Leasing jako forma finansowania małych przedsiębiorstw

Dzięki bogatemu rynkowi finansowemu małe przedsiębiorstwa mają coraz więcej możliwości na sfinansowanie swojego rozwoju. Obok popularnego kredytu, z którego wciąż korzysta wielu biznesmenów, coraz częściej sięgamy po leasing.

Leasing to nic innego jak cywilnoprawna umowa między wypożyczającym a korzystającym, według której ten pierwszy decyduje się na umożliwienie korzystania z danej rzeczy w zamian za ratalne opłaty. W praktyce wygląda to tak, że decydując się na tą formę finansowania przedmiot nie należy do nas, lecz do leasingodawcy, lecz mamy prawo do wykorzystywania go do swoich celów (stąd najczęściej przedmiotem tych umów są samochody).

Ale jeśli nie zyskujemy na własność przedmiotu, za który przecież płacimy, to dlaczego leasing jest dla nas korzystny? Istnieje wiele cech, które powodują, że taka forma finansowania jest często najlepszym wyjściem dla małych przedsiębiorstw i firm jednoosobowych. Po pierwsze, wkład własny rzadko przekracza połowę inwestycji, co pozwala skorzystaj z tej metody dużo wcześniej. Najczęściej jest to około 10% wartości przedmiotu plus podatek VAT. Po drugie, leasing nie wymaga do jego zawarcia tak wielu dokumentów i zaświadczeń, które niezbędne są przy kredycie. Ubiegając się o leasing, firma nie musi wykazywać tak wysokiej zdolności kredytowej jak w przypadku kredytu. Ponadto, bardzo często zdarza się, że nie ma potrzeby przedstawiania zaświadczeń z ZUS i US, co znacznie ułatwia sprawę mniejszym przedsiębiorstwom. W praktyce oznacza to, że o tę formę finansowania łatwiej jest się ubiegać i szybciej można wprowadzić ją w życie. Kolejną kwestią jest fakt, że zabezpieczeniem płatności może być weksel własny, co również ułatwia sprawę.

Jednak to, co najczęściej skłania przedsiębiorców do takiej umowy jest możliwy zysk. Okres finansowania leasingu to najczęściej od 24 do 60 miesięcy, więc relatywnie rata jest wysoka, lecz możemy odzyskać kwotę podatku za nią zapłaconą. O ile w przypadku kredytu kosztem podatkowym są odsetki bądź amortyzacja, o tyle przy leasingu jest to rata leasingowa, od której można odliczyć dużo większy podatek (do 60% podatku VAT, nie więcej niż 6000 złotych). Dzięki temu rata ta znacznie się pomniejsza i pozwala nam niejako „zarabiać” na kredycie.

Mimo, że leasing posiada swoje wady, którą z pewnością jest fakt, iż przedmiot ten należy do leasingodawcy przez cały okres finansowania, to ta stosunkowo młoda (około 20 lat na polskim rynku) forma finansowania przedsiębiorstw z pewnością pomoże wielu młodym przedsiębiorstwom. Niewielkie zobowiązania przekładają się jednocześnie na wielkie możliwości, które można wykorzystać na rozwój własnej działalności.

Młode przedsiębiorstwa dzięki takiemu rozwiązaniu właściwie w wielu przypadkach mogą od 1 dnia działalności sfinansować mniejsze inwestycje, np. leasing jest często widoczną metodą finansowania inwestycji w postaci wyposażenia gabinetów lekarskich, który z założenia i specyfika profesji nie jest działalnością dużego ryzyka.

.
.

Izabela Smardz Ekspert Leasingu
Artykuł został przygotowany przez partnera sieci brokerskiej GO-leasing Ostrów Wielkopolski specjalizującej się w dostarczaniu swoim klientom gotowych i najlepszych na rynku rozwiązań z zakresu finansowania bieżącej i przyszłej działalności.