torbą podróżną zamiast plecaka, nie zalecamy również chodzenia po górach w adidasach – ten pomysł szybko okaże się chybiony przy błocie czy śliskiej nawierzchni. Przygotowanie do wyjścia w góry to podstawa – nawet, jeśli wybierasz się na popołudniowy niedzielny spacer.
.
.
Marek Pelc Artykuł został przygotowany na podstawie: www.bestmap.pl/globusy,49,0.html |