Buty do biegania

Początkujący, świeżo upieczeni biegacze zazwyczaj zastanawiają się nad jednym, podstawowym pytaniem: „W jakich butach biegać?” – to, jakie buty biegacz wybierze będzie miało szczególny wpływ na komfort i efektywność treningu, a co za tym idzie utrzymanie systematyczności i ciągłości. Czym w takim razie kierować się podczas zakupu pierwszych, biegowych butów, jak dopasować idealny model i stworzyć komfortowe warunki dla stopy biegacza?

Przede wszystkim priorytetowym działaniem będzie analiza terenu, po jakim będzie biegać oraz to, w jakiej częstotliwości – wbrew pozorom poprzedni tryb życia (np. praca siedząca) ma duże znaczenie na podjęcie decyzji o bieganiu. Wybierając nowoczesny model obuwia do biegania za niebotyczną sumę pieniędzy biegacz nie ma pewności, że jego bieganie będzie dzięki temu bezpieczne dla jego stopy – nowoczesne technologie i systemy nie sprawiają, że biegający porusza się metr nad ziemią nie nadużywając swojego organizmu (w tym wypadku stóp, łydek, ud), zaś drogie buty nie zawsze oznaczają lepsze. Odpowiednio dobrany sprzęt jest priorytetowym zakupem, aby rozpocząć przygodę z bieganiem, minimalizuje on ryzyko kontuzji, z którymi początkujący biegacze mają nagminny problem. Wpływa także na zmniejszenie ewentualnego bólu wynikającego z naszych niedoskonałości i wczesnych zaniedbań aktywności fizycznej a przede wszystkim zapewnia nam komfort treningu, który jest najważniejszy, by nie zniechęcić się do wykonywania biegania.

Pronacja czy supinacja – jaki rodzaj stopy?

Każdy biegacz cechuje się indywidualnością treningu – pod tym względem różnią się także stopy biegaczy, wszystko w zależności od tego, jakimi ich Natura stworzyła. Stopy mogą być poddawane zarówno pronacji, jak i supinacji – te określenia z pewnością nie są znane przez początkujących biegaczy, w miarę zaawansowania biegania należy się z nimi zapoznać. Dzięki określeniu typu stopy można dobrać odpowiednie obuwie, a co za tym idzie zapobiec nieprzyjemnym boleściom, a nawet kontuzjom.

Supinacja jest nadmiernym obciążeniem zewnętrznej krawędzi stopy podczas amortyzacji, czyli w momencie połączenia się stopy z podłożem. Niedostateczna supinacja występuje przy wysokim podbiciu, zazwyczaj wysokość i sztywność podbicia jest częstą przyczyną zbyt dużych wstrząsów przy podnoszeniu nóg. Biegacze z taką niedoskonałością powinni wybierać buty z kategorii neutralnych, ale z mocną amortyzacją.
Pronacja natomiast jest obracaniem stopy do wewnątrz, może być zarówno większa jak i mniejsza a uwarunkowane jest to genetycznie. Od niej zależy w jaki sposób biegamy, mniejsza – powoduje lądowanie na pięcie (naturalny sposób to z pięty na palce) zaś większa pronacja staje się niebezpieczna, ponieważ może spowodować kontuzje. Pronatorzy powinni wybierać obuwie, które zapobiegnie nadmiernej pronacji.
Neutral, czyli neutralna stopa oznacza prawidłowy ruch stopy w trakcie biegania. Podczas biegania ciężar jest rozprowadzany równomiernie po całej stopie począwszy od pięty aż do wybicia palcami. Obuwie wybierane przez biegaczy z tego typu stopą powinno być standardowym obuwiem do biegania.

Treningowe, biegowe czy startowe – jaka to różnica?

Buty można podzielić według wielu cech – w tej kategorii można wyodrębnić buty treningowe, startowe i biegowe. Inną klasyfikacją podziału jest podział na buty szosowe, terenowe i specjalne buty na bieżnię. Jak sama nazwa mówi treningowe będą najczęściej eksploatowane, ponieważ trening ma większość częstotliwość niż starty.
Obuwie startowe jest przeznaczone do startów, a więc są lżejsze, bardziej elastyczne, o niższej podeszwie niż obuwie treningowe. Oczywiście w butach przeznaczonych na szosę można biegać w terenie i na odwrót, jednakże but terenowy jest solidniejszej budowy i jego podeszwa jest mocniej wyprofilowana. But biegowy ma chronić stopę (a nawet całe ciało) od niefortunnych uderzeń o ziemię. W zależności od terenu na jakim biegacz chce trenować można rozważyć zakup butów przeznaczonych do biegania po twardym podłożu (szosa, asfalt, chodnik) lub naturalnym (piasek, kamienie).

.

.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez blog dla początkujących biegaczy jak-biegac.pl .