Program mieszkanie dla młodych ruszył z dniem 1 stycznia 2014 roku. Niestety może z niego skorzystać tylko nieliczna grupa młodych osób. Uczestnictwo w programie daje szansę na nabycie pierwszego mieszkania, jednak wiąże się także z licznymi uciążliwymi ograniczeniami. Spora część potencjalnych wnioskodawców zadaje sobie pytanie, czy program w ogóle się opłaca. W praktyce okazuje się, że jego opłacalność często bywa dość wątpliwa.
Z programu mogą skorzystać jedynie osoby, które nie ukończyły 35 roku życia (w przypadku małżeństw uwzględnia się wiek młodszego współmałżonka). Osoby starające się o dopłatę nie mogą być właścicielami ani współwłaścicielami żadnego lokalu mieszkalnego. Istotny jest także fakt, że program obejmuje wyłącznie dopłaty do mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego. Często wiąże się to z wyższą ceną nieruchomości oraz mało korzystną lokalizacją. Dodatkową niedogodnością jest wielkość kupowanej nieruchomości. Program obejmuje jedynie dofinansowanie mieszkań o powierzchni nieprzekraczającej 75m2. Maksymalna dopłata wynosi 10% w przypadku małżeństw bezdzietnych i singli lub 15% w przypadku rodziny z dzieckiem. Jeśli w ciągu 5 kolejnych lat urodzi nam się trzecie bądź kolejne dziecko, wówczas otrzymamy dodatkowe 5% zwrotu. Dużym utrudnieniem są także maksymalne limity ceny mieszkań (obliczane raz na kwartał). Limity są dużym utrudnieniem dla osób szukających mieszkania w większych miastach. W praktyce okazuje się, iż Ilość nowych nieruchomości spełniających kryteria programu jest bardzo ograniczona.
Jakie problemy napotkamy?
O opłacalności programu mieszkanie dla młodych decyduje wysokość rat kredytowych. Warto wiedzieć, że banki podchodzą do rządowego programu z pewną rezerwą. Wysokość oprocentowania raty kredytowej dla osoby korzystającej z programu będzie wyższa niż w przypadku inwestora indywidualnego (dysponującego przynajmniej 15 procentowym wkładem własnym). Różnice w wysokości rat mogą sięgać do 0,4%. Wyższa będzie także prowizja banku (różnica wynosi ok. 0, 5%) . Niezmienne pozostają jedynie koszty obowiązkowego ubezpieczenia.
Czy program mieszkanie dla młodych będzie się opłacał?
Program z pewnością opłaca się osobom, które planują zakup niewielkiego mieszkania i nie dysponują zbyt wysokim wkładem własnym. Małżeństwa posiadające przynajmniej trójkę dzieci mogą liczyć na korzystne dopłaty z budżetu państwa, a zakup mieszkania staje się dość opłacalny. Jednak program wiąże się także z wieloma niedogodnościami. Nie jest to dobre rozwiązanie dla osób nieposiadających dzieci i dysponujących przynajmniej 15 procentowym wkładem własnym. Jeśli posiadamy stosowne fundusze będziemy mogli liczyć na znacznie korzystniejsze warunki kredytowe. W tym wypadku bank z pewnością wyliczy nam stosunkowo niską ratę (znacznie niższą niż w przypadku osób korzystających z rządowego programu). W ostatecznym rozrachunku może się okazać, że korzystanie z programu rządowego byłoby w tym wypadku całkowicie nieopłacalne.
.
.
Kalkulatory Budowlane Artykuł został przygotowany przez serwis Kalkulatory Budowlane – darmowy internetowy kalkulator kosztów budowy domu i remontu mieszkania. |