Świece ręcznie robione to istne dzieła sztuki. Ich wytwarzaniem zajmuje się bardzo niewiele osób, co sprawia, że to produkty ekskluzywne i bardzo rzadko spotykane. Nic w tym dziwnego – proces ich przygotowania jest trudny i wymagający, dlatego nie każdy jest w stanie opanować tę sztukę. Prezentujemy krótki opis, ukazujący na czym polega ten proces, jednocześnie przedstawiając źródło wyjątkowego charakteru i kunsztu każdej ręcznie przygotowanej świecy artystycznej.
Czego potrzeba, by ręcznie wykonywać świece artystyczne?
Narzędzi nie trzeba wiele, niektórzy ograniczają się w zasadzie wyłącznie do skalpela lub ostrego noża oraz olejnych farb. Podstawą do tworzenia świec dekoracyjnych na miarę dzieł sztuki jest jednak wiedza i wynikające z niej umiejętności. To one są kluczem do wytwarzania pięknych świec na każdą okazję, czy to służących jako element wystroju wnętrz, czy okazjonalnych upominków. Do tego trzeba także pewnej ręki, która odpowiednio poprowadzi skalpel, a także niemałych pokładów motywacji i cierpliwości. Trzeba bowiem wiedzieć, że stworzenie świecy opatrzonej skomplikowanym wzorem trwa wiele godzin, poświęconych na tę trudną i precyzyjną pracę. Niezbędna będzie także oczywiście sama świeca, dobrana odpowiednio do motywu, jaki ma się na niej znaleźć, a także blok wosku, z którego zostaną wycięte elementy.
Jak przebiega proces przygotowania świec ręcznie robionych?
Wszystko zaczyna się od zaprojektowania wzoru, który znajdzie się na świecy, oraz wyboru samej świecy, właściwej dla realizacji projektu. Następnie, motyw wykonuje się według projektu, wycinając skalpelem płatki z woskowego bloku. Płatki kształtowane są odpowiednio, tak by po pomalowaniu stanowiły jeden z elementów wzoru.
Do malowania fragmentów wykorzystuje się farby olejne. Nie tylko zapewniają one właściwą głębię i intensywność barw, potęgując wrażenie przestrzenności wzoru, ale też zachowują trwałość i nie zmieniają koloru przez długie lata. Czasem do udekorowania elementów stosuje się także sproszkowany brąz, którym posypuje się je dla uzyskania odpowiedniego efektu.
Poszczególne części łączy się ze sobą, oraz oczywiście ze świecą-bazą za pomocą ciepła. Nadtopiony wosk tworzy trwałą i estetyczną spoinę między poszczególnymi elementami. Części łączy się ze świecą od razu po ich wykonaniu tylko w przypadku prostszych wzorów. Bardziej skomplikowane wymagają etapu pośredniego, czyli uformowania segmentów motywu z przygotowanych fragmentów „na boku”, na przykład na kawałku tektury, a dopiero później połączenia ich w całość już na powierzchni świecy.
Proces tworzenia świec ręcznie przygotowanych jest skomplikowany i czasochłonny. Jednak wykonana praca nie idzie na marne – gotowa świeca artystyczna zachwyca swoją unikalnością i indywidualnym charakterem. Jest także przykładem kunsztu i precyzji wykonującego ją artysty. Świetnie sprawdzi się jako element wystroju pomieszczenia, a także jako unikalna pamiątka czy okazjonalny prezent. Z uwagi na fakt, że świece dekoracyjne są bardzo rzadko spotykane, jest to przedmiot ekskluzywny i świadczący o dobrym guście i wyjątkowości ich posiadacza.
.
.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę Phosphoros – pracownię artystycznego zdobienia świec okazjonalnych |