Stanisław Janicki i jego filmy

12 października, Podlaska Akademia Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na spotkanie ze Stanisławem Janickim i pokaz filmów w jego reżyserii.

W programie wieczoru zostaną wyświetlone filmy: „Bracia Polscy”, „Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy Krzyżaków”, „Konterfekty Króla Jegomości”.

Stanisław Janicki – reżyser filmów dokumentalnych, krytyk filmowy, historyk kina, popularyzator polskiego kina przedwojennego. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa (specjalizacja filmowa) Uniwersytetu Warszawskiego (1955), doktor nauk humanistycznych. Dziennikarz „Żołnierza Wolności”, redaktor „Filmu” i „Kina”. Współpracował z wieloma innymi redakcjami (obecnie katowicka „Trybuna Śląska”) publikując artykuły o tematyce filmowej. W latach 1964-66 pełnił funkcję redaktora naczelnego Kroniki Filmowej „Radar” w Wytwórni Filmowej „Czołówka”. Jako scenarzysta i reżyser współpracował z TVP i łódzką WFO. Wykładowca historii filmu na wielu uczelniach, m. in. w PWST w Warszawie (1980-82) i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (od 1982). Autor dramatu „Iskra we mgle”, tłumacz dramaturgii japońskiej. Autor wielu książek o tematyce filmowej, z których najważniejsze to: „Eugeniusz Cękalski”, „Polscy twórcy filmowi”, „Aleksander Ford”, „Film polski od A do Z”, „Film japoński”, „Film polski wczoraj i dziś”, „W starym polskim kinie”, „Polskie filmy fabularne 1902-1988”. Największą popularność zdobył jako autor i prowadzący realizowanego w Programie 1 TVP w latach 1967-99 cyklicznego programu „W starym kinie”, w którym prezentował polskie filmy przedwojenne.

 

Data: 12.10.2014 r., godz. 16.00

Miejsce: kino Forum, ul. legionowa 2, Białystok

Wstęp: 5 zł